Promy w Polsce – dokąd można popłynąć?
Polsko-szwedzka wymiana handlowa jest możliwa m.in. dzięki gęstej sieci połączeń promowych. Transport towarów drogą morską pozwala na przewożenie zarówno ładunków o standardowej masie, jak i towarów wielkogabarytowych, w tym także materiałów ADR. Przeprawy promowe cieszą się dużą popularnością także ze względu na cenę i bezpieczeństwo. Czym się kierować przy wyborze operatora? Jak zarezerwować bilet cargo na rejs w wybranym terminie? Podpowiadamy!
Połączenia promowe między Polską a Szwecją – najpopularniejsze trasy
Najwięcej połączeń między Polską a Szwecją jest realizowanych na trasach:
- Świnoujście – Trelleborg;
- Świnoujście – Ystad;
- Gdynia – Karlskrona;
- Gdańsk – Nynäshamn.
Transport cargo na wymienionych trasach realizują tacy armatorzy jak Unity Line, Polferries czy Stena Line. Rejs na trasie Gdańsk – Nynäshamn trwa około 18 godzin, na trasie Gdynia – Karlskrona około 10 godzin 30 minut, na trasie Świnoujście – Ystad oraz Świnoujście – Trelleborg około 7 godzin 30 minut.
Wiele przepraw rozpoczyna się w godzinach wieczornych, dzięki czemu kierowcy podczas rejsu mogą udać się na wypoczynek nocny i kontynuować podróż samochodem po dopłynięciu do portu docelowego. Połączenia promowe dla klientów biznesowych między Polską a Szwecją są realizowane przez cały rok, także w miesiącach zimowych. Pozwala to na zachowanie ciągłości łańcucha dostaw i poprawę efektywności procesów produkcyjnych, co przekłada się na polepszenie relacji między kontrahentami i klientami.
Jak zarezerwować bilet cargo na prom do Szwecji?
Rezerwacji na prom cargo z Polski do Szwecji możesz dokonać online np. na stronie promy24.com. Znajdziesz tam wyszukiwarkę połączeń promowych dla transportu. Wybierz trasę, uwzględniając odległość między portem a miejscem rozładunku, datę przeprawy oraz armatora. Jeśli nie znajdziesz promu w wybranym dniu, otrzymasz propozycję połączeń w zbliżonych terminach. Następnie podaj dane pojazdu i ładunku. Poinformuj przewoźnika o zamiarze przeprawienia towarów niebezpiecznych lub ładunku chłodniczego (aby mieć zagwarantowane podłączenie do agregatu). W trakcie dokonywania rezerwacji możesz zamieścić dodatkowe uwagi dotyczące np. przewozu zwierząt.
W przypadku przepraw promowych z Polski do Szwecji istnieje możliwość zakupu wyłącznie biletów zamkniętych. W przeciwieństwie do ważnych przez określony czas (np. 10 dni) biletów otwartych, bilet zamknięty obowiązuje na konkretny rejs w wybranym dniu i w ustalonej przez armatora godzinie. Jeśli nie zostanie wykorzystany, przepada. (więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://promy24.com/)
Przed rezerwacją biletów cargo należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Przewozu u danego armatora. Anulacja bookingu, nieodebranie biletu w terminie, dokonanie zmian na krótko przed planowanym odpłynięciem lub zamieszczenie błędnych informacji o przewożonym ładunku może skutkować utratą gwarantowanego miejsca na promie, a nawet nałożeniem kary finansowej.