Prudnik ciekawostki zabytki atrakcje turystyczne z czego słynie

Ciekawostki o mieście Prudnik

Czas czytania:3 minut/y, 6 sekund/y

Prudnik ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, co zobaczyć w Prudniku

Prudnik na Opolszczyźnie

1) Prudnik, to ok. 22-tysięczne miasto w województwie opolskim, w powiecie prudnickim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Prudnik, jest tu także siedziba Nadleśnictwa Prudnik.

2) Przez miasto przepływają rzeki: Prudnik i Złoty Potok. Do granicy z Czechami jest tylko 5 kilometrów.

3) Prudnik jest także siedzibą Euroregionu Pradziad (Euroregion Praděd). Jest to polsko-czeski euroregion obejmujący obszarem południową część województwa opolskiego i czeskie gminy na terenie powiatów Bruntál i Jesionik.

4) Nazwa miasta nawiązuje do rzeczownika prąd (prąd rzeczny, strumień, przepływ, wartkość). Wcześniej, do 6 maja 1946 r. miasto nazywało się Prądnik.

Prudnik ciekawostki z historii

5) Miejscowość Polska Wieś założył w 1255 r. Wok z Rożemberka (1210-1262), czeski szlachcic, w latach 1255-1262 najwyższy marszałek Królestwa Czech. Prawa miejskie uzyskała niedługo potem, bo w 1279 roku. To obecny Prudnik.

6) W 1938 r. Adolf Hitler odwiedził Prudnik.

7) 2 kilometry od Prudnika od lat 20. XX wieku było trawiaste lotnisko. Podczas II wojny światowej korzystała z niego niemiecka Lutwaffe jako lotnisko awaryjne. Obecnie teren jest zarośnięty.

8) Na przełomie maja i czerwca 1945 grupa Czechów wywiesiła na wieży ratusza czechosłowacką flagę, ogłaszając przyłączenie Prudnika do Czechosłowacji. Zostali przegonieni przez polskich żołnierzy.

Prudnik ciekawostki zabytki wieża Woka
Wieża Woka, najstarszy zabytek Prudnika. Foto: Sławomir Milejski / cc-by sa 3.0

Prudnik zabytki, co zobaczyć

9) Wieża Woka, to najstarszy zabytek Prudnika i najstarsza wieża zamkowa Górnego Śląska. Stoi na Placu zamkowym. Jest pozostałością po gotyckim, XIII-wiecznym zamku i pamięta założyciela obecnego Prudnika. Ma 41 metrów i została odrestaurowana na początku XXI wieku.

10) Barokowo-klasycystyczny ratusz miejski stojący na środku rynku zbudowano w 1782 roku. Jego 63-metrowa wieża góruje nad miastem. Pierwszy drewniany ratusz prawdopodobnie spalili Szwedzi w 1627 roku.

ratusz miejski Prudnik ciekawostki atrakcje zabytki
Gmach ratusz w Prudniku i jego imponująca wieża. Foto: Melrauko / cc by-sa 3.0

11) Kościół św. Michała stojący na Starym Mieście przy pl. Farnym, zbudowano w XIII wieku, w miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni. W okresie reformacji (w latach 1554-1612) należał do luteranów. Obecną świątynię zbudowano latach 1730–1738, w stylu późnobarokowym. Od 2010 r. przed kościołem stanął pomnik Jana Pawła II.

v
Kościół Michała Archanioła. Prudnik ciekawostki. Foto: Sławomir Milejski / cc-by sa 3.0

12) Klasztor Bonifratrów (ul. Piastowska 8) stoi na Starym Mieście. Został zbudowany pod koniec XVIII wieku. Jego częścią jest Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

klasztor Bonifratrów w Prudniku województwo opolskie zabytki
Klasztor Bonifratrów w Prudniku, z lewej wieża kościoła. Foto: Prudniczanin / cc by-sa 3.0

13) Zabytkowy park miejski znajdujący się blisko centrum Prudnika, ma 11,5 ha powierzchni. Został założony w II połowie XIX wieku. Jest tu kilka pomników, plac zabaw i boiska, także ażurowa altana z 1887 r. zwana pawilonem muzycznym.

14) Przy ul. Nyskiej 2 stoi zabytkowa, 2-piętrowa willa, wzniesiona około 1882 roku. Obecnie jest własnością prywatną. Przy ul. Kościuszki 1A stoi XIX-wieczna Willa rodziny Fränkel. Obecnie jest w niej Prudnicki Ośrodek Kultury.

15) W Prudniku jest Szlak Historyczny Lasów Królewskiego Miasta Prudnik. Zaczyna się w parku miejskim.

16) Na obrzeżach miasta, w Prudniku-Lesie stoi Sanktuarium św. Józefa. To zespół klasztorny wraz z kościołem św. Józefa. Zakonnicy zaczęli jego budowę w 1852 roku.

Kościół ewangelicki Prudnik ciekawostki historia Opolszczyzna
Prudnik ciekawostki: Kościół ewangelicki, obecnie nieistniejący

Prudnik ciekawostki

17) W Prudniku, na Koziej Górze (Klasztorne Wzgórze), 316 m n.p.m., zbudowano drewnianą wieżę widokową.

18) Neogotycki kościół ewangelicki zbudowano na początku XX wieku, w miejscu wcześniejszej świątyni. Przetrwał II wojnę światową, lecz potem nie był użytkowany. Po rozebraniu, zbudowano w tym miejscu halę sportową.

19) W miejscu dawnej synagogi (stała w latach 1887-1938) obecnie stoi nieduży pawilon handlowy. Została zburzona przez bojówki hitlerowskie podczas tzw. nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938.

Prudnik ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Brzeg
> Strzelce Opolskie

ubezpieczenie samochodu Poprzedni post Ubezpieczenie i przezorność. O czym powinien pamiętać kierowca?
wiszące fotele ogrodowe Następny post Polecane wiszące fotele ogrodowe – top 3