Miasto Pyskowice – fakty i ciekawostki
Z czego słyną Pyskowice ciekawostki i najważniejsze informacje o Pyskowicach. Zabytki i ciekawe miejsca Pyskowic w województwie śląskim
Pyskowice ciekawostki i fakty
1) Pyskowice, to 17-tysięczne miasto w woj. śląskim, w powiecie gliwickim. Leży nad rzeką Dramą, sąsiaduje z miastem Gliwice.
2) To jedno z najstarszych miast Górnego Śląska. Pyskowice prawa miejskie uzyskały w 1260 roku i nadał je książę opolski Władysław I.
3) Pyskowice podzielone są na 4 dzielnice: Czerwionka, Dzierżno, Mikuszowina i Zaolszany.
4) W 1964 r. otwarto dworzec kolejowy Pyskowice Miasto. Obecnie jest nieczynny.
5) Nazwa miasta pochodzi od słowa pysk. W księdze z przełomu XIII/XIV wieku zostało wymienione jako Piscowitz. Obecna nazwa oficjalnie funkcjonuje od 1946 roku.
6) Przez miasto przebiega pieszy szlak turystyczny. Jest to Szlak Okrężny Wokół Gliwic, mający długość ponad 137 km.
Pyskowice zabytki, co zobaczyć
7) Najważniejsze zabytki Pyskowic znajdują się w obrębie rynku. Przy rynku stoją kamienice w XVIII i XIX wieku, ratusz zbudowany w 1822 r. (obecnie jest w nim Muzeum Miejskie), także kościoły. Na rynku stoi też zabytkowa fontanna.
8) W 1998 r. na terenie nieczynnej wagonowni i lokomotywowni utworzono skansen kolejowy. Zgromadzono tu kilkadziesiąt lokomotyw, parowozów, wagonów i nie tylko. Adres: ul. Piaskowa 1.
9) Przy ul. Poniatowskiego w Pyskowicach stoi neogotycki kościół św. Mikołaja. Został zbudowany w latach 1822-1823.
10) Neogotycki kościół św. Stanisława (ul. Armii Krajowej 15) zbudowano w latach 1865-1869. Wcześniej w tym miejscu od 1679 r. stała drewniana świątynia.
11) Dzierżno Duże, to zbiornik wodny o powierzchni 516 ha, na rzecze Kłodnicy, powstały w 1964 roku. Położony jest m.in. na terenie Pyskowic. Nazwa zbiornika pochodzi od Dzierżna, dzielnicy Pyskowic.
Pyskowice ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: fragment rynku w Pyskowicach. Foto: Pudelek / cc by-sa 4.0
Zobacz też ciekawostki o innych miastach Śląska:
> Jaworzno
> Blachownia