Ciekawostki o Redzie
Reda ciekawostki i najważniejsze informacje o Redzie – w skrócie. Historia miasta, co zobaczyć
Miasto Reda
1) Licząca ponad 25 tys. mieszkańców Reda, znajduje się w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, nad rzeką Redą.
2) Reda jest jednym z miast tak zwanego Małego Trójmiasta Kaszubskiego, w którego skład wchodzą: Wejherowo, Reda i Rumia.
3) Reda podzielona jest na: Betlejem, Centrum, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Osiedle Przy Młynie, Pieleszewo, Rekowo Dolne.
Reda ciekawostki z historii
4) Osadę założono w 1357 r., a prawa miejskie Reda uzyskała w 1967 roku.
5) W przeszłości miejscowość nazywała się Granslaw i Graissow, od 1400 r. Redau, a od 1500 r. nazywa się tak, jak obecnie.
6) Dworzec kolejowy w Redzie otwarto w 1870 r. Wtedy powstała tu linia kolejowa. W ostatnich kilku latach został odremontowany.
7) Szybki rozwój Redy miał miejsce pod koniec XX w., gdy zbudowano tu osiedla bloków pracowników pobliskiej Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu. Budowę elektrowni przerwano po protestach, jakie miały miejsce po katastrofie elektrowni w Czarnobylu (Ukraina, 1986 r.).
Reda atrakcje
8) Jedynym zabytkiem Redy jest neogotycki kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i świętej Katarzyny, wybudowany w latach 1901–1903. Ten stojący przy głównej drodze kościół, znają wszyscy kierowcy jadący przez te okolice, gdyż jest dobrym punktem odniesienia. Jakieś 300 metrów za nim droga się rozwidla. Prosto (nieco w lewo) jedziemy na zachód, w kierunku Szczecina, a gdy skręcimy w prawo – kierujemy się w stronę Mierzei Helskiej.
9) Przy ul. Jara w Redzie na wzniesieniu znajduje się punkt widokowy na Zatokę Pucką i Mierzeję Helską.
10) W Redzie jest Aquapark Reda. Można tu popływać, a w akwariach zobaczyć m.in. prawdziwe rekiny.
Reda ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com