Ciekawostki o Redzie

Reda ciekawostki atrakcje

Reda ciekawostki i najważniejsze informacje o Redzie – w skrócie. Historia miasta, co zobaczyć

Miasto Reda

1) Licząca ponad 25 tys. mieszkańców Reda, znajduje się w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, nad rzeką Redą.

2) Reda jest jednym z miast tak zwanego Małego Trójmiasta Kaszubskiego, w którego skład wchodzą: Wejherowo, Reda i Rumia.

3) Reda podzielona jest na: Betlejem, Centrum, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Osiedle Przy Młynie, Pieleszewo, Rekowo Dolne.

dworzec kolejowy Reda ciekawostki atrakcje
Dworzec kolejowy w Redzie, rok 2011 – przed remontem. Reda ciekawostki

Reda ciekawostki z historii

4) Osadę założono w 1357 r., a prawa miejskie Reda uzyskała w 1967 roku.

5) W przeszłości miejscowość nazywała się Granslaw i Graissow, od 1400 r. Redau, a od 1500 r. nazywa się tak, jak obecnie.

6) Dworzec kolejowy w Redzie otwarto w 1870 r. Wtedy powstała tu linia kolejowa. W ostatnich kilku latach został odremontowany.

7) Szybki rozwój Redy miał miejsce pod koniec XX w., gdy zbudowano tu osiedla bloków pracowników pobliskiej Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu. Budowę elektrowni przerwano po protestach, jakie miały miejsce po katastrofie elektrowni w Czarnobylu (Ukraina, 1986 r.).

kościół Reda ciekawostki atrakcje
Neogotycki kościół w Redzie stoi tuż przy drodze, przed skrętem w prawo, w stronę Helu

Reda atrakcje

8) Jedynym zabytkiem Redy jest neogotycki kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i świętej Katarzyny, wybudowany w latach 1901–1903. Ten stojący przy głównej drodze kościół, znają wszyscy kierowcy jadący przez te okolice, gdyż jest dobrym punktem odniesienia. Jakieś 300 metrów za nim droga się rozwidla. Prosto (nieco w lewo) jedziemy na zachód, w kierunku Szczecina, a gdy skręcimy w prawo – kierujemy się w stronę Mierzei Helskiej.

9) Przy ul. Jara w Redzie na wzniesieniu znajduje się punkt widokowy na Zatokę Pucką i Mierzeję Helską.

10) W Redzie jest Aquapark Reda. Można tu popływać, a w akwariach zobaczyć m.in. prawdziwe rekiny.

Reda ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Hel
> Jastarnia
> Darłowo