rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Rysunek satyryczny Wrocław, Żyrardów

Czas czytania:5 minut/y, 35 sekund/y

Charlie Hebdo po niemiecku

Startuje niemieckie wydanie francuskiego pisma satyrycznego Charlie Hebdo

Dziś w Niemczech ukazał się pierwszy numer Charlie Hebdo – mocno skandalizującego pisma satyrycznego, w którego paryskiej redakcji przed rokiem islamscy zamachowcy zastrzelili kilku karykaturzystów. Niemieckie wydanie startuje z nakładem 200 tysięcy czyli wyższym niż we Francji. Reklamuje je plakat przedstawiający karykaturę Angeli Merkel siedzącą na sedesie z czasopismem i podpisem: Charlie Hebdo – działa oswobadzająco.

Może pojawić się pytanie: a gdyby tak Charlie Hebdo w wersji polskiej? Niestety, w ostatnich latach wszelkie próby wydawania pism satyrycznych w Polsce, kończyły się niepowodzeniem. Polacy nie są zainteresowani lekturą pism satyrycznych, wystarczy im oglądanie memów w Internecie. Polska prasa przeżywa poważny kryzys.
2016-12-01

Żyrardów. Wesoła wystawa na deptaku

Rysunki satyryczne i karykatury na deptaku przy ul. Okrzei w Żyrardowie

Na ulicy Okrzei w Żyrardowie (woj. mazowieckie) od teraz do końca roku 2016 r. można będzie oglądać wystawę karykatur i portretów Filipa de Girarda (1775-1845) – francuskiego wynalazcy, od którego pochodzi miasta Żyrardów.

Jest to część ekspozycji prezentowanej niedawno w żyrardowskiej Galerii Resursa. Obie wystawy, to plon międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego “Manufaktura Satyry”, który dorocznie organizowany jest w Żyrardowie. Tegorocznym tematem konkursu był właśnie Filip de Girard. Dodajmy, że w tym roku Żyrardów obchodzi 100-lecie nadania praw miejskich, a obie ekspozycje są częścią obchodów tego jubileuszu.
2016-10-24

Charlie Hebdo drwi z ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech

Kolejny skandal z karykaturą opublikowaną przez francuskie pismo satyryczne

Niedawno w wyniku trzęsienia ziemi w Amatrice (środkowe Włochy) zginęło blisko 300 osób. Jak zwykle ostro komentujący aktualne wydarzenia i starający zwrócić na siebie uwagę tygodnik Charlie Hebdo, znów zbulwersował. Opublikował rysunek, na którym ocaleni z kataklizmu na widok ciał przygniecionych przez zburzone domy porównują do znanego włoskiego dania lazanii (lasagne) z sosem pomidorowym.

Rysunek wywołał oburzenie we Włoszech, zbulwersowani nim są m.in. burmistrz zniszczonego przez trzęsienie ziemi miasteczka Sergio Pirozzi, przewodniczący włoskiego Senatu Pietro Grasso i szef MSW Angelino Alfano. Spowodowało to reakcję czasopisma, które w kolejnym numerze obok kolejnego rysunku napisało: “Włosi! To nie Charlie Hebdo buduje wasze domy, ale mafia”.

To jeszcze bardziej oburzyło Włochów. Zarząd gminy Amatrice złożył w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zniesławienia przez Charlie Hebdo. Adwokat Mario Cicchetti powiedział: – To makabryczna, bezmyślna i niepojęta obraza ofiar kataklizmu.
2016-09-12

Czesław Przęzak – Zezoowate Szczęście

Wystawa we Wrocławiu, z okazji 30 lat pracy artystycznej karykaturzysty Czesława Przęzaka

“Czesław Przęzak czyli Zezoowate Szczęście. Wystawa z okazji 30 lecia twórczości satyrycznej 1986-2016” – to pełny tytuł wystawy, który wszystko wyjaśnia. Zostanie ona otwarta z udziałem autora 3 września 2016 r. (sobota) o godz. 18.00 w Klubie Pod Kolumnami (Wrocław, pl. św. Macieja 21). Na wystawie można będzie oglądać 100 rysunków autora, powstałych na przestrzeni wielu lat. Wernisaż uświetni występ duetu jazzowego Szymon Witczyński (gitara elektryczna) i Piotr Narajowski (kontrabas), który zagra jazzowe standardy w starych i nowych aranżacjach. Wystawę można będzie oglądać do 30 września.

O autorze:
Czesław Przęzak urodził się 9 kwietnia 1952 roku we Wrocławiu. Jako rysownik satyryczny zadebiutował w 1986 r. w Karuzeli i piśmie Eulenspiegel w Niemczech. Współpracował z kilkunastoma czasopismami, m.in.  Gazetą Wrocławską, Skrzydlatą Polską , Tygodnikiem Solidarność, Aidą, ze wspomnianą już Karuzelą, z wydawanym w Turcji  internetowym pismem satyrycznym Fenamizah. Jego prace prezentuje Galeria CWN – Cartoon Word News  w Iranie. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

Brał udział w wielu wystawach krajowych, m.in. legnickim Satyrykonie oraz zagranicznych – w Bułgarii, Belgii, Czechach, Anglii, Turcji, Rosji, Iranie, USA, Rumuni, Francji, Niemczech, Australii, Brazylii, Austrii, Armenii, w Indiach, Egipcie, Chorwacji, Austrii, Peru, Kolumbii, Luksemburgu, Grecji, Serbii, Meksyku, Portugalii.

Zdobyte przez niego nagrody i wyróżnienia:
– Kaktus  89 – wyróżnienie,
– Janowo 89 – I nagroda,
– Bełchatów 89 – wyróżnienie,
– Włocławek 99 – wyróżnienie,
– Satyrykon 2010 Legnica – nagroda Dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie,
– 30 Międzynarodowy Konkurs Rysunku Satyrycznego Stambuł – Nasreddin Hodja, nagroda specjalna Radia i Telewizji Tureckiej,
– Manufaktura Satyry, Żyrardów 2011, nagroda Prezydenta Miasta Żyrardowa,
– I nagroda w konkursie Muzeum Karykatury „Rysunek miesiąca”, czerwiec 2013,
– Nagroda Dyr. Muzeum Karykatury w Warszawie w konkursie „Medi@ społecznościowe” Zielona Góra-Debiut 2013,
– I nagroda – Tallinn, Estonia – Living Streets 2014,
– wyróżnienie SPAK – Żyrardów 2014,
– Iran-Tabriz 2016 – City & Citizen – wyróżnienie.

Oprócz karykatury uprawia malarstwo olejne i pastelowe, Jego druga pasja to lotnictwo – myśliwce z okresu I Wojny Światowej i szybownictwo, trzecia, to biała broń, szable polskie i czwarta: góry.

A tak o artyście pisze w okolicznościowym tekście Witold Mysyrowicz, prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury:

Czesław Przęzak jest artystą plastykiem, malarzem, karykaturzystą, członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Debiutował rysunkiem prasowym w 1986 roku, w nie istniejącym już dzisiaj piśmie satyrycznym Karuzela i równocześnie niemieckim piśmie Eulenspiegel. W bieżącym roku przypada 30 lecie jego pracy artystycznej (1986-2016) w dziedzinie rysunku satyrycznego i karykatury. Z tej okazji artysta przygotował wystawę monograficzną swoich prac. Kolega Czesław Przęzak należy od lat do czołówki polskich karykaturzystów. Jest artystą płodnym i oryginalnym. Jego dorobek artystyczny jest bardzo duży i godny uznania. Brał on udział w wielu wystawach zbiorowych rysunku satyrycznego w kraju, między innymi: Warszawa, Olsztyn, Żyrardów, Wrocław, Zielona Góra, Łódź, Szczytno, Legnica, Kraków, Bełchatów i za granicą : Turcja, Włochy, Rumunia, Iran, USA, Rosja, Bułgaria, Belgia, Peru, Brazylia, Anglia, Chorwacja. Otrzymał na tych wystawach wiele nagród i wyróżnień. Prace Czesława Przęzaka zostały docenione w tak prestiżowych konkursach jak legnicki Satyrykon, czy konkurs Nasreddin Hodja w Turcji. Współpracował  między innymi z Karuzelą, Gazetą Robotniczą, Skrzydlatą Polską, Tygodnikiem Solidarność, Słowem Polskim, Aidą i wieloma innymi pismami.  Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, w wielu muzeach karykatury na świecie, a także w zbiorach prywatnych w Austrii i Anglii oraz oczywiście w Polsce. Artysta ma także swoje miejsce w perełce wydawniczej, „Leksykonie Polskich Artystów Karykatury 1945-2013” wydanym w 2013 roku przez zespół Muzeum Karykatury w Warszawie, pod kierownictwem Zygmunta Zaradkiewicza.
2016-08-12

Rysunki Kołaczka w Brazylii

W Teresinie (Brazylia) otwarto wystawę, której tematem była “Nietoleracja”. Wśród 40. uczestników jeden Polak, Zbigniew Kołaczek

31 lipca 2016 roku w stolicy stanu Piaui – Teresinie (miasto w północno-wschodniej Brazylii, otwarto 8o Salao Medplan de Humor (8 Salon Humoru ,,Medplan”). Ekspozycję zorganizowano na najwyższym piętrze centrum handlowego Teresina Shopping. Tematem tegorocznego Salonu była “Nietolerancja” Do wystawy prace nadesłano 991 prac z całego świata. Zakwalifikowano dzieła 40 artystów, w tym jednego z Polski – Zbigniewa Kołaczka.
2016-08-11

Plener karykaturzystów w Głębinowie

Nad jeziorem Nyskim (woj. opolskie) od 13 do 15 sierpnia 2016 r. odbędzie się plener karykaturzystów z Polski i Czech

Po raz piąty w wakacje na Opolszczyźnie odbędzie się Weekend Satyry i Karykatury, znów z udziałem  karykaturzystów z Polski i Czech. Odbędzie się pomiędzy 13 a 15 sierpnia (sobota-poniedziałek) w miejscowości Głębinowo, w w ośrodku Błękitna Zatoka położonym nad Jeziorem Nyskim. Artystyczne działania karykaturzystów podsumuje wernisaż wystawy ich prac. Osobą, która zainicjowała cykl spotkań jest karykaturzysta z Niemodlina, Michał Graczyk.
2016-08-10

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Ile zarabiają karykaturzyści? Zarobki, spotkania
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Andrzej Czeczot, karykaturzyści w Polsce i Turcji