Saint Just, wystawa, album, katalog
Saint Just- festiwal karykatury we Francji i inne informacje na temat rysowanej satyry
Saint Just po raz 30
W Saint Just Le Martel (Francja) zakończyła się trzydziesta edycja imprezy dla rysowników i karykaturzystów
Dariusz Pietrzak, Henryk Cebula i Dariusz Łabędzki z Polski byli uczestnikami tegorocznego Międzynarodowego Salonu Karykatury, Rysunku Prasowego i Humoru, który po raz trzydziesty odbył się w Saint Just Le Martel, w dniach 30 września – 9 października 2011 r. W festiwalu, jak co roku, uczestniczyli artyści z wielu krajów świata, a główne uroczystości miały miejsce w w nowo wybudowanym (przy pomocy unijnych dotacji) Centrum Rysunku Prasowego.
Jak zwykle pokazano kilka wystaw (na wystawie zbiorowej oprócz wspomnianej trójki z Polski były też rysunki Zygmunta Zaradkiewicza i Michała Graczyka), m.in. ekspozycję tysiąca okładek francuskiego pisma satyrycznego Charlie Hebdo. Były spotkania z publicznością i zbiorowe rysowanie karykatur. Podczas festiwalu na wielkim ekranie zaprezentowano film Dariusza Łabędzkiego, który powstał po wizycie w Saint Just w 2006 roku.
2011-10-14. Saint Just
Plakaty Drucha w Warce
W Warce (woj. mazowieckie) otwarto wystawę plakatów Ryszarda Drucha, polskiego artysty mieszkającego w Trenton (New Jersey, USA)
W Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce (a dokładniej w budynku zastępczym muzeum przy ul. Pułaskiego 10) do 30 grudnia 2011 r. od wtorku do piątku w godzinach 9.00-17.00 można oglądać wystawę plakatów Ryszarda Druha “My, Amerykany”. Na ekspozycji prezentowanych jest ponad 60 plakatów upamiętniających różnego rodzaju wydarzenia artystyczne (wystawy, koncerty, przedstawienia kabaretowe, wieczory poezji), związane działaniami z Polonii amerykańskiej.
Ryszard Druch (ur. 1952) pochodzi z Opola, gdzie skończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Od 1991 mieszka w Trenton, stolicy stanu New Jersey (USA). Jest grafikiem i karykaturzystą. Od 2000 r. organizuje Salony Artystyczne, promując polskich artystów i kulturę. W kwietniu 2011 r. miał miejsce setny Salon. Jako plastyk prowadzi w Trenton Druch Studio Gallery, udzielając tu lekcji rysunku i malarstwa dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W Polsce wydano jego dwie książki: “Plastyczniak i plastusie” (WBP, Opole 2009) i “Salony na 44 krzesła” (WBP, Opole 2010).
2011-10-16
Zmarł Eugeniusz Rzeżucha
W wieku 77 lat zmarł Eugeniusz Rzeżucha, którego rysunki drukował m.in. tygodnik Szpilki
12 października 2011 roku, w wieku 77 lat, zmarł artysta grafik i rysownik Eugeniusz Rzeżucha. Urodził się w 1933 roku Bykowinie. W 1965 r. uzyskał dyplom ASP w Krakowie. Zajmował się grafiką użytkową i rysunkiem satyrycznym; był zdobywcą Złotej Szpilki.
2011-10-15
Satyra w Krakowie
15 października 2011 r. w krakowskich Sukiennicach impreza “Z tabletem i humorem” oraz start bezpłatnego czasopisma satyrycznego TeDPRESS
15 października w Kawiarni Noworolski (Kraków, Rynek Główny 1 czyli Sukiennice) pojawią się rysownicy: Edward Lutczyn, Małgorzata Lazarek i Andrzej Lichota oraz satyryk Marek Majewski. Imprezę nazwano “Z tabletem i humorem”.
W godzinach 12.00-14.00 organizatorzy zapraszają rodziny z dziećmi na teatr rysowania na żywo. Między godz. 15.00 a 17.00 odbędą się zawody rysowników, pokazy filmów animowanych oraz prezentacja najnowszych urządzeń do pisania i rysowania firmy WACOM. O godzinie 18.30 zakończenie imprezy i spotkanie z autorami.
Jest to także okazja do promocji startującego właśnie, bezpłatnego krakowskiego Humorystycznego Magazynu Krytycznego TeDPRESS. Ten miesięcznik będzie się utrzymywać z reklam. W pierwszym numerze teksty: Marka Majewskiego, Rafała Stanowskiego, Andreja Dudy, Joanny Martauz, Andrzeja Lichoty i Dawida Mareckiego oraz rysunki: Edwarda Lutczyna, Sławomira Łuczyńskiego, Małgorzaty Lazarek, Andrzeja Lichoty.
2011-10-14
Katalog z Kyoto
Rysunki Polaków w katalogu wystawy w Kyoto (Japonia)
Do Polski dotarł katalog z Japonii, prezentujący prace prezentowane na wystawie Kyoto International Cartoon Special Exhibition. Opublikowano w nim prace pięciu autorów z Polski. Są to: Wiesław B. Bołtryk, Małgorzata Tabaka, Tadeusz Krotos, Henryk Cebula i Paweł Kuczyński. Ten pięknie wydany katalog prezentuje także fotografie artystów.
2011-10-14
Album z rysunkami
W opublikowanym w Niemczech albumie “Heimat Bekenntnisse und Ansichten”, znalazły się m.in. prace polskich rysowników
W Niemczech ukazał się obszerny album w twardej oprawie, zatytułowany “Heimat Bekenntnisse und Ansichten”. Publikację wydało wydawnictwo Kerber, a opracowali ją Gisele i Dieter Burkamp. Album zawiera nie tylko rysunki, ale też teksty – opinie o nas, przemyślenia dotyczące życia.
W albumie zamieszczono prace znanych rysowników europejskich. Są wśród nich artyści z Polski: Eugeniusz Get Stankiewicz (1942-2011), Mariusz Stawarski, Zygmunt Januszewski, Henryk Cebula i Polak mieszkający w Niemczech Lex Drewiński. Wśród autorów z innych krajów są m.in. Rumen Dragostinov, Pol Leurs, Florian Doru Crihana, Mihai Ignat, Jurij Kosobukin, Mirosław Bartak, Sempe, Jiri Sliva, Oleg Dergachow, Mihail Zlatkovsky.
Album można obecnie kupić na niemieckim Amazonie, w cenie 26,50 euro.
2011-10-10
Saint Just i inne teksty w archiwum portalu Sadurski.com