Satyrycy: Mleczko, Pietrzak, Czubaszek

Jan Matejko Stańczyk błazen satyra

Satyrycy polscy – informacje, ciekawostki

Najzabawniejsi polscy satyrycy 2012

Według ankiety przeprowadzonej w grudniu 2012 r., najzabawniejszymi polskimi satyrykami są…

GfK na zlecenie Comedy Central niedawno przeprowadził wśród Polaków (tysiąc osób) ankietę, zadając pytanie, kto ich obecnie najbardziej śmieszy. I nie chodziło o polityków czy celebrytów, ale o satyryków – czyli osoby, które robią to profesjonalnie. Tyle samo osób czyli 33 procent badanych, wytypowało: Piotra Bałtroczyka (stand-uper, konferansjer) i Macieja Stuhra (aktor, artysta kabaretowy).

Na kolejnych pozycjach uplasowali się: Krzysztof Piasecki (26 procent głosów), Kuba Wojewódzki i Szymon Majewski (po 25 procent), Mariusz Kałamaga (kabaret Łowcy.B) i Janusz Rewiński (po 24 procent). 15 procent badanych wskazało na Bilguuna Ariunbaatara, 11 procent na Macieja i Lucjana (Make Life Harder) i 9 procent na Pawła Pindura (kabaret Łowcy.B).

Najbardziej zdziwiony z wyników opublikowanego zestawienia jest Maciej Stuhr. – Wydawało mi się, że moje poczucie humoru jest poza głównym nurtem.
2012-12-28

Satyrycy na Warszawskich Targach Książki 2014

Wśród gości targów na Stadionie Narodowym w Warszawie byli też twórcy kojarzeni z satyrą oraz twórcy komiksów

Tegoroczne, piąte Warszawskie Targi Książki, po raz drugi odbyły się na Stadionie Narodowym. Było to w dniach 22-25 maja (czwartek-niedziela). Stoiska wydawców (było ich ok. 700) zlokalizowane były na wewnętrznej promenadzie i w galerii stadionu, a na murawie były m.in. występy i ekspozycje. Targi jak co roku ściągnęły dużą liczbę fanów książek, nie tylko z Warszawy.

Podczas WTK nie zabrakło akcentów satyrycznych. W piątek dr Anna Krasowska prowadziła zajęcia „Od Zielonego Balonika do Potem – czyli o historii polskiego kabaretu”, a w sobotę na scenie głównej było spotkanie z Arturem Andrusem. Wśród licznych gości targów i autorów były osoby, których nazwiska kojarzymy z satyrą. Na stoisku Prószyński Media byli Maria Czubaszek, Wojciech Karolak (jej mąż, muzyk) i Artur Andrus. Stoisko Wydawnictwa Agora odwiedził Michał Ogórek, stoisko Zysk i S-ka odwiedził Marcin Wolski, Instytut Wydawniczy Latarnik Stanisław Tym, a na jednym ze stoisk spotkaliśmy Ryszarda Makowskiego (satyryk, kiedyś kabaret OT.TO).

Było też dwóch przedstawicieli satyry rysowanej. Edward Lutczyn był gościem stoiska Wydawnictwa BIS, a Szczepan Sadurski w niedzielę rysował karykatury na stoisku Wydawnictwa REA-SJ.

Warto dodać, że częścią Warszawskich Targów Książki po raz czwarty był Festiwal Komiksowa Warszawa, organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Komiksu, wspierane przez Stowarzyszenie Twórców „Contur”. Dlatego wśród programu targów było szereg spotkań o tematyce komiksowej. Jednym z nich było spotkanie z Gianluco Paniello, rysownikiem komiksów z Kaczorem Donaldem. Na płycie stadionu rysowano kredą wielkie postacie z komiksów H.J.Chmielewskiego „Tytus, Romek i A`Tomek”. Bito też rekord Guinnessa w malowaniu największej malowanki-ilustracji książkowej.
2014-05-25

Miszczak o Majewskim i polityce

Dyrektor programowy TVN szczerze wyznaje, że w jego stacji nie można śmiać się z Platformy Obywatelskiej

W najnowszym Wprost ukazał się wywiad z Edwardem Miszczakiem, dyrektorem programowym telewizji TVN. Jego część dotyczyła powodów usunięcia z jesiennej ramówki satyrycznego programu z Szymonem Majewskim. Miszczak powiedział między innymi:

– On się sprawdzał, kiedy emocje leżały na ulicach. A lemingi nie chcą, żeby się specjalnie śmiano z Platformy Obywatelskiej. (…) A Szymon komentował, ośmieszał, był też reflektorem politycznym. Czyli chciał robić to, co robią satyrycy w wolnych krajach. Chciał czasem śmiać się także z Platformy. Tego u nas nie wolno.
2012-08-22

Jan Pietrzak uhonorowany

Jan Pietrzak Człowiekiem Roku „Tygodnika Solidarność”

Satyryka Jana Pietrzaka, twórcę kabaretu Pod Egidą, uhonorowano tytułem Człowiek Roku „Tygodnika Solidarność”. Uroczystość odbyła się w Sali Akwenu w siedzibie władz Solidarności w Gdańsku, gdzie 24 stycznia zebrała się Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”. Certyfikat poświadczający wręczył Pietrzakowi redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Jerzy Kłosiński.

„Tygodnik Solidarność” przyznaje tytuł Człowieka Roku od 1997 roku.
2013-01-25. Satyrycy polscy

Mleczko do Parlamentu Europejskiego

Kogo popiera satyryk Andrzej Mleczko w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Osoby świata kultury i sztuki zwykle dystansują się od poważnej polityki i robią wszystko, aby nie być z nią kojarzeni. Tymczasem rysownik Andrzej Mleczko oficjalnie wzywa wyborców, aby 25 maja oddali swój głos na Kazimierę Szczukę, startującą w województwie kujawsko-pomorskim z pozycji 1 na liście komitetu Europa Plus Twój Ruch.

Dziennikarka, prywatnie dobra znajoma Mleczki, jest kandydatką niezależną, mającą poparcie partii Twój Ruch. Satyryk stojący przed swoją galerią (cały czas jest widoczny napis: Galeria Autorska Andrzeja Mleczko) w 1-minutowym klipie umieszczonym na YouTube zachęca, aby na nią głosować.

Jeśli apel ukaże się skuteczny i Szczuka zostanie europosłanką, nie wykluczone że w kolejnych wyborach o twarz i rysunki Mleczki będą walczyć różne partie polityczne.
2014-05-21