Historia Partii Dobrego Humoru

partie w Polsce

Historia Partii Dobrego Humoru – do końca 2016. Na tej stronie, bo PDH oczywiście nadal działa i ciągle coś się dzieje. Partie w Polsce

partia dobrego humoru Skiba Sadurski

Kwiecień 2001
• Satyryk Szczepan Sadurski znajduje w Internecie niecodzienną informację. W Hiszpanii, w regionalnych wyborach, bierze udział grupa osób związanych z ukazującym się tam pismem satyrycznym. Ich sposoby dotarcia do wyborców znacznie odbiegają od zwyczajów przyjętych w „poważnej” polityce. Skoro takie coś udało się w jednej z hiszpańskich prowincji, to czemu nie miało by się udać w… całej Polsce? W ciągu kilku dni „zaszczepia” tę ideę swoim znajomym – satyrykom mieszkającym w różnych miejscach Polski, przekupując ich… ministerialnymi stanowiskami. Powstaje program partii.

Maj 2001
• Frontman zespołu Big Cyc Skiba przyjmuje propozycję Sadurskiego i staje na czele gabinetu cieni (wesołego rządu) PDH. Rusza kampania informacyjna w mediach. Sadurski mailuje i faxuje do wielu redakcji, są efekty w postaci publikacji prasowych. Inicjatywa spotyka się z sympatią wielu osób.

Festiwal Dobrego Humoru Partia Dobrego Humoru partie w Polsce
Partie w Polsce: pierwsza demonstracja w centrum Gdańska, Festiwal Dobrego Humoru

Czerwiec 2001
• PDH udaje, że zamierza wziąć udział w wyborach parlamentarnych, publikując wzięte z Księżyca wstępne wyniki „sondaży przedwyborczych” z których wynika, że PDH wygra nawet z SLD. Kolejne informacje w mediach. Do szefostwa PDH zgłaszają się osoby, które całkiem serio chcą się „podpiąć” i wystartować w wyborach parlamentarnych z list PDH. 28 czerwca odbywa się kongres założycielski PDH w Gdańsku i pierwsza manifestacja zwolenników PDH, podczas Festiwalu Dobrego Humoru. Zbieranie podpisów wśród osób, które chcą zarejestrowania PDH. Na wieść o wstąpieniu Marcina Dańca do PDH, pojawiają się kolejne publikacje prasowe.

Partia Dobrego Humoru

Sierpień 2001
• Manifestacja PDH podczas Łyk’endu Satyry w Ustce. Na listach poparcia PDH jest już ponad 1.000 osób (to liczba niezbędna do zarejestrowania w Polsce partii politycznej). Ze złożenia dokumentów w sądzie rezygnujemy w obawie, że wtedy skończyłyby się żarty.

Wrzesień 2001
• Wybory parlamentarne w Polsce. Decyzja szefostwa PDH aby nie brać udziału w wyborach okazuje się błędem 😉 10 procent głosów zdobywa Samoobrona. PDH staje się opozycją pozaparlamentarną.

Październik 2001
• Do reality show Big Brother-2 w TVN trafia Wojtek Glanc oraz Eustachy (jego kukiełka). Wojtek nie ukrywa faktu, iż jest członkiem PDH – w programie nosi naszą partyjną koszulkę z napisem: Zawsze mam dobry humor.

Luty 2002
• Do internetu trafia druga wersja strony PDH.

Czerwiec 2002
• Kolejny Festiwal Dobrego Humoru w Gdańsku i kolejne osoby w partii.

Lipiec 2002
• Wesoła demonstracja zwolenników PDH w Ustroniu Morskim. Kolejne publikacje prasowe.

Marzec 2003
• Legitymacje PDH otrzymują m.in. aktor Stanisław Mikulski i Hanka Bielicka wraz z honorowym tytułem: Pierwsza Dama Dobrego Humoru.

Republika Południowej Afryki Good Humor Party
Republika Południowej Afryki

Kwiecień 2003
• Do internetu trafia trzecia (poprzednia) wersja naszej strony. Uzyskujemy możliwość częstego jej aktualizowania.

Czerwiec 2003
• Podczas IV Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku legitymacje PDH otrzymują m.in. reżyser Jerzy Gruza, Czesław Majewski („Śpiewające fortepiany”), Krzysztof Jaślar (Kabaret Tey), aktorka Joanna Bartel, Marzena Kipiel-Sztuka i Dariusz Gnatowski („Świat według Kiepskich”), a tydzień później podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Sobowtórów w Lublinie legitymację przyjmują: Tadeusz Drozda, czeska piosenkarka Gabi Gold i sobowtóry m.in. Małysza, Wałęsy, Kwaśniewskich, Chucka Norrisa, Billa Clintona, Marcina Dańca, Michała Wiśniewskiego, Artura Żmijewskiego, Elizabeth Taylor i Sophii Loren.

World Happy Skyscraper Cartoons Tour Noida India
World Happy Skyscraper Cartoons Tour 2015 w Noida. W Indiach zawsze możemy liczyć na naszego ambasadora, S.Paliwala

Sierpień 2003
• Podczas VII Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu legitymacje PDH otrzymują m.in. aktorzy: Janusz Gajos, Edyta Jungowska, Paweł Wawrzecki, Andrzej Grabarczyk, Jerzy Turek, Zofia Czerwińska, Włodzimierz Press, Emilian Kamiński i Paweł Burczyk oraz reżyser Piotr Łazarkiewicz. Podczas festiwalowego pochodu garstka członków PDH niesie swój (nowy) transparent.

Wrzesień 2003
• W Czechach ukazuje się pierwsza publikacja prasowa na temat PDH, za sprawą Jury Krupy, szefa humorystycznego pisma Vyskerak, od niedawna naszego ambasadora w tym kraju. Krótki tekst o PDH w czasopiśmie Tanz-o-Caricature (Iran). Demonstracja zwolenników PDH w Tarnobrzegu, podczas imprezy Satyrblues; legitymację PDH otrzymuje m.in. Hiram Bullock (1955-2008) – amerykański muzyk. Do Internetu trafiają kolejne wersje językowe naszego serwisu www.

Październik 2003
• Kiedyś spotykali się Wałęsa i Havel, tym razem w czeskiej miejscowości Zubří doszło do spotkania szefa PDH Sadurskiego i Jury Krupy, ambasadora PDH w Czechach.

Luty 2004
• Szef PDH Sadurski, w telewizyjnym programie na żywo (TVP 2) wręcza legitymacje prowadzącym.

Kwiecień 2004
• Sadurski przybliża ideę partii widzom TV Puls. Na Słowację wysyłamy 100 legitymacji PDH, które dzięki wydawcy czasopisma Woloviny bez ofiny trafią do czytelników.

Steve Axtell Platypus puppets Good Humor Party
Kalifornia. Steve Axtell i P-P-Platypus w Good Humor Party. Partie w Polsce

Sierpień 2004
• VIII Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu to kolejna okazja do powiększenia partii. Legitymacje otrzymują m.in. aktorzy: Aleksandra Woźniak i Ryszard Kotys oraz Bronisław Cieślak – ówczesny poseł, znany z głównej roli w serialu „07 zgłoś się”.

2005, 2006
• Mrówcza praca. Bez fajerwerków (czasami jakaś publikacja), ale cały czas legitymacje trafiają do nowych członków. Na przykład w styczniu 2006 szef PDH wręczał legitymacje w Sztokholmie.

Lipiec 2006
• Podejmujemy decyzję o wysyłaniu legitymacji PDH po wysłaniu SMS-a przez zainteresowanych. Pozwoli to na zwrot kosztu wysyłki i wystawienia legitymacji oraz ułatwi szybkie otrzymanie legitymacji dla wszystkich chętnych.

Kwiecień 2007
• Jan Pietrzak z rąk szefa PDH otrzymuje honorowy tytuł Pierwszego Gentelmana Dobrego Humoru.

Wąchock stolica humoru Partia Dobrego Humoru

Czerwiec 2007
• Podczas XVIII Dni Wąchocka, Partia Dobrego Humoru nadaje Wąchockowi certyfikat. Odtąd Wąchock może oficjalnie używać nazwy: Stolica Humoru.

2008-2010
• Przyznajemy kolejne legitymacje (m.in. zagraniczni rysownicy, aktorzy), nowemu prezydentowi USA Obamie gratulujemy pokojowej Nagrody Nobla.

Styczeń 2011
• Rozpoczynamy przygotowania do obchodów 10-lecia partii, ożywione kontakty m.in. z rysownikami zagranicznymi.

Jarosław Partia Dobrego Humoru partie w Polsce
Partie w Polsce: spotkanie w Jarosławiu, woj. podkarpackie

Rok 2011
• Dekadę istnienia partii czcimy organizacją cyklu wystaw rysunku satyrycznego w Polsce, do których rysunki udostępnili nam rysownicy satyryczni z Polski i innych krajów świata. Wręczamy kolejne Certyfikaty oraz wiele legitymacji.

Styczeń 2012
• Otwieramy „ambasadę” PDH w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork), zaraz potem trzy kolejne (Filadelfia, New Jersey, Copiague).

Luty – marzec 2012
• Otwieramy ambasady w kolejnych krajach: Indonezja, wyspa Teneryfa (Hiszpania), Merida (Hiszpania). W wyborach na prezydenta USA wspieramy kandydaturę Vermina Supreme, najbardziej oryginalnego kandydata, od teraz członka naszej partii.

Vermin Supreme Good Humor Party

Kwiecień 2012
• Po 6. latach polska Wikipedia usuwa hasło „Partia Dobrego Humoru”, a kilkudziesięciu członkom PDH zostaje skasowana z ich notek informacja o ich członkostwie. Wkrótce smutnym wikipedystom przyznajemy Certyfikat Niedobrego Humoru, a kandydujący na prezydenta USA Vermin Supreme w specjalnym wywiadzie krytykuje cenzorskie zapędy smutasów.

Lipiec 2012
• Euro 2012 w Polsce i Ukrainie. Kibicom Irlandii jak lwy kibicującym swojej drużynie, przyznajemy Certyfikat Dobrego Humoru.

Parada Pułaskiego Nowy Jork Partia Dobrego Humoru

Październik 2012
• Szef PDH wykorzystuje swą artystyczną podróż do Nowego Jorku, aby przy okazji zrealizować (część) programu partii. Najpierw uczestniczy w Paradzie Pułaskiego, Piątą Aleją NYC, niosąc transparent partii, a kilka dni później pod Chrysler Building kieruje happeningiem, polegającym na postawieniu najmniejszego wieżowca na Manhattanie. Kilkadziesiąt nowych osób na wschodnim wybrzeżu USA otrzymuje legitymacje Partii Dobrego Humoru. Z publikacji w prasie polonijnej kolejni ludzie dowiadują się o istnieniu PDH.

Listopad – grudzień 2012
• Idea stawiania „najmniejszych” wieżowców miała być jednorazowym happeningiem, ale spodobała się. Po Nowym Jorku członkowie partii stawiają kolejne: w Rzymie (Włochy), Merida (Hiszpania), Newcastle (Anglia) oraz oczywiście w Polsce.

Newcastle Anglia wystawa pegaz Partia Dobrego Humoru
Newcastle, Anglia. Współorganizowaliśmy wystawę satyryczną „Pegaz”. Partie w Polsce: PDH

Styczeń 2013
• Partia Dobrego Humoru ogłasza rok 2013 – Międzynarodowym Rokiem Wieżowców Partii Dobrego Humoru. Stawiamy kolejne „wieżowce”.
• Zakładamy konto na Twitterze; po miesiącu śledzi je 200 osób.
• Rozpoczynamy akcję Uśmiechnięty Parlament.
• Wystosowujemy pismo do ministra Transportu S.Nowaka w sprawie fotoradarów.

Marzec 2013
• W internecie ukazuje się pierwszy numer e-magazynu Partia Dobrego Humoru.

Maj 2013
• Notka o PDH trafia do angielskojęzycznej Wikipedii. W polskiej nadal mamy „szlaban”.
• Pięćdziesiąty wieżowiec PDH, a nasza akcja przed wakacjami dopiero się rozkręca.
• Szereg zagranicznych publikacji na temat naszych „wieżowców” w prasie i Internecie (USA, Turcja, Wielka Brytania, Włochy, Australia).

Ustronie Morskie plaża Wesoły Wieżowiec rekord partie w Polsce
Partie w Polsce: symbol Partii Dobrego Humoru na plaży w Ustroniu Morskim (fragment prezentacji kilkuset Wesołych Wieżowców)

Lipiec / sierpień 2013
• W Ustroniu Morskim ustanawiamy wieżowcowy rekord – na plaży staje (250 wesołych wieżowców w 47 minut), a obok każdy może obejrzeć wystawę fotograficzną „W 80 wieżowców dookoła świata.
• Staje setny Wesoły Wieżowiec – w Kołobrzegu.
• Otwieramy ambasadę PDH w Ohio (USA).

Wrzesień 2014.
• W Melbourne (Australia) stanął Wesoły Wieżowiec numer 300. Kontynuujemy akcję.

Niemodlin Karpik Partia Dobrego Humoru partie w Polsce
Partie w Polsce. Niemodlin. W pierwszych latach dorocznej imprezy Karpik byliśmy za każdym razem

Grudzień 2014
• Legitymację PDH nr 4000 przyznaliśmy świętemu Mikołajowi. Rozpoczynamy przyznawanie Smile Friendly Certificates. Mamy kolejnych ambasadorów – w krajach bałkańskich i nie tylko.

Styczeń 2015
• Rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu na limeryk o Wesołym Wieżowcu.

Luty 2015
• Do Internetu trafia pierwszy numer cyklicznego od teraz e-magazynu Good Humor Party. W ciągu miesiąca obejrzało go ponad 700 osób z różnych krajów. Ten i kolejne numery można oglądać online, w formacie PDF. Ponieważ jest kierowany do osób na całym świecie, zawiera głównie obrazki (zdjęcia i rysunki), czasem uzupełniane o bardzo krótkie informacje po angielsku.

World Happy Skyscraper Cartoon Tour satyrycy Warszawa Warsaw partie w Polsce
Partie w Polsce – Partia Dobrego Humoru o polskim Sejmie

Marzec 2015
• Inauguracja zapowiedzianego w Sylwestra World Happy Skyscraper Cartoons Tour 2015. W polskim Sejmie pierwszy happening – mini-wystawa rysunków autorów z różnych krajów, której tematem jest Wesoły Wieżowiec. Do końca roku ekspozycja odwiedzi ponad 20 miast świata, w tym Nowy Jork, New Delhi (Indie), Australię…

Maj 2015
• Proklamujemy powstanie Cesarstwa Wesołego Wieżowca (Empire of Happy Skyscraper), a Wesoły Wieżowiec staje się Cesarzem (Imperatorem). Wystarczyło na mapie połączyć zewnętrzne linie miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec.

Sofia Bułgaria Gani Sunduri Kosowo
Sofia, Bułgaria. Ambasadorzy kilku krajów na wystawie G.Sunduri (Kosowo)

Październik 2015
• Kolejny artystyczny wyjazd szefa PDH Szczepana Sadurskiego do Nowego Jorku, to także kolejna okazja promocji Partii Dobrego Humoru i Wesołego Wieżowca wśród Polonii Amerykańskiej, w czym mają swój udział polonijne media.

Grudzień 2016
• Miasto Queenstown w Nowej Zelandii jest pięćsetnym miejscem na świecie, w którym sfotografowano Wesołego Wieżowca.

happy skyscraper happy tower wesoły wieżowiec
Wielka Brytania. Jedna z wielu prasowych publikacji nasz temat

Partie w Polsce > Strona główna PDH