baszta w Czchowie atrakcje zabytki miasto

Czchów – ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 19 sekund/y

Czchów ciekawostki: zamek w Czchowie, rynek, kościół, Jezioro Czchowskie i Elektrownia Czchów. Cmentarz wojenny, Zamek Tropsztyn.

1) Czchów, to miasto w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim. To także siedziba gminy miejsko-wiejskiej Czchów. Mieszka tu ok. 2400 ludzi.

Jezioro Czchowskie i elektrownia

2) Miasto leży nad rzeką Dunajec i nad sztucznym zbiornikiem – jeziorem Czchowskim. Powstało ono w wyniku spiętrzenia wód Dunajca. Jezioro ma 346 hektarów powierzchni, 8,9 mln metrów sześciennych pojemności i ciągnie się przez 9 kilometrów. W sezonie atrakcją są rejsy statkiem wycieczkowym po jeziorze.

zapora Czchów ciekawostki atrakcje zabytki
Zapora na Dunajcu. Czchów ciekawostki

3) Między Dunajcem z jeziorem Czchowskim jest Elektrownia Czchów. Jest częścią zapory zbudowanej w latach 1936–1949, mającej wysokość 12,5 metra.

Czchów ciekawostki z historii

4) Czchów prawa miejskie uzyskał w XIV wieku (przed 1333 r.), utracił je w 1928 r. i ponownie uzyskał w 2000 roku.

5) Na początku istnienia Czchowa, większość mieszkańców było Niemcami. Byli to jeńcy wzięci do niewoli w czasie wojen Bolesława Chrobrego z Cesarstwem.

rynek Czchów ciekawostki atrakcje zabytki
Centrum Czchowa. Magistrat i kamienice przy rynku

Zamek w Czchowie

6) Na wzgórzu nad rzeką Dunajec w Czchowie znajdują się ruiny zamku (patrz górne foto), zbudowanego z piaskowca, między XIII wiekiem a XVI wiekiem. Ochraniał on szlak handlowy biegnący wzdłuż Dunajca i komorę celną dla towarów przywożonych z Węgier. Początkowo stała tu romańska wieża obronna o średnicy 12,5 metra i wysokości około 20 metrów. W XIV wieku dobudowano do niej zamek. W XVII wieku zamek uległ zniszczeniu, a XVIII wieku było w nim więzienie.

Zamek stoi kilkaset metrów od człuchowskiego rynku. W ostatnich latach zamek jest odbudowywany i może stać się dużą atrakcją turystyczną. Na szczycie baszty jest punkt widokowy, dostępny dla turystów. Widać stąd panoramę na miasto oraz na Dolinę Dunajca. Wewnątrz są zbiory archeologiczne, makieta zamku i sklepik. Zamek można zwiedzać od 1 maja do 30 września.

kościół Czchów ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy runku w Czchowie

Zabytki Czchowa

7) Gotycki, jednonawowy kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny stoi przy ul. Rynek w Czchowie. Zaczęto go budować w XIV wieku.

8) 6 kilometrów od Czchowa stoi Zamek Tropsztyn. Jest to rekonstrukcja zamku obronnego, który w XIII wieku wzniesiono na stromym półwyspie oblanym z trzech stron rzeką Dunajec. Nazwa zamku nieprzypadkowo nawiązuje do leżącej na przeciwległym brzegu Dunajca wsi Tropie. Dla zwiedzających zamek jest czynny w lipcu i sierpniu.

zamek Tropsztyn Czchów ciekawostki atrakcje zabytki
Zamek Tropsztyn na wzniesieniu, kilka kilometrów od Czchowa

Czchów ciekawostki

9) Ulica Sądecka, to główna ulica Czchowa.

10) W 1915 r. powstał Cmentarz wojenny nr 297 – Czchów. Leży tu 106. żołnierzy austro-węgierskich i 8. rosyjskich – ofiar I wojny światowej. W centralnym miejscu cmentarza stoi kamienny pomnik.

11) Przy rynku w Czchowie stoją kamienice z podcieniami.

12) Co roku w Czchowie odbywa się Baszta Jazz Festival.

Czchów ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Szamotuły
> Serock
> Gołuchów

blondynka kawały dowcipy o blondynkach humor blondynki Poprzedni post Krótkie dowcipy o blondynce
gwiazdy sportu hazard ruletka mężczyźni Następny post Gwiazdy sportu przy stołach do gier hazardowych