10 sportów zimowych

sporty zimowe sport zima

Zima, szczególnie ta biała i mroźna kojarzy się przede wszystkim ze sportami zimowymi. Dawniej sporty te można było uprawiać jedynie sezonowo w sprzyjających warunkach pogodowych i terenowych, dziś część z nich dzięki możliwościom technologicznym uprawiać można przez cały rok. A jakie są najpopularniejsze, najciekawsze i najbardziej ekstremalne sporty zimowe?

1. Narciarstwo

Narciarstwo to zarówno forma rekreacji, jak i oficjalna dyscyplina sportowa. Dawniej wykorzystywane jedynie w celach transportowych, dziś cieszy się ogromną popularnością. Do opanowania podstaw narciarstwa nie jest potrzebne specjalne przygotowanie, wystarczą chęci i przeciętna kondycja. Swoje początki na stoku najlepiej rozpocząć pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który pomoże opanować techniczną stronę jazdy. Jako dyscyplina sportowa narciarstwo podzielone jest na klasyczne i alpejskie, a te na dalsze poddyscypliny.

narciarstwo zjazdowe sporty zimowe sport ciekawostki zima dyscypliny sportowe
Jedna z konkurencji narciarskich

2. Skoki narciarskie

Celem skoków narciarskich jest wykonanie jak najdłuższego skoku, ale na końcową ocenę sędziów wpływ ma również styl lotu i lądowania. Największe skocznie (mamucie) pozwalają na skoki o długości ponad 250 metrów. W Polsce skoki narciarskie zyskały na popularności głównie dzięki Adamowi Małyszowi, który posiada na swoim koncie bardzo dużo nagród m.in. 4 medale olimpijskie, 6 medali w Mistrzostwach Świata i 4 zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Łącznie ten skoczek z Wisły wygrał 39 konkursów indywidualnych Pucharu Świata.

Lahti Finlandia skocznie narciarskie sporty zimowe sport zima
Lahti, Finlandia. Skocznie narciarskie poza sezonem

3. Łyżwiarstwo figurowe

Łyżwiarstwo figurowe polega na wykonywaniu na lodzie wcześniej przygotowanej choreografii, podczas której pokazywane są różnego rodzaju ewolucje i elementy takie jak: podnoszenia, piruety skoki i kroki. Łyżwiarstwo figurowe uprawiane jest indywidualnie, w parach lub w zespołach. Aktualną mistrzynią sportową w Polsce jest Natalia Kaliszek, która wraz z Maksymem Spodyriewem (aktualny mistrz Polski) reprezentowała Polskę na olimpiadzie w 2018 r., zajmując 14 miejsce. Łyżwiarstwo figurowe jest zjawiskowym sportem łączącym w sobie elementy tańca i gimnastyki artystycznej. Wymaga nie tylko bardzo dobrej sprawności fizycznej i kondycji, ale również gibkości i zwinności.

łyżwiarstwo figurowe sporty zimowe sport ciekawostki zima dyscypliny sportowe
Łyżwiarstwo figurowe, to połączenie łyżwiarstwa i tańca

4. Snowboarding

W przeciwieństwie do narciarstwa, tu zjeżdża się na jednej desce i nie używa kijków. Snowboarding zaliczany jest do sportów ekstremalnych, a zawody potrafią być bardzo widowiskowe ze względu na wykonywane ewolucje. Co ciekawe, sport ten wywodzi się z Turcji, gdzie zjeżdżano na jednej desce, która przypominała dzisiejszy snowboard. W Europie i Stanach Zjednoczonych sport zyskał na popularności, gdy Sherman Poppen zaprojektował w 1968 r. pierwszą deskę snowboardową.

snowboarding sporty zimowe sport ciekawostki zima dyscypliny sportowe
Snowboarding czyli zjazdy na desce po zaśnieżonym stoku

5. Hokej na lodzie

Zespołowa gra, która rozgrywana jest na lodzie, a zawodnicy jeżdżą na łyżwach. Początki hokeju na lodzie sięgają XV w., jednak dopiero w 1855 zaczęto systematyzować zasady gry. Pierwszy oficjalny mecz odbył się w 1875 roku. 2 lata później stworzono dokładne zasady gry i wtedy tez powstał pierwszy klub hokeja na lodzie. Sport uważany jest za dosyć brutalny, ponieważ zderzenia między graczami są częste i dopuszczalne. W związku z tym, kontuzje wśród graczy są na porządku dziennym. Polska reprezentacja hokeja do olimpiady zakwalifikowała się ostatni raz w 1992 r., ostatecznie kończąc rywalizacje na 11. miejscu.

hokej na lodzie sporty zimowe sport ciekawostki zima dyscypliny sportowe
Hokej na lodzie, to widowiskowa i bardzo męska dyscyplina sportu

6. Iceclimbing

Iceclimbing to sport ekstremalny, który wymaga bardzo dobrego przygotowania fizycznego i sprzętowego oraz znajomości techniki wspinania. Rywalizacja schodzi tu na dalszy plan, a głównym celem są emocje i możliwość zdobycia zupełnie innych, nowych doświadczeń. Sport ten polega na wspinaniu się po pionowej oblodzonej ścianie, lodospadzie lub formacjach ogromnych sopli. To bardzo niebezpieczny sport, zarezerwowany tylko dla największych śmiałków. Wśród Polaków prym wiedzie Olga Kosek, która ostatni występ na Lodowym Pucharze Świata zakończyła na 13. miejscu.

iceclimbing sporty zimowe sport ciekawostki zima dyscypliny sportowe
Iceclimbing, to jedna z ekstremalnych dyscyplin sportu

7. Snowkiting

Snowkiting to zimowy odpowiednik kitesurfingu. Sport ten polega na jeździe na nartach lub snowboardzie za latawcem pociągowym. Wymaga dobrej sprawności fizycznej, umiejętności jazdy na nartach lub snowboardzie i odpowiednich warunków do jego uprawiania – duża, otwarta i ośnieżona lub oblodzona przestrzeń oraz silny wiatr. W Polsce uprawiany zazwyczaj na oblodzonych zbiornikach wodnych. Jest to stosunkowo młody, ale bardzo szybko rozwijający się sport, który widzom dostarcza dużej dawki rozrywki.

snowkiting sporty zimowe sport ciekawostki zima dyscypliny sportowe
Snowkiting – czyli narty lub snowboard, wiatr i latawiec

8. Biegi narciarskie

Biegi narciarskie w ostatnich latach zyskują na popularności i co raz więcej osób uprawia je rekreacyjnie. Sport ten wymaga ogromnej wytrzymałości i bardzo dobrej kondycji, ponieważ angażuje bardzo dużo grup mięśniowych. Z tego względu w trakcie biegu spala się mnóstwo kalorii. Rozgrywki odbywają się na różnych dystansach i w różnych typach, a ostatnio wprowadzono również sporo zmian, tak aby były one bardziej atrakcyjne dla widzów. Organizowany Canadian Ski Marathon (który nie jest formą zawodów) liczący 160 km, jest najdłuższym biegiem na świecie.

biegi narciarskie sporty zimowe sport ciekawostki zima dyscypliny sportowe
Biegi narciarskie stają się coraz popularniejszym sportem

9. Łyżwiarstwo szybkie

Panczeniści (jak nazywa się zawodników łyżwiarstwa szybkiego) mają na celu jak najszybsze pokonanie na łyżwach dystansu po specjalnie przygotowanym torze lodowym. Rozgrywki odbywają się w parach, a zawodnicy w trakcie jazdy zamieniają się torami, jadąc na zmianę po torze zewnętrznym i wewnętrznym. Rekord prędkości należy do Kjelda Nuisa, który podczas zawodów w 2018 r. jechał 93 km/h.

skialpinizm sporty zimowe sport ciekawostki zima dyscypliny sportowe
Skialpinizm – kolejny sporty zimowy dla śmiałków

10. Skialpinizm

Skialpinizm to połączenie wędrówki na nartach, wspinaczki górskiej i zjazdu na nartach. Wymaga bardzo dobrego przygotowania, wytrzymałości i umiejętności jazdy na nartach na wysokim poziomie. Głównym celem jest ekstremalny zjazd na nartach, ze szczytu góry. Jednak, aby było to możliwe najpierw narciarz musi na tą górę wejść. Skialpinizm jest więc dla osób wszechstronnie wysportowanych, które posiadają odpowiednie zaplecze techniczne. Ważne, aby prawidłowo ocenić swoje umiejętności, gdyż jest to sport bardzo niebezpieczny.

Sporty zimowe ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o zimie
> Trasy rowerowe w Polsce
> Piłka nożna kobiet