10 najciekawszych tras rowerowych w Polsce

trasy rowerowe turystyka rowerowa ciekawostki rowery Green Velo

Polskie trasy rowerowe z roku na rok podnoszą swoje standardy, choć daleko im jeszcze do ścieżek rowerowych dostępnych Europie zachodniej. Z roku na rok zwiększa się w Polsce ich liczba, a sieć dróg rowerowych jest rozbudowywana. Nic dziwnego, że rośnie popularność tego rodzaju aktywności.

Miłośnikom turystyki na rowerach podsuwamy kilka propozycji na kolejne wypady na swych jednośladach. Oto najciekawsze trasy rowerowe w Polsce:

1. Greeen Velo

Wschodni Szlak Rowerowy, to blisko 2 tysiące kilometrów ścieżki, przebiegającej przez pięć województw leżących we wschodniej części kraju. Jest to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce. Początek trasy ma miejsce w miejscowości Końskie, kończy się w Elblągu.

2. Jurajski rowerowy szlak Orlich Gniazd

Ma długość ok. 200 km. To bardzo interesujący szlak prowadzący między wzgórzami, na szczytach których znajdują się zabytkowe twierdze, zwane Orlimi Gniazdami. Po drodze oprócz ruin czekają na rowerzystów przepiękne skały, jaskinie i bujna przyroda.

trasy rowerowe turystyka rowerowa ciekawostki rowery
Trasy rowerowe wzdłuż brzegu morza dostarczają wielu miłych wrażeń

3. Kaszubska Marszruta

Długość szlaku wynosi 200 km. Jest to bardzo bezpieczna i dobrze wydzielona trasa rowerowa. Najważniejszym punktem są Bory Tucholskie, które zachwycą rowerzystów bujną przyrodą i krajobrazami. Ponieważ trasy przeplatają się ze sobą, można wybierać możliwości trasy i długość ścieżki, którą chcemy jechać dalej. Projekt tras rowerowych w Borach Tucholskich daje możliwość spędzenia weekendu na bezpiecznych, wydzielonych drogach rowerowych w naturalnej scenerii.

4. Szlak Stu Jezior

To wielkopolski szlak rozpoczynający się w Poznaniu i biegnący wzdłuż wielkopolskich jezior na trasie o długości 110 kilometrów. Jest to jedna z pierwszych tras rowerowych w Polsce, które jest połączona z międzynarodowym szlakiem prowadzącym z Calais do Petersburga. Trasa kończy się w miejscowości Międzychód.

5. Velo Dunajec

Początek tej trasy zaczyna się w Zakopanem, a meta jest w miejscowości Wietrzychowice. Jej długość wynosi 237 km. Ścieżka dla rowerów poprowadzona jest koroną wałów przeciwpowodziowych Dunajca. W przeważającej większości jest odseparowana od ruchu drogowego aż w 95%. Ta trasa oferuje chyba najpiękniejsze widoki spośród tras Velo Małopolska.

trasy rowerowe turystyka rowerowa ciekawostki rowery
Szlaki rowerowe w górach, to wezwanie dla dobrze przygotowanych rowerzystów

6. Szlak rowerowy wokół Tatr

To wieloletnie polsko-słowackie przedsięwzięcie jest pierwszym rowerowym projektem w Polsce budowany na tak dużą skalę. To historyczno – kulturowo – przyrodniczy szlak, umożliwiający okrążenie całych Tatr. Pętla biegnąca przez Polskę i Słowację ma długość ponad 280 km, niemal w całości jest bezpieczna i zachwyca otaczającym krajobrazem.

Świnoujście ciekawostki atrakcje Stawa Młyny
Świnoujście

7. Velo Baltica

Velo Baltica, to fragment szlaku rowerowego EuroVelo 10 o długości 240 km, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego. Leży w województwie zachodniopomorskim, bierze początek w Świnoujściu a kończy w Ustce.
Asfalt na ścieżce rowerowej – pierwsza klasa, co nawet momentami wygląda abstrakcyjnie w zestawieniu z biegnąca równolegle, dziurawą i połatana jezdnią. Trasa pod względem widokowym na większości odcinków jest spektakularna i bardzo przyjemna. Urozmaicone krajobrazy pośród pięknych terenów nadmorskich, leśnych i piaszczystych, dostarczają rowerzystom dużo przyjemności.

trasy rowerowe turystyka rowerowa ciekawostki rowery
Niektórzy nie wyobrażają sobie wakacji bez wyjazdów rowerowych

8. Wiślana Trasa Rowerowa

To część projektu Velo Małopolska, mającego na celu budowę setek kilometrów szlaków rowerowych wzdłuż rzek Małopolski. Drogi Wiślanej Trasy Rowerowej biegną wzdłuż Wisły, łączą Beskidy z Morzem Bałtyckim. Finalnie cała trasa ma mieć długość 1200 km. W całości nie została jeszcze oddana do użytku.

9. EuroVelo 10

To trasa dookoła basenu Morza Bałtyckiego o łącznej długości 8539 km, z czego polski odcinek ma długość 588 kilometrów. W Polsce biegnie od granicy z Niemcami, przez Świnoujście, po Gdańsk i do granicy z Obwodem Kaliningradzkim.

10. Trasa rowerowa wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku

To prawie 400 km trasy wzdłuż całego polskiego wybrzeża. Zaczyna się w Świnoujściu, a kończy na Helu. Na przejechanie takiego dystansu potrzeba ok. 21 godzin, doliczając do tego czas na sen, odpoczynek, jedzenie i podziwianie widoków, aby zrealizować taką wycieczkę, potrzeba kilku dni (5 do 6).

Trasy rowerowe w Polsce: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o rowerach
> Historia roweru
> Ciekawostki o hulajnogach