Miasta-widma w Polsce. Gdzie się znajdują?

polskie miasta widma opuszczone miejscowości wyludnienie

Polskie miasta widma

Wzbudzają ciekawość i ekscytują miłośników urbexu. Miast-widm, bo o nich mowa, nie ma w Polsce wiele, a to dlatego, że większość z czasem zostaje zagospodarowana. Jeżeli planujesz tegoroczne wakacje z dala od miejskiego zgiełku, dowiedz się, gdzie są zlokalizowane opuszczone miasta.

Dlaczego miasta się wyludniają?

„Miasta-widma”, to określenie odnoszące się do opuszczonych miast. Przyczyny, dla których ośrodki miejskie się wyludniają, są różne – najczęstsze powody, to:

Kwestie ekonomiczne. Zamknięcie największego w okolicy zakładu pracy może skutkować tym, że dotychczasowi mieszkańcy zmienią miejsce zamieszkania.

Działanie żywiołów. Klęski żywiołowe, to kolejna przyczyna powstawania miast-widm. Powódź, lawina czy trzęsienie ziemi – to przykładowe zdarzenia, które mogą zniszczyć dobrze prosperujące miasto.

Katastrofy. W niektórych miastach wysiedlenie ludności było przymusowe i podyktowane skutkami katastrof przemysłowych. Przykładem może być wybuch w czarnobylskiej elektrowni atomowej.

W Polsce można wskazać jeszcze jeden powód, dla którego opustoszała część miast. To likwidacja radzieckich garnizonów wojskowych. Wojska radzieckie często stacjonowały w niewielkich, zamkniętych miejscowościach, które usuwano z map.

Polskie miasta-widma – 5 miejscowości

Opuszczone miasta można znaleźć w różnych zakątkach świata, również w Polsce. Jeżeli lubisz eksplorować ruiny opuszczonych budynków, rozważ odwiedzenie poniższych miejscowości.

1. Śródborów – województwo mazowieckie

Od lat 30. ubiegłego wieku Śródborów jest dzielnicą Otwocka. Początkowo było to miasto-ogród. Na jego terenie powstały m.in. sanatoria, w których leczono zarówno choroby płuc, jak i schorzenia psychiatryczne. Obecnie przetrwały tu pozostałości tych budynków. Do wielu z nich wkradła się zieleń, a powybijane okna sprawiają, że zwłaszcza nocny spacer po tym kompleksie może przestraszyć. Niestety, mimo upływu lat temat rewitalizacji tego miejsca nie jest podejmowany.

polskie miasta widma Pstrąże wieś blokowisko opuszczone domy
Wieś Pstrąże. Opuszczone blokowisko

2. Pstrąże – województwo dolnośląskie

Pstrąże ma długą historię – pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1305 roku. Rozbudowa wsi miała miejsce na początku XX w. Wówczas powstały tu koszary wojskowe, które po II wojnie światowej zostały zajęte przez wojska radzieckie. Jak wygląda dziś Pstrąże? Aktualnie na urban explorerów czekają pozostałości bloków mieszkalnych, w których można odnaleźć zniszczone sprzęty domowe pozostawione przez Sowietów.

3. Kozubnik – województwo śląskie

Zupełnie inaczej potoczyły się losy miejscowości wczasowej Kozubnik położonej w województwie śląskim. Funkcjonujący tam w czasach PRL-u ośrodek został zaprojektowany jako samodzielne miasteczko. Wypoczywali w nim zarówno pracownicy Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego, jak i członkowie aparatu władzy. Po transformacji ustrojowej ośrodek trafił w ręce prywatnego właściciela, który nie zdołał przywrócić mu blasku. Dziś jednak trwa rewitalizacja tego miejsca.

Borne Sulinowo ciekawostki atrakcje co zobaczyć ratusz miasta widna
Polskie miasta widma. Ratusz w mieście Borne Sulinowo

4. Borne Sulinowo – województwo zachodniopomorskie

Borne Sulinowo, to kolejne miasto-widmo, wokół którego rozwinęła się turystyka. Historia tego miejsca jest ściśle związana z wojskowością, bo stacjonowały tam niemieckie, a następnie radzieckie wojska. Na terenie Bornego Sulinowa wciąż można obejrzeć ruiny reprezentacyjnych willi, które w swoich wnętrzach gościły wysokiej rangi oficerów. Przykładem mogą być pozostałości willi generała Guderiana.

5. Miedzianka – województwo dolnośląskie

Historia Miedzianki wiąże się z górnictwem. To właśnie bogate złoża m.in. miedzi, uranu i cynku spowodowały, że tym miejscu powstała osada. W XIX w. Miedzianka była już miejscowością turystyczną z własnym lokalnym wyrobem – „Złotem z Miedzianki”, czyli piwem. Miasto to wyludniło się na skutek rabunkowej eksploatacji złóż przez Armię Czerwoną. Zbaczając z wytyczonych ścieżek, można odkryć ruiny budynków pozostałych po latach świetności.

Miasta widma: (c) Sadurski.com we współpracy z RynekPierwotny.pl