Satyrycy i telewizja

telewizja kamera satyra humor kabarety

Fedorowicz w TVS

Satyryk Jacek Fedorowicz rozpoczyna współpracę z Telewizją Silesia ze Śląska

Świetnie pamiętamy jego satyryczny program „Dziennik Telewizyjny”, który przygotowywał dla TVP przez 10 lat. Fedorowicz odszedł jednak z telewizji publicznej w styczniu 2006 roku. I właśnie do telewizji wraca, konkretnie do TVS (regionalna Telewizja Silesia ze Śląska). W każdą niedzielę ok. godz. 21.00 na jej antenie będzie komentował wydarzenia ostatnich dni.

Jak mówi Fedorowicz, do nowego programu telewizyjnego zainspirował go katowicki oddział IPN-u, który zorganizował mu cykl wystaw „Rysunków sprzed ćwierć wieku”. Satyryk pojawiał się na nich, komentując bieżące wydarzenia.
2009-01-31

Satyra w TVN Warszawa

„Jest dobrze!” – satyryczny magazyn Michała Ogórka będzie stałą pozycją nowej stacji telewizyjnej TVN Warszawa, startującej w połowie grudnia

15 grudnia 2008 oficjalnie startuje kanał telewizyjny TVN Warszawa, choć już od kilka tygodni trwa testowa emisja. Wśród szeregu cyklicznych programów, będą też programy o tematyce rozrywkowej. Jeden z nich, to satyryczny magazyn „Jest dobrze!”, prowadzony przez Michała Ogórka, satyrycznego komentatora „Gazety Wyborczej”.

Wśród prowadzących programy w TVN Warszawa będą m.in. Ewa Pacuła, Elisabeth Duda, Dorota Zawadzka, Maja Popielarska i Tomasz Kin. Zespół TVN Warszawa liczy 80 osób, a jego szefem jest Maciej Maciejowski. Stacja ma się utrzymywać głównie z reklam.

TVN Warszawa do końca obecnego roku ma być dostępna w UPC, Aster, Multimedia Polska, platformach: n oraz Cyfra+, telewizji na kartę oraz mniejszych sieciach kablowych. Potencjalnie zasięg wyniesie 600 tys. gospodarstw czyli około 1,5 mln osób.
2008-12-05

Zmiany w Szkle Kontaktowym

Program satyryczno-informacyjny Szkło kontaktowe (TVN24) będzie miał nowego komentatora. Ale to nie wszystkie zmiany

Od 22 czerwca 2008 Kamil Dąbrowa – szef muzyczny, producent i DJ w radiu Tok FM będzie kolejnym komentatorem telewizyjnego programu Szkło kontaktowe, nadawanego przez TVN24. Od tego też dnia program będzie emitowany również w każdą niedzielę (o godz. 22.00) – zatem ukazywać się będzie codziennie. Osób prowadzących program będzie już dziesiątka i będą się oni pojawiać w różnych (nie zawsze tych samych) komentatorskich parach.

Trzy miesiące temu, 22 marca Szkło kontaktowe zyskało sobotnie wydanie oraz dwójkę prowadzących: Grzegorza Markowskiego i Ilonę Łępkowską. Program cieszący się sporą popularnością, emitowany jest w TVN24 od 2005 roku.
2008-06-07

Nie będzie Szymon Majewski Show

Jesienią nie zobaczymy w TVN kolejnej serii Szymon Majewski Show. Jej prowadzący wystąpi w nowym programie

Po wakacjach nie zobaczymy w TVN czternastej edycji rozrywkowego programu Szymon Majewski Show. Postanowiono rozszerzyć najzabawniejszą jego cześć czyli „Rozmowy w tłoku”. Majewski wcieli w rolę dyrektora programowego i prezesa stacji telewizyjnej, emitującej wiadomości oraz goszczącej polityków, parodiowanych przez aktorów. Program będzie się nazywał ADHD TV.

Producenci nie wykluczają, że Szymon Majewski Show za jakiś czas powróci, w zmienionej formule. Zapewne będzie to związane z tym, jak widzowie przyjmą nowy program.
2011-07-25

Satyrycy dostali nagrody

W minioną sobotę telewizyjne Wiktory 2008 otrzymali m.in. Szymon Majewski i Piotr Bałtroczyk, a telewizyjne show „Jak oni śpiewają” wygrał Krzysztof Respondek, występujący w kabarecie RAK

Branża satyryczna nie jest liczna, za to bardzo zdolna i doceniana. Podczas sobotniej gali wręczania telewizyjnych Wiktorów (emisja na żywo w telewizji TVN), statuetki otrzymali m.in. Szymon Majewski (program Szymon Majewski Show, znany też jako Ędward Ącki) oraz Piotr Bałtroczyk – estradowy i telewizyjny prezenter kabaretowy.

W tym samym czasie na antenie Polsatu mieliśmy okazję obejrzeć na żywo ostatni odcinek trzeciej edycji telewizyjnego show „Jak oni śpiewają”. Głosami (a dokładniej: SMS-ami) widzów zwyciężył Krzysztof Respondek (rocznik 1969) – aktor Teatru Rozrywki w Chorzowie, którego telewizyjni widzowie do niedawna znali głównie jako jednego z członków kabaretu RAK (w którym występuje występuje wraz Krzysztofem Hanke i Grzegorzem Poloczkiem).

Portal Sadurski.com gratuluje.
2008-06-01

Comedy Central od roku w Polsce

Rok temu wkroczył do Polski amerykański kanał telewizyjny Comedy Central, wypełniony programami z humorem i rozrywką. Jak oglądać CC, jakie są hity ramówki – tych i innych rzeczy dowiesz się, czytając wywiad dla portalu Sadurski.com.

– 19 października 2006 roku, a wiec przed rokiem, do Polski wkroczył amerykański kanał telewizyjny Comedy Central, w którym jest wiele pozycji humorystycznych i rozrywkowych. Od kiedy istnieje w USA Comedy Central, kto jest jego właścicielem, jakie rodzaje telewizyjnych programów prezentuje, w jaki sposób można go w USA oglądać i jacy ludzie najchętniej go oglądają? W jakich krajach oprócz USA można oglądać Comedy Central?
• Najpopularniejszy kanał komediowy na świecie jest obecny w Polsce od 19. października 2006 roku. Comedy Central Polska jest czwartym z kolei lokalnym oddziałem stacji, która rozpoczęła działalność w Stanach Zjednoczonych, w 1991 roku. Kanał jest obecny w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoszech pod nazwą Paramount Comedy. Od 15 stycznia br. kanał dostępny jest również w Niemczech. Na całym świecie dociera do ponad 150 milionów gospodarstw domowych.

– W jaki sposób widzowie z Polski mogą oglądać Comedy Central po polsku?
• Comedy Central dostępny jest w telewizji nowej generacji N, sieci Multimedia Polska i w wybranych sieciach operatorów kablowych.

– Jakie są najciekawsze, najlepsze cykliczne programy? Ile jest wśród nich pozycji tworzonych przez Polaków, w Polsce?
• Najlepsze programy to polskie programy satyryczne, jak „Hu, jak humor” i „Kookły” i seriale zagraniczne. Widzowie najchętniej oglądają znane i lubiane „On, ona i dzieciaki” oraz „Diabli nadali”, ale też nowości, a wśród nich „Hoży doktorzy” (org. „Scrubs”), Chłopaki z baraku (org. „Trailer Park Boys”), „Peep Show” czy „Posterunek w Reno” (org. „Reno 911”). Na szczególną uwagę zasługują znane na całym świecie, a wręcz kultowe programy satyryczne: „Saturday Night Live” i „The Daily Show” Jona Stewarta. Jon Stewart w swoim programie nie tylko bawi, ale i porusza ważne tematy. Jego gośćmi są często ważne osoby nie tylko ze świata polityki. Bill Gates właśnie ten program wybrał na miejsce zaprezentowania nowego Windows Vista.

– Czy programów tworzonych w Polsce będzie coraz więcej?
• Tak, właśnie na antenę wszedł serial „Było sobie p*rno”, współtworzony przez Grzegorza Halamę. Idea programu polega na podkładaniu zupełnie nowego dubbingu pod sceny z filmów erotycznych. Nowe treści, często będące komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości, zestawione ze śmiałymi scenami, dają piorunujący efekt.

– Jakie były i będą akcje promocyjne, które mają uświadomić Polakom lubiącym humor i rozrywkę, że jest coś takiego jak Comedy Central? Jaka jest szansa, że kanał będzie szerzej dostępny niż obecnie?  
• Ostatnie dwie akcje, przeprowadzone przez Comedy Central, to „Podpatrz >seks w wielkim mieście< z Comedy Central” i „Humor beczkowy”. Pierwsza miała na celu promowanie Comedy Central poprzez flagowy serial stacji „Seks w wielkim mieście”. Widzowie mieli szansę wygrać pięć wycieczek do Nowego Jorku, śladami bohaterek serialu. „Humor beczkowy” to trwająca całe lato akcja, skierowana do komików amatorów. Comedy Central dało im szansę wystąpienia przed publicznością podczas specjalnych wieczorów komediowych, organizowanych we Władysławowie.

•   •   •
Na pytania Szczepana Sadurskiego odpowiedziała Dominika Płaza z Comedy Central
2007-10-19

TV Puls – nowa ramówka

Telewizja Puls od 28 października wprowadza nową ramówkę. Będą m.in. programy rozrywkowe i serial komediowy

• Od poniedziałku do piątku o godzinie 18.00 można będzie oglądać serial komediowy „Wszyscy kochają Raymonda”.

• Zaraz po tym serialu, o godz. 19.00 zobaczymy teleturniej „Tylko Ty”, prowadzony przez Artura Andrusa. Zaproszone do programu małżeństwa w dowcipny sposób będąrywalizować o tytuł najbardziej zgranej pary. Zaplanowano aż 190 odcinków tego programu.

• O godzinie 20.00, w kolejne powszednie dni tygodnia, zobaczymy teleturniej „Czy jesteś mądrzejszy od 5-klasisty?”. Dorośli uczestniczy zmierzą się z pytaniami, które nie przekraczają zakresu wiedzy uczniów piątej klasy podstawówki.

• „Najgorszy Polski Kierowca” to program, ktory będzie emitowany w czwartki o godz. 21.00. Aktor i satyryk Stefan Friedman poprowadzi komplet szesnastu odcinków.

TV Puls jest własnością zakonu franciszkanów oraz koncernu News Corp., kontrolowanego przez magnata medialnego Ruperta Murdocha. – Jesteśmy zdeterminowani, by osiągnąć pozycję lidera na polskim rynku – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Peter Chernin, dyrektor zarządzający News Corp.
2007-10-17

Opowieści telewizyjne – satyra w TVP1

Telewizja Polska wyemituje 4-odcinkowy program satyryczny, związany z jej 55-leciem. Program przygotowali Marcin Wolski i Marek Majewski

„Opowieści telewizyjne czyli 55 lat Instytutu Pamięci Telewizyjnej” – to pełny tytuł programu, którego pierwszą część pokaże TVP1 w niedzielę 14 października o godz. 13:10.

Satyrycy Marek Majewski i Marcin Wolski przeszukali telewizyjne archiwa i odnaleźli stare, zapomniane programy, powstałe w minionych 55-latach. Wraz z zaproszonymi gośćmi obaj satyrycy będą komentować te dawne materiały. W pierwszym odcinku gośćmi będą Janusz Zaorski i Maria Czubaszek. Narratorem całości będzie aktor Krzysztof Tyniec.

W cyklu „Opowieści telewizyjne” zobaczymy m.in. telewizyjną modę lat 60., 70. i 80., poznamy kultowe miejsca budynków przy ul. Woronicza 17, przypomnimy sobie niezapomniane seriale: „Alternatywy 4”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Wojna domowa”, „Daleko od szosy”, „Polskie drogi”, „Czterdziestolatek” i inne.

Następne trzy odcinki „Opowieści telewizyjnych” emitowane będą w kolejne niedziele: 21 i 28 października oraz 4 listopada o godz. 13:10 w TVP1. Każdy odcinek  trwać będzie 25 minut.
2007-10-11

Mariusz Czajka i Pogromcy hitów

Aktor Mariusz Czajka, niegdyś prowadzący Maraton Uśmiechu w TVN, wystąpi w satyrycznym programie Pogromcy hitów, stacji TV4

1 października w TV4 rusza nowy program publicystyczno-satyryczny „Pogromcy hitów”. Jeden z jego prowadzących to Mariusz Czajka, którego znamy z programu Maraton uśmiechu stacji TVN.

Czajka wraz z Władysławem Grzywną przyjrzą się najciekawszym przedsięwzięciom i największym wpadkom naszych mediów. Ich dyskusje będą oparte na kontakcie z widownią. Program będzie emitowany na żywo, więc telewidzowie będą mogli komentować to co się dzieje w studio przez Internet, SMS-y i telefonicznie.

Magazyn „Pogromcy hitów” będzie emitowany w poniedziałki i środy o godz. 22.35. Zastępuje satyryczny program „Czułe dranie”, który obecnie został zawieszony, lecz ma powrócić na antenę w listopadzie.
2007-09-28

Zwycięzca Zabij mnie śmiechem

W programie telewizji Polsat „Stand Up. Zabij mnie śmiechem” wybrano zwycięzcę

Na stypendium w Manhattan Comedy School w Nowym Jorku, które było główną nagrodą show Polsatu, pojedzie Michał Kempa, studiujący w Warszawie prawo. W ósmym, finałowym odcinku programu, który wyemitowano 20 listopada 2010 r., pokonał on Annę Pitułę i Aldonę Jankowską.

Jako najlepszy debiutujący kabaret, wyróżniono kabaret N.O.C. z Rybnika.
2010-11-22

Sport i satyra

Satyrycy w sportowym programie telewizyjnego kanału Orange Sport Info

Jednym z cyklicznych programów kanału Orange Sport Info jest „Fakt raport” – program w którym można znaleźć plotki, ciekawostki i skandale ze świata sportu. Nazwa programu nie jest przypadkowa, gdyż program powstaje we współpracy z dziennikiem Fakt, a jednym z prowadzących (drugi, to Piotr Chołdrych) jest Michał Wodziński z Faktu. Do programu zapraszani są też satyrycy komentujący wydarzenia. Najczęściej są to Rafał Bryndal i Ryszard Makowski. Program można oglądać w każdy piątek.

Orange Sport Info – sportowy kanał telewizyjny należący do Telekomunikacji Polskiej, istnieje od kwietnia 2009, a nadawanie z satelity rozpoczął 4 sierpnia 2009. Można go oglądać z satelity Hot Bird (jest kodowany) oraz na platformach: Cyfra+ oraz Cyfrowy Polsat.
2011-07-22