Ciekawostki o mieście Sieradz
Sieradz ciekawostki i najważniejsze informacje o Sieradzu. Historia, zabytki, atrakcje turystyczne Sieradza
1) Sieradz, to ponad 40-tysieczne miasto w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim. Leży nad rzeką Wartą.
Sieradz ciekawostki z historii
2) Sieradz prawa miejskie uzyskał w połowie XIII wieku, prawdopodobnie w 1247 roku. Jest wiec jednym z najstarszych polskich miast.
3) Od XIV w. do II rozbioru Polski oraz w latach 1975–1998 Sieradz był stolicą województwa sieradzkiego.
4) W roku 1154 arabski geograf Al-Idrisi napisał Księgę Rogera. Wymienił w niej 6 polskich miast i miejscowości, Obok Krakowa, Gniezna i Wrocławia wymienił też Sradja czyli Sieradz. Po raz pierwszy napisano o Sieradzu jeszcze wcześniej, w 1136 roku, w Bulli gnieźnieńskiej.
5) Na Wzgórzu Zamkowym stał niegdyś gród kasztelański, w XIII w. zbudowano tu rotundę z cegły, a w XIV wieku wybudowano zamek. Po wielokrotnych przebudowach, został rozebrany w XVIII wieku. Odrzwia Zamku Sieradzkiego są wmurowane w ścianę sieradzkiej Kolegiaty.
6) W latach 1910–1912 zbudowano w Sieradzu prawosławną Cerkiew świętego Serafina. Została wyburzona w latach 1927–1928.
7) W województwie sieradzkim w latach 1940-1942 na obszarze ok. 320 km. Niemcy utworzyli poligon, na którym testowano m.in. rakiety V-1. W tym celu wysiedlono ok. 26 tys. ludzi mieszkających w 150 wsiach.
Sieradz zabytki
8) Najstarszą kamienicą Sieradza jest budynek u zbiegu ul. Dominikańskiej i Zamkowej, zwany „kamienicą pojagiellońską”. Powstała w końcu XVI lub na początku XVII wieku. Obecnie jest tu siedziba Muzeum Okręgowego.
9) Kościół Świętego Stanisława zbudowano w Sieradzu w latach 1233-1245 i jest jedną z najstarszych świątyń dominikanów w Polsce.
10) Bazylika kolegiacka Wszystkich Świętych (patrz górne zdjęcie), to gotycki kościół farny wzniesiony w 1370 roku. W średniowieczu była to najważniejsza świątynia w Sieradzu.
11) Przy ul. Ogrodowej w Sieradzu w XIV wieku stała baszta przylegająca do muru miejskiego. Był tu potem tzw. Dom Kata. Późniejszy budynek z XVIII/XIX wieku niedawno został odremontowany.
12) Drewniany Kościół Świętego Ducha stoi na cmentarzu komunalnych w Sieradzu. Zbudowano go w 1416 roku jako wotum za zwycięstwo pod Grunwaldem.
13) Założony w 1804 r. Cmentarz żydowski w Sieradzu jest jednym z najstarszych w Polsce. Ma 1,2 ha powierzchni, znajduje się przy ul. Zakładników. W związku z dewastacja przez hitlerowców podczas II wojny światowej, zachowały się fragmenty niektórych kamiennych macew (nagrobków).
Sieradz ciekawostki i atrakcje
14) Sieradzki Park Etnograficzny czyli skansen wsi sieradzkiej znajduje się przy ul. Grodzkiej 1.
15) Na rynku w Sieradzu stoi figura Antoniego Cierplikowskiego, pseudonim Antoine (1884-1976), światowej sławy sieradzkiego fryzjera, zwanego „królem fryzjerów – fryzjerem królów”. Od 2009 r. odbywa się Sieradz Open Hair Festiwal.
16) Biegi uliczne w Sieradzu, to jedna z najstarszych w Polsce cyklicznych imprez tego typu. Po raz pierwszy zorganizowano je w 1960 roku.
17) W 1945 r. powstał klub sportowy Warta Sieradz, choć tak naprawdę istnieje od 1957 roku gdy połączyło się kilka tutejszych klubów. Piłkarze Warty Sieradz rozgrywają mecze na Stadionie MOSiR przy ul. Sportowej 1.
Sieradz ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Kalisz
> Piotrków Trybunalski
> Włoszczowa