Słoneczniki w twoim ogrodzie
Piękne, żółte słoneczniki, każdemu przypominają piękne lato. Mogą osiągać wysokość do 4-5 metrów, jeśli zastosujesz się do wskazówek dotyczących kwiatu, który zawsze zwraca się w stronę słońca
Zobacz, jak rosną słoneczniki
Wszyscy, a zwłaszcza dzieci, są często oczarowani tempem wzrostu wysokich słoneczników. To prawie tak, jakbyś cały czas obserwował, jak rosną. W ciągu kilku miesięcy pierwszy zarodek nasienny rozwija się w sadzonkę o długości do 5 metrów i kwiatku o średnicy 50 centymetrów.
Słoneczniki w ogrodzie mogą być także niskie, mieć ok. 40 cm, mogą być krzaczaste i w różnych rozmiarach, aż do kilku metrów wysokości. Kwiaty mają od 5 cm wysokości, mogą być pojedyncze lub po kilka obok siebie.
Od czerwca do października
Słoneczniki można uprawiać w ogrodzie w wielu miejscach. Wysokie słoneczniki możesz posadzić w pobliżu domu, abyś mógł je podziwiać z okien na piętrze. Można je też sadzić jako ładne ogrodzenie, na przykład w ogrodzie warzywnym.
Średnia wysokość słoneczników stanowi ładne tło dla bylin. Poza tym tworzą również nowe kwiaty w ciągu roku.
Niskie słoneczniki można mieć w doniczkach na tarasie, jak i w ogródku kwiatowym. Wypełniają dobrze przestrzeń po tym, jak grupy cebuli lub bratki rozgałęziają się wczesnym latem. Słonecznik zapewnia bujność i kolor od czerwca do października.
Wytrzymały – nawet przy silnym wietrze
Słoneczniki są łatwe do utrzymania. Kwitną i najlepiej rosną w miejscach o pełnym słońcu. Szybki wzrost słonecznika wymaga żyznej gleby, dużej ilości wody i kilkakrotnego nawożenia latem. Bardziej odporne gatunki radzą sobie z normalną glebą i pożywieniem, które dostaje reszta ogrodu.
Zaskakujące jest to, że słoneczniki potrafią wytrzymać siłę wielkich wiatrów. Ich łodygi są sztywne i mocne, ale korona kwiatowa jest ciężka. Tak więc odmiany o wysokich i dużych kwiatach zwykle wymagają wiązania.
Od nasion do gigantów
Możesz wsiać słonecznik bezpośrednio do ziemi od połowy maja. Jeśli zaczniesz siew w doniczkach lub osłonkach plastikowych w pomieszczeniu, w zamian otrzymasz większe i wcześniejsze rośliny. Wtedy sadzisz je do gruntu około 1 czerwca. Gdy tylko nasiona wykiełkują, plastik jest usuwany, bo roślina powinna mieć światło, aby rosnąć.
Kiedy zbliża się 1 czerwca, rośliny powinny stwardnieć, najlepiej przez kilka tygodni. Zacznij od umieszczenia roślin na kilka godzin w cieniu. Stopniowo przenoś je na słońce. Po posadzeniu podlej wodą, nawozem i podwiąż. Szczególnie ważne jest, aby słoneczniki podlewać w porze suchej.
Słonecznik po kwitnieniu
Dodatkową korzyścią jest to, że stojak na nasiona słonecznika jest świetną ozdobą. Odetnij je tuż pod kwiatem i umieść w ciepłym, przewiewnym miejscu na kilka tygodni.
Pamiętaj, że nasiona słonecznika są oleiste i odżywcze, dlatego często są zawarte w mieszance pokarmu dla ptaków. Ptaki je uwielbiają, a każdy z nas lubi, gdy do ogrodu przylatują ptaki.
Wieloletnie słoneczniki
Wieloletnie słoneczniki rosną rok po roku. Rozmnażają się energicznie, z pełzającymi kłączami. W niektórych warunkach wieloletni słonecznik może stać się uciążliwy. Ale w bardziej naturalnych ogrodach lub w specjalnym ogródku z kwiatami do cięcia, są zarówno piękne, jak i przydatne.
Ciekawostki o słonecznikach: Sadurski.com
Zobacz też:
> Dynia
> Czarna rzodkiew
> Ananasy