smog pożeracze smogu pożeracz ekologia budownictwo

Pożeracze smogu

Czas czytania:3 minut/y, 42 sekund/y

Coraz więcej mówi się o tym, że trzeba walczyć ze smogiem. Problem zanieczyszczonego powietrza jest szczególnie odczuwalny w dużych miastach i w pobliżu stref ekonomicznych. Czy da się go rozwiązać? Pomóc mogą pożeracze smogu, czyli budynki, które mają oczyszczać powietrze znajdujące się w ich otoczeniu

Projekt godny podziwu

Pomysł na produkcję materiałów budowlanych, które miałyby zmniejszać zawartość toksyn w powietrzu powstał już prawie 10 lat temu. Nad ich projektem pochylili się inżynierowie firmy Arconic, znanej z innowacji. W efekcie ich pracy powstała powłoka EcoClean, która do eliminowania smogu wykorzystuje ogólnodostępną parę wodną i światło. Na budynku pokrytym materiałem dochodziłoby do wytwarzania niesparowanych atomów, czyli wolnych rodników, które miałyby brać udział w oczyszczaniu powietrza.

Firma Arconic poszła o krok dalej. Przedstawiła projekt wieżowca zbudowanego z innowacyjnych materiałów, który miałby być budynkiem na miarę popularnej kreskówki “Jetsonowie”. Jego wysokość miałaby sięgać prawie 5 km, a fasada w całości być pokryta powłoką antysmogową. Czy takie rozwiązanie nie jest godne podziwu? Niestety, na projekcie wieżowca się skończyło. Do tej pory nikt na świecie nie zdecydował się na wybudowanie drapacza chmur wykorzystującego taką technologię. Jednak nic straconego. Na świecie wybudowano już kilka pożeraczy smogu. Tyle tylko, że z innych materiałów, a w planie są kolejne.

smog pożeracze smogu pożeracz ekologia budownictwo
Smog, to nie tylko dymiące kominy fabryk. Walka z nim staje się coraz ważniejsza

Pożeracze smogu na świecie

Smog to obecnie jeden z największych problemów cywilizacyjnych na świecie. Związki toksyczne wdychane wraz z powietrzem mogą wywołać szereg chorób układu oddechowego, nerwowego czy naczyniowo-sercowego. Szacuje się, że z powodu zanieczyszczeń na całym świecie co roku przedwcześnie umiera ponad 4 miliony osób. Na skutek coraz większej liczby chorób i zgonów, w wielu krajach zaczęto budować ekologiczne drogi, chodniki, a także budynki. Do tej pory pożeracze smogu wybudowano już w Meksyku czy we Włoszech. Jednym z pierwszych budynków tego typu był szpital miejski im. Manuela Gea Gonzáleza w City of Mexico.

Szpital w Meksyku

Przed rokiem 2000 Meksyk został uznanym najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie. W powietrzu został tam znacznie przekroczony poziom dwutlenku siarki, tlenku węgla, dwutlenku azotu, ozonu, a nawet ołowiu. Aby poprawić jakość warunków panujących w Meksyku, zaczęto pracować nad programem ProAire. Jego zwieńczeniem była rozbudowa wspomnianego już szpitala im. Manuela Gea Gonzáleza.

Budynek neutralizuje zanieczyszczone powietrze, co jest korzystne przede wszystkim dla pacjentów placówki. Mówi się, że fasada szpitala pokryta innowacyjną powłoką redukuje dziennie tyle spalin, ile jest w stanie wyprodukować tysiąc samochodów. Aby uzyskać tak wysoką skuteczność oczyszczania powietrza, należało zadbać o geometrię elewacji. Jej nieregularny kształt zwiększa powierzchnię zachodzenia reakcji, natomiast duża ilość otworów pozwala przepuszczać większą ilość światła.

smog pożeracze smogu pożeracz ekologia budownictwo
Inwestorzy i architekci starają się, aby nowoczesne budynki były też ekologiczne

Muzeum sztuki we Włoszech

Pomysł na wybudowanie pożeracza smogu został zrealizowany także we Włoszech. Z innowacyjnych materiałów wykonano tam fasadę Muzeum Sztuki we Włoszech Palazzo Italia. Właściwie sama koncepcja budynku jest bardzo podobna do tej z Meksyku. Do oczyszczania powietrza w obu przypadkach wykorzystywane są te same technologie. Inna jest tylko sama konstrukcja fasady. Ta we Włoszech ma przypominać rosnące drzewo, dlatego na wyższych piętrach powłoka przepuszcza więcej światła niż na parterze.

Architektowi zależało na zachowaniu pewnej symboliki. W naturze to głównie drzewa są naturalnymi pożeraczami smogu. Palazzo Italia nie tylko neutralizuje związki z tlenkiem azotu, ale także emituje aż o 40% mniej energii niż tradycyjne budynki takiej wielkości. Pożeracz smogu nie generuje też nowych zanieczyszczeń, przez co stężenie toksycznych związków w powietrzu nie jest już tam tak wysokie.

Polska znów z tyłu

Pomysł na budowanie wieżowców wydaje się być skutecznym rozwiązaniem w walce ze smogiem. Jego potencjał wciąż jest jednak niewykorzystywany. Chociaż w Polsce mówi się o ograniczeniach emisji dwutlenku węgla, dotychczas nie podjęto zbyt wielu działań, które rzeczywiście miałyby pomóc oczyścić powietrze.

Budowa pożeraczy smogu wydaje się być melodią przyszłości, a szkoda. Innowacyjne budynki przydałoby się wybudować chociażby w Krakowie, gdzie jakość powietrza jest wręcz katastrofalna. Walkę ze smogiem na małą skalę podjęto w Poznaniu. Tam w tym roku na jednym z budynków pokrytą farbą tytanową, która pochłania tlenki azotu, namalowano mural. Zdaniem specjalistów metr kwadratowy tejże farby może zneutralizować prawie tyle zanieczyszczeń, co metr kwadratowy lasu. W porównaniu z pożeraczami smogu wybudowanymi we Włoszech czy Meksyku, to jednak wciąż niewiele.

Wdychanie powietrza zanieczyszczonego pyłkami czy metalami ciężkimi, może prowadzić do poważnych chorób, a nawet przedwczesnej śmierci. Pożeracze smogu są więc świetnym rozwiązaniem nie tylko ze względów środowiskowych, ale przede wszystkim humanitarnych.

Tekst we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

Zobacz też:
> Torby foliowe – reklamówki
> Ciekawostki o huraganach
> Zaha Hadid – architektura przyszłości

Celje Słowenia ciekawostki Milan Alasevic Wesoły Wieżowiec Poprzedni post Wesoły Wieżowiec w Słowenii
stare miasto Bystrzycy Kłodzkiej województwo dolnośląskie miasto zabytki Następny post Bystrzyca Kłodzka – niesamowite ciekawostki