Suwałki, Żyrardów, Berlin. Satyra, informacje, wystawy
Niemcy. Rysunki na wystawie w Berlinie
Niemcy. Cartoonage 2014 w Berlinie
Lista uczestników wystawy rysunku satyrycznego, która zostanie otwarta 8 marca 2014 r. w Berlinie
Tematem “Cartoonage 2014”, dorocznej wystawy rysunku satyrycznego artystów z Niemiec i innych krajów, będzie piłka nożna. Skąd ten temat? Oczywiście z powodu piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii. Organizatorzy wystawy właśnie zamknęli listę 33. twórców, których prace będą prezentowane na wystawie w jednym z hoteli w centrum Berlina, stolicy Niemiec. Są na niej nazwiska dwóch Polaków: Szczepan Sadurski i Dariusz Pietrzak. Poniżej pełna lista uczestników, w kolejności alfabetycznej.
1) Dino Butz – Niemcy
2) Mele Brink – Niemcy
3) Guto Dias – Brazylia
4) Birgit Dodenhoff – Niemcy
5) Miguel Fernandez – Niemcy
6) Maxine Frost – USA
7) Daniel Fuhr – Niemcy
8) Sven Gontek – Niemcy
9) Marcus Gottfried – Niemcy
10) Thomas Hahn – Niemcy
11) Michael Holtschulte – Niemcy
12) Marian Kamensky – Austria
13) Oliver Knaus – Niemcy
14) Stefan-Jupp Kollmer – Niemcy
15) Lubomir Kothra – Słowacja
16) Dorthe Landschulz – Niemcy
17) Jutta Lehmann – Niemcy
18) Iris-Christiana Leier – Niemcy
19) Thomas Leonhardt – Niemcy
20) Thomas Luft – Niemcy
21) Volker Lüthje – Niemcy
22) Jean-Marie Mathues – Belgia
23) Rainer Oesinger – Austria
24) Dirk Pietrzak – Niemcy
25) Dariusz Pietrzak – Polska
26) Andreas Prüstel – Niemcy
27) Stephan Roth – Niemcy
28) Szczepan Sadurski – Polska
29) Heinrich Schwarze-Blanke – Niemcy
30) Andre Sedlaczek – Niemcy
31) Rainer Simon – Niemcy
32) Reinhard Trummer – Niemcy
33) Stefan Wenczel – Austria
2014-01-29
Niezadowolony Mleczko
Andrzej Mleczko niezbyt zadowolony wykorzystaniem rysunku na dyplomach konkursu “Hiena Roku”
Przyznanie nagrody w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich m.in. dla wydawcy Grzegorza Hajdarowicza za rok 2013, budzi kontrowersje. Stowarzyszenie, zdominowane przez dziennikarzy prawicowych, przyznało mu tytuł Hieny Roku “za łamanie zasad etyki środków masowego przekazu”.
Gazeta Wyborcza spytała Andrzeja Mleczko, którego rysunek znajduje się na dyplomie konkursu “Hiena Roku”, czy nie przeszkadza mu fakt, że rysunek wykorzystywany jest w takim kontekście.
Mleczko poinformował, że rysunek z hieną ukazał się w tygodniku Polityka w drugiej połowie lat 90. Wtedy też stowarzyszenie zwróciło się z pytaniem o możliwość wykorzystania rysunku. Zawarto umowę, jednak obecnie nie pamięta jej warunków. Rysownik nie jest zadowolony z kontekstu, w jakim obecnie wykorzystywany jest jego rysunek, gdyż kilkanaście lat temu stowarzyszenie było inną instytucją niż obecnie.
Prezes stowarzyszenia, dziennikarz Krzysztof Skowroński zapewnia, ze zna treść umowy z Andrzejem Mleczko i jego rysunek nadal może być wykorzystywany na dyplomach konkursu.
2014-02-01
Lutczyn w Suwałkach
17 styczna 2014 r. wernisaż wystawy “Edward Lutczyn: stare i… nowe”
17 stycznia o godzinie 17.00 w Galerii Chłodna 20 (Suwałki, ul. T. Noniewicza 71) odbędzie się wernisaż wystawy prac Edwarda Lutczyna. Na uroczystość przybędzie autor. Ekspozycja będzie czynna do końca lutego.
Ze wstępu katalogu wystawy:
Konia z rzędem temu, kto do tej pory nie miał w ręku książki z jakimś jego rysunkiem. Edward Lutczyn – bo o jego twórczości tu mowa – jest jednym z najlepszych, najoryginalniejszych i najbardziej rozpoznawalnym twórcą ilustracji książkowej w Polsce.
Już kilka pokoleń czytelników bawi i zaskakuje pomysłowością. To, że dzieje się tak do dziś, udowodni również nasza wystawa. Na retrospekcji ujrzymy wiele jego twórczych twarzy: Lutczyn – przyjaciel dzieci, Lutczyn – satyryk, nie omijający żadnych tematów. Ale także Lutczyn jako projektant czy plakacista. Wystawa ma za zadanie zaprezentować go jako wszechstronnego artystę. Do obejrzenia duża ilość oryginałów, z których część pokazana zostanie po raz pierwszy publicznie. Prace od czasów dzieciństwa (!) do premierowych.
Nie będzie przesadą jak określę Edwarda Lutczyna tytanem pracy. Tworzy w zaciszu piwnicznej pracowni na warszawskiej Saskiej Kępie. Tej samej nadwiślańskiej klimatycznej Saskiej Kępie, o której śpiewała Maryla Rodowicz i gdzie toczyła się akcja książki Adama Bahdaja „Stawiam na Tolka Banana”. Pracuje co najmniej dziesięć godzin dziennie. Zdarzało się, że spędzał nad kartką kilka dni i nocy zanim był zadowolony z pomysłu, a potem kolejne dni (i noce) pracy nad wykańczaniem dzieła.
Działa na różnorodnych, czasem zaskakujących polach. Pełni również zaszczytną funkcję Doradcy Rzecznika Praw Dziecka. Jest autorem projektów plakatów teatralnych, filmowych, reklamowych, znaków graficznych, okładek płyt, komiksów, rysunków satyrycznych, ilustracji… Właściwie lista jest bardzo długa – reasumując – od znaczków pocztowych do czołówek programów telewizyjnych. Ma w dorobku ponad 60 wystaw indywidualnych, brał udział w 120 zbiorowych. Do tego imponująca jest liczba nagród i wyróżnień.
Wojciech Łowicki, kurator wystawy, autor cyklu “Cztery pory roku z satyrą i komiksem”
Oprac. Sadurski.com
2014-01-14
Wernisaż ilustracji Stannego w Żyrardowie
Wystawa prof. Janusza Stannego w Galerii Resursa w Żyrardowie
Mimo, że niesprzyjająca aura nie zachęcała do wyjścia z domów, także tym razem mieszkańcy Żyrardowa nie zawiedli, przybywając do Galerii Resursa. 7 grudnia 2013 roku odbył się tu wernisaż prac jednego z najwybitniejszych twórców polskiej ilustracji książkowej i prasowej prof. Janusza Stannego. Zwiedzający mieli okazję podziwiać oryginały prac znanych z licznych publikacji książkowych i prasowych. Mistrz z równą swobodą i wirtuozerią od dziesięcioleci ilustruje bajki i baśnie, jak i literaturę przeznaczoną dla dorosłych, co znakomicie pokazuje żyrardowska wystawa. Niestety zdrowie nie pozwoliło mu przybyć na wernisaż.
Ekspozycja została podzielona na dwie części. W pierwszej sali wystawiono prace dla dorosłych. Można tu zobaczyć wybrane prace do “Ubu Króla” Alfreda Jarry, “Mrówek” Antoniego Głowackiego i “Felietonów” Stefana Wiecheckiego “Wiecha”, a także “Dekalog”- jedną z najnowszych realizacji artysty.
W drugiej sali znajdują się ilustracje dla dzieci. Są to “Bajki” Jean’a de la Fontain’a, “Podróż do Żmirłacza” Lewis’a, Carrol’a i “Lis Przechera” Johana Wolfganga Goethego. To jedynie skromny fragment twórczości Stannego, który w jednym z wywiadów powiedział, że zilustrował wszystko, od Biblii i “Don Kichota”, po “Pana Tadeusza“.
Profesor Janusz Stanny w swoich pracach swobodnie łączy malarskie spojrzenie z poczuciem humoru i ostrą kreską. Stworzył charakterystyczny, rozpoznawalny styl, a doświadczeniem i umiłowaniem sztuki przez dziesięciolecia dzielił się ze swymi studentami w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prowadzoną przez niego Pracownię Ilustracji i Projektowania Graficznego na Wydziale Grafiki ukończyło 250 wychowanków.
Wystawę ilustracji Janusza Stannego “Prace domowe IV” można zwiedzać codziennie do końca 2013 roku, w godz. 10.00-18.00. Resursa, ul. 1 Maja 45, Żyrardów.
2013-12-08
Na zdjęciu: kościół w Suwałkach