Suwmiarki – najważniejsze informacje

suwmiarki ciekawostki informacje suwmiarka

W naszym domowym przyborniku z pewnością nie powinno zabraknąć suwmiarki. Jest to bardzo ważne narzędzie, które umożliwia nam naprawdę przejrzyste i dokładne wykonywanie geometrycznych pomiarów. Co jednak warto o niej wiedzieć?

Czym dokładnie jest suwmiarka?

Niezależnie od tego, czy po prostu chcemy uzupełnić swój domowy amatorski przybornik, czy może potrzebujemy specjalistycznych narzędzi do bardziej ambitnych zadań, bez wątpienia jesteśmy w stanie wspomnieć o kilku narzędziach, bez których w niektórych sytuacjach nie będziemy w stanie sobie poradzić. Nieoczywistym przyborem w tej kategorii może być dla niektórych suwmiarka, lecz warto nie dać się zwieść pozorom – to bardzo istotne narzędzie, które jest w stanie pomóc nam w naprawdę wielu działaniach.

W pierwszej kolejności warto jednak pochylić się nad tym, czym tak właściwie jest suwmiarka. To urządzenie wykorzystywane głównie do wykonywania pomiarów geometrycznych, które jest nieocenione nie tylko w domu czy w garażu, ale także i we wszelkich zakładach produkcyjnych. Dzięki suwmiarkom jesteśmy w stanie zmierzyć dany element we wszystkich trzech wymiarach zewnętrznych.

Co składa się na budowę suwmiarki?

Wiemy już, czym tak właściwie jest suwmiarka, lecz warto tak naprawdę pochylić się nad tym, jak właściwie to narzędzie jest zbudowane. Dzięki temu poznamy również genezę jego nazwy. Najważniejszymi elementami każdej suwmiarki noniuszowej i elektronicznej jest prowadnica, suwak, który pozwala nam łatwo dostosowywać szerokość rozstawu szczęk, a także głębokościomierz. Można by było myśleć, że w tym momencie taka kwestia, jak budowa suwmiarki jest już zamknięta. Kluczowy dla jej funkcjonalności jest jednak tak zwany element pomiarowy, W zależności od tego, o jakim rodzaju suwmiarki mowa, element ten będzie zgoła inny. Prowadzi nas to oczywiście do kolejnego segmentu dzisiejszego tekstu.

Na jakie kategorie możemy dzielić suwmiarki?

Suwmiarki jesteśmy w stanie rozróżnić na naprawdę wiele różnych odmian, które posiadają trochę odmienne właściwości oraz możliwości. W pierwszej kolejności powinniśmy pochylić się nad takim rodzajem, jak suwmiarka noniuszowa, nazywana też zamiennie suwmiarką analogową. Działanie jest naprawdę proste – pomiar wykonywany jest przez noniusz umieszczony na suwaku, a odczytanie wyniku jest możliwe dzięki podziałce kreskowej znajdującej się na prowadnicy.

Następna w kolejce jest suwmiarka elektroniczna, nazywana inaczej jako suwmiarka cyfrowa. Jest to o wiele bardziej zaawansowane pod kątem technologicznym urządzenie, które wyposażone jest w ekran umieszczony na prowadnicy oraz specjalny liniał, dzięki któremu bez problemu będziemy w stanie uzyskać bardzo dokładny i pewny wynik. Bardzo często wykorzystywanym rodzajem jest również suwmiarka czujnikowa – inaczej suwmiarka zegarowa. Tym razem na prowadnicy umieszczona jest zębatka, która dodatkowo połączona jest ze specjalnym czujnikiem zegarowym, pokazującym dokładny wynik.

Jak mierzyć i odczytywać suwmiarkę?

Suwmiarka może wydawać się naprawdę prostym narzędziem, lecz jeżeli nikt nie miał nigdy tego narzędzia w ręku, może dojść do sytuacji, w której to nie będziemy w stanie uzyskać w pełni poprawnego wyniku. Warto więc zadać pytanie, jak mierzyć suwmiarką i jak odczytać suwmiarkę? W przypadku suwmiarek noniuszowych należy włożyć element między szczęki i docisnąć suwak kciukiem, a następnie zerknąć na skalę. Sposób pomiaru nie różni się w przypadku innych rodzajów suwmiarek – niezależnie od tego, czy jest to suwmiarka traserska, noniuszowa, czy cyfrowa. Różnić może się tylko sposób odczytywania samego wyniku, jednak tak naprawdę to jedyna znacząca zmiana.

Wszystkie rodzaje suwmiarek znajdą Państwo w sklepie Artykuły Techniczne