TikTok (Tik Tok) – co to takiego, jak powstał?
Media społecznościowe takie jak Facebook czy Instagram mają coraz groźniejszego rywala. Aplikację TikTok
TikTokowa społeczność
Początkowo TikTok pobijał serca nastolatków – najmłodszej grupy użytkowników telefonów komórkowych. Dziś jest używana także przez osoby dorosłe. Obecnie gros użytkowników, to osoby w wieku 13-20 lat. W czym tkwi fenomen tej aplikacji i na czym polega jej działanie?
Aplikacja TikTok działa na smartfonach z systemem Android oraz iOS. Polega na zamieszczaniu krótkich, maksymalnie kilkunastosekundowych filmików. Najczęściej są to krótkie scenki komediowe, układy taneczne, vlogi. Coraz częściej pojawia się też bardziej merytoryczny content.
Użytkownikom spodobała się rozrywka polegająca na oglądaniu bardzo krótkich filmików. Jeżeli twórca, TikToker, oczaruje widza swoją kreatywnością i oryginalnością, można nagrodzić go serduszkiem za udane wideo lub zaobserwować go, aby nie przegapić kolejnych miniprodukcji.
Jak powstał TikTok?
Aplikację stworzyła chińska firma ByteDance, we wrześniu 2016 roku. Rok później, we wrześniu 2017 r., ByteDance za ponad miliard dolarów przejął konkurencyjną aplikację musical.ly, która była najbardziej popularna w Europie i USA. Już w czerwcu 2018 t. TikTok miał ponad pół miliarda użytkowników. Aplikacja jest dostępna w 150 krajach, w 75. językach, w tym w polskim.
W Chinach nazwa aplikacji, to Douyin, w całej reszcie świata nazywa się TikTok.
Reasumując, TikTok to w pewnym sensie kontynuacja aplikacji Musical.ly. Dlatego tym, którzy wcześniej znali Musical.ly nic nie trzeba tłumaczyć, bo zasady działania są prawie identyczne.
Jak działa TikTok?
W aplikacji możliwe jest przesyłanie maksymalnie 15-sekundowych filmów. Często to film w rodzaju teledysku, a do video można dodać dowolny podkład muzyczny. W przeciwieństwie do Snapchata, opublikowane filmy nie znikają po 24. godzinach.
Filmiki oglądać można na ogólnym kanale “Dla Ciebie”, w którym pojawiają rozmaite opcje. Często przedstawiani są tam “debiutanci”, co pozwala wybić się także początkującym twórcom.
Kogo można spotkać na TikToku?
Początkowo TikTok kojarzony był z młodszą częścią Internetu, osobami poniżej 15. lat. Jego zawartość stanowiły krótkie filmy taneczne i rozmaite wykonania popularnych trendów. Dzisiaj do aplikacji (może to wynik nudy spowodowany przymusowa domową kwarantanną podczas pandemii koronawirusa?) dołączyły setki tysięcy osób starszych niż nastolatki. Dołączyli zarówno jako obserwujący, jak i twórcy (TikTokerzy). Tu możesz być i jednym i drugim.
Jak każde medium społecznościowe, TikTok zmienia się wraz z użytkownikami. Coraz częściej można tu naleźć content poważniejszy, skierowany do starszej widowni. Pojawiły się treści skierowane do osób dorosłych, czasem przebijają się nawet treści polityczne. Nie tak dawno temu TikTok był zbiorowiskiem dzieci w różnym wieku, ale szybko wydoroślał. Dziś, to społeczność łącząca wiele pokoleń.
Konto na TikToku nieoczekiwanie w środku kampanii wyborczej założył prezydent Andrzej Duda, nagrywając krótki film. Być może adekwatny do młodzieżowych produkcji tiktokowych, jednak osoby dostałe interesujące się polityką oraz wielu poważnych dziennikarzy i komentatorów nie odebrali tego dobrze, zarzucając mu wręcz samoośmieszanie się. Zapewne ten fakt przyczynił się do zainteresowania TikTokiem w Polsce.
Co chwilę pojawiają się “tiktokowe” gwiazdy młodzieżowe. A taka popularność pociąga za sobą kontrakty reklamowe. Bo media społecznościowe dla ich gwiazd od dawna są źródłem zarobkowania, czasem wręcz utrzymania się w realnym świecie. Wielu młodych chciałoby kręcić filmiki i z tego żyć, ale jak we wszystkim – trzeba być kreatywnym, pracowitym, zaradnym i mieć szczęście.
Czy w TikToku wszystko można?
Coraz częściej pojawiają się opinie, że aplikacja sprzyja popularyzacji treści niezgodnych z prawem. Niektóre kraje wręcz blokują TikToka dla swych obywateli. W lipcu 2018 r. zrobiła to Indonezja, w listopadzie 2018 r. Bangladesz, w kwietniu 2029 r. Indie.
Moderatory nieprzypadkowo uczuleni są na pewne treści, wyrzucając (banując) z TokToka niektórych użytkowników lub niektóre filmiki. Pal licho, że banowane są osoby niezbyt piękne czy niepełnosprawne, lecz czym innym jest uciszanie treści o charakterze politycznym. Po co promować coś, co jest brzydkie, skoro lepiej sprzedaje się świat wyidealizowany? Po co treści ważne, skoro mogą przeszkadzać władzom?
Rozsądek nie dla każdego
Kręcenie filmów okazuje się być zajęciem… niebezpiecznym. Do kwietnia 2020 r. podczas kręcenia do TikToka zginęło 52. użytkowników. Dla nich ważniejszy był poklask widowni niż własne życie. Wielu kolejnych użytkowników to nie zraża i zdarza się, że kręcą ekstremalne filmiki.
Tiktok ciekawostki: (c) Sadurski.com