ubezpieczenie turystyczne

Czy podczas wyjazdu za granicę wystarczy karta EKUZ?

Czas czytania:3 minut/y, 53 sekund/y

Ubezpieczenie turystyczne

Wybierasz się na wakacje zagraniczne, które łącznie z atrakcjami na miejscu pochłoną sporo pieniędzy? Zapewne nie chcesz ponosić dodatkowych wydatków. Sprawdziliśmy dla Ciebie, czy zrezygnowanie z ubezpieczenia turystycznego i wykorzystanie zamiast niego zdrowotnej karty EKUZ jest korzystne. Poznaj zalety obu rodzajów ochrony i podejmij decyzję, czy wydać nieco więcej, czy jednak zaoszczędzić

Co daje karta EKUZ?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli dokument uprawniający do korzystania z darmowej opieki medycznej w ramach NFZ-u za granicą. Nie obowiązuje we wszystkich krajach, lecz jedynie w tych należących do Unii Europejskiej oraz EFTA. Mając ją, w przypadku zachorowania lub uszkodzenia ciała odbierzesz nieodpłatne świadczenia medyczne, ale uwaga: tylko w takim zakresie, jaki przysługuje obywatelom danego kraju. Jeśli tamtejsza opieka zdrowotna jest częściowo lub całkowicie prywatna, za leczenie zapłacisz z własnej kieszeni.

Mimo, iż niewątpliwie wartościowy, EKUZ ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim nie wykorzystasz go poza krajami UE/EFTA. Ma każdorazowo inny zakres – podporządkowany prawu danego kraju. Nie pokrywa leczenia skomplikowanego i drogiego. Ponadto dokument mogą wyrobić tylko osoby, którym przysługuje prawo do korzystania z NFZ. Zatrudniane na umowę o dzieło, bezrobotne i nieopłacające składek nie będą miały takiej możliwości.

Czy ubezpieczenie może być wymagane?

Ubezpieczenie turystyczne jest korzystne nawet dla tych osób, które mają i używają karty EKUZ. Mało tego, w niektórych krajach jest wręcz wymagane. Gdybyś nie wykupił go przed dotarciem na granicę, zostałbyś zawrócony. W przypadku lotu samolotem mógłbyś wręcz nie zostać wpuszczony na pokład.

W większości państw posiadanie polisy turystycznej nie jest konieczne. Czy to sprawia, że można jej nie wykupywać i zaoszczędzić? Oczywiście masz do tego prawo, jednak wcześniej przeczytaj, dlaczego warto opłacić składkę i zapewnić sobie ochronę.

Nikt nie ma w planach choroby, załamania nogi, utraty bagażu czy zniszczenia swojego mienia. A przecież to przydarza się każdemu. Podczas gdy karta EKUZ umożliwi Ci pobranie podstawowych świadczeń bez ponoszenia kosztów, ubezpieczenie turystyczne pokryje nawet te poważniejsze i opiewające na wyższą kwotę (ochrona kosztów leczenia powinna wynosić min. 30 tysięcy euro). Gdyby się okazało, że uraz wymaga długotrwałej rehabilitacji albo uniemożliwia Ci szybki powrót do pracy, dostaniesz od ubezpieczyciela odszkodowanie.

Ubezpieczenie turystyczne – ochrona zdrowia i nie tylko

I wreszcie trzeba podkreślić, że karta EKUZ zapewnia ochronę wyłącznie zdrowotną. Ubezpieczenie turystyczne wręcz przeciwnie – oto działa całościowo. Obejmuje zdrowie, ale także odpowiedzialność cywilną w przypadku nieumyślnego wyrządzenia komuś krzywdy lub uszkodzenia czyjegoś mienia, zgubienie bądź kradzież bagażu, wsparcie informacyjne, prawne i inne.

Wybierając rozbudowaną ofertę polisy na wyjazd, zyskasz ochronę w trakcie przebywania pod wpływem alkoholu. W krajach narażonych na ataki terrorystyczne korzystne będzie rozszerzenie ubezpieczenia o ochronę w przypadku aktów terroru.

Ubezpieczenie w Sadurski.com
10.06.21 out / promo2019

Podróż dobrze zaplanowana. Ubezpieczenia turystyczne

Może nie lubisz planować podróży ze wszystkimi detalami i „iść na żywioł”, ale są pewne rzeczy, o których warto pomyśleć wcześniej. Ubezpieczenia turystyczne

Co zabrać na wyjazd zagraniczny

Jeśli wybierasz się poza granice Unii Europejskiej, musisz wziąć pod uwagę, że będzie ci już potrzebny paszport albo dodatkowo jeszcze wiza, co będzie wiązało się z procedurą jej wyrobienia. W tym przypadku trzeba będzie uwzględnić czas potrzebny na to, aby złożyć odpowiednie wnioski, przejść wymaganą procedurę i oczekiwać na stosowny dokument. Jeśli natomiast masz już paszport i wizę, sprawdź, czy na pewno są aktualne.

Ubezpieczenia turystyczne – zadbaj o swoje zdrowie

Skoro najważniejsze dokumenty są już wykreślone z listy, czas zabrać się za kolejną ważną kwestię – własne zdrowie i zdarzenia losowe, które mogą nam się przydarzyć podczas zagranicznych wojaży. Wyjeżdżając do egzotycznych krajów, zwłaszcza do Afryki i Azji, nie można zapomnieć o szczepieniach ochronnych. Po sprawdzeniu listy grożących nam w wybranym kraju chorób, warto więc zaszczepić się przeciwko nim. W takim przypadku trzeba odwiedzić lekarza medycyny podróży.

Kolejnym punktem jest Health travel insurance, czyli ubezpieczenie turystyczne, dzięki któremu będziesz spokojny o swój bagaż. W dodatku polisa taka przyda się także w razie przypadków losowych, takich jak kradzież, opóźnienie samolotu lub nieoczekiwanych problemów zdrowotnych. Taka polisa zapewnia ochronę na wielu frontach i gwarantuje bezpieczną podróż oraz wypoczynek.

Dobrze spakowany

Co koniecznie trzeba zabrać na wycieczkę, a co jest zbędne? Wszystko zależy od tego, jaki jest charakter wyjazdu, dokąd jedziesz i gdzie zamierzasz nocować. Dotyczy to przygotowania odpowiedniej garderoby, sprzętu turystycznego oraz wszelkiego innego wyposażenia, który może być przydatne. Aby nie żałować, że się czegoś zapomniało, lepiej poświęcić temu zagadnieniu więcej uwagi.

Z ciekawostek warto dodać, że – jak podaje Główny Urząd Statystyczny – w 2017 r. granicę Polski przekroczyło 287,1 mln osób. To o 4,0% więcej niż w roku 2016, z tego 115,6 mln dotyczyło Polaków (o 4,3% więcej niż przed rokiem). Cel tych przemieszczeń jest oczywiście różny: turystyczny, zarobkowy, emigracyjny i inny.

Ubezpieczenie turystyczne w Sadurski.com
30.4.20 out / promo218

Zobacz też:
> Elektronika ubezpieczenie
> Grupowe ubezpieczenie na życie

Alaska ciekawostki o Alasce stan USA Poprzedni post Alaska kosztowała 7,2 mln dolarów. Ciekawostki o Alasce
zlewozmywak do kuchni Następny post Jaki zlewozmywak do kuchni?