Satyra w parlamencie Ukrainy, karykatury, wystawy
Ukraina, Litwa, Polska. Rysunek satyryczny i karykatura – informacje
Satyra w parlamencie Ukrainy
Wystawę rysunku satyrycznego po raz pierwszy zorganizowano w ukraińskim parlamencie
Ukraiński karykaturzysta Siergiej Semendajew (Sergey Senendayev), ur. 1953, członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy oraz Stowarzyszenia Ukraińskich Karykaturzystów, 10 kwietnia 2012 r. otworzył wystawę indywidualną swoich prac w Kijowie, w gmachu ukraińskiego Sejmu. Na wystawie zaprezentowano setkę jego prac.
To pierwszy taki przypadek, że wystawa “niepoważnych” rysunków trafiła w tak poważne miejsce. Miejmy nadzieję, że ten oryginalny pomysł zostanie za jakiś czas skopiowany w Polsce.
2012-05-06. Ukraina
Karykatura dla pani prezydent Warszawy
Rysownik Zygmunt Zaradkiewicz wręczył Hannie Gronkiewicz-Waltz jej karykaturę
Zygmunt Zaradkiewicz, pełniący od ubiegłego roku funkcję dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie, odwiedził panią prezydent Warszawy. Wręczył jej wykonaną przez siebie karykaturę. To jedna z prac, jakie były prezentowane na zakończonej niedawno w Muzeum Karykatury wystawie “Polityka i politycy”.
Stosowna informacja wraz ze zdjęciami zalazła się na oficjalnym profilu Hanny Gronkiewicz-Waltz na Facebooku.
2012-05-03
Zmarł Andrzej Czeczot
Andrzej Czeczot nie żyje. Miał 79 lat
Osoby zainteresowane rysunkiem satyrycznym świetne znają jego nazwisko i kreskę. Urodził się w 1933 roku, był absolwentem Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, filia we Wrocławiu (1957). Zadebiutował w tygodniku Szpilki (1956), aby wkrótce stać się jednym z jego czołowych współpracowników. Drukował też w wielu innych czasopismach, m.in.: Świat, Polska, Tygodnik Kulturalny, Literatura (w tej ostatniej miał stałą rubrykę).
Za publikację rysunku Ryszard IV w Literaturze, w roku 1976 został sądzony i skazany. W stanie wojennym został internowany, a w 1982 r. wyjechał do Nowego Jorku. Współpracował z New Jork Times, The New Yorker, Washington Weekly i Chronicles of Culture. Od roku 1997 mieszka w Polsce. W tygodnikach: Nie i Polityka ma stałą rubrykę.
Jest autorem kilku albumów z rysunkami, ponad 30 krótkometrażowych filmów animowanych oraz pełnometrażowego filmu “Eden”. Zilustrował ok. 200 książek, stworzył ponad 450 okładek książek. Laureat licznych nagród i wyróżnień, m.in. Złotej Szpilki (1970, 1971 i 1973).
Henryk Sawka: – Kiedyś skopiowałem rysunki Czeczota dotyczące ślubu i wesela, powiesiłem za stołem pary młodej. To było bardzo dowcipne. Zaczynałem więc od kopiowania Andrzeja Czeczota.
Andrzej Mleczko: – Jego kreska była niezwykle wyrafinowana. Miał też świetne pomysły. Były i są dla nas wzorem.
2012-05-09
Potoczek w Jarosławiu
18 maja 2012 r. w Jarosławiu otwarto wystawę rysunku satyrycznego Wacława Potoczka
Od 18 maja w Pubie “Piwnica” (Jarosław, (ul. Sikorskiego 6, róg Poniatowskiego) można oglądać kolejną wystawę rysunku satyrycznego. Nosi ona tytuł “Potoczny rysunek satyryczny”, a autorem prac prezentowanych na tej wystawie jest Wacław Potoczek. To kolejna satyryczna ekspozycja w Jarosławiu, przygotowana przez Henryka Cebulę.
2012-05-19
Polskie wystawy na Litwie
W maju na Litwę trafią dwie wystawy rysunku satyrycznego polskich autorów
19 maja 2012 r. w Druskiennikach, w sanatorium DAINAVA odbędzie się wernisaż wystawy rysunku satyrycznego Janusza Stefaniaka “No Comments”. Wystawa, która potrwa do 16 czerwca składa się z setki rysunków bez tekstu.
21 maja w miejscowości Alytus (także na Litwie), w młodzieżowym Ośrodku Kultury, odbędzie się wernisaż wystawy Pawła Kuczyńskiego “Gra w klasy…” Wystawę będzie można oglądać do 16 czerwca.
Obie wystawy przygotowała Gdańska Galeria Dobrego Humoru.
2012-05-13
Karykatury Władimira Moczałowa
Ukazała się autorska książka z rysunkami rosyjskiego rysownika, Władimira Moczałowa
W Rosji, w ramach serii “Galeria Mistrzów Karykatury” ukazał się 14. autorski album, tym razem z rysunkami Władimira Moczałowa. Na 48. stronach formatu A4 znalazło się 112 czarno-białych karykatur portretowych, wybranych z bogatej, wieloletniej twórczości tego autora. Wśród skarykaturowanych przez niego postaci, są m.in. Mozart, Puszkin, Beethoven, Leonardo da Vinci, Dostojewski, Picasso, Chaplin, Hitchcock, Pele, Messi i królowa Elżbieta.
Mieszkający w Moskwie Władimir Moczałow (ur. 1958) jet członkiem Rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się malarstwem, grafiką, ilustracją i karykaturą. Był ostatnim szefem znanego rosyjskiego czasopisma satyrycznego “Krokodyl” oraz szefem “Nowego Krokodyla”.
News na podstawie informacji od Petera Zavacky’ego (Słowacja)
2012-05-05
Ukraina i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com