29 niezwykłych ciekawostek o wannach

relaks kobieta kąpiel wanny ciekawostki historia

Wanny ciekawostki i fakty, które warto znać. Historia kąpieli oraz wanien. Skąd wzięło się słowo wanna? Czy konie kąpały się przed ludźmi? Kiedy w mieszkaniach pojawiły się łazienki? Kim był jacuzzi? Rodzaje wanien, łaźnie publiczne, natryski

Co to jest wanna

1) Wanna, to urządzenie sanitarne dowolnego kształtu, służące do kąpieli. Obecnie wanny produkowane są głównie z akrylu lub włókna szklanego (te są łatwe w utrzymaniu czystości, lekkie i miłe w dotyku).

2) Wanny są różnych rozmiarów. Konkretny rozmiar wanny montowany jest w zależności od rozmiarów pomieszczenia, gdzie ma zostać zamontowana. Waży zwykle od 70 kg wzwyż (akrylowa od 20 kg wzwyż). Niektóre wanny napełnione wodą, wraz z człowiekiem ważą nawet pół tony.

3) Słownikowa definicja wanny pojawiła się w encyklopedii wydanej w 1751 roku.

Kąpiele i wanny w starożytności

4) Podobno pierwsza wanna znajdowała się w Knossos, na wyspie Krecie. W XVI w p.n.e. stał tu starożytny, urządzony z przepychem pałac. Była w nim kanalizacja i toalety spłukiwane wodą. Nic więc dziwnego, że stworzono też specjalne miejsce do kąpieli. Kamienna wanna miała jednak niewielkie rozmiary.

5) Już w czasach starożytnych budowano publiczne łaźnie. Za opłatą każdy mógł tu wejść, wykąpać się i zrelaksować. Kąpali się wspólnie mężczyźni i kobiety. Nic dziwnego, że przy okazji relaksowano się też w damsko-męski sposób.

6) Słynny filozof Archimedes nie był zwolennikiem kąpieli. Twierdził, że długie przebywanie w wannie prowadzi do chorób, a wilgotna skóra, to wrota dla bakterii i chorób. Nie był odosobniony w tej opinii.

starożytne łaźnie publiczne Rzym
Tak wyglądały starożytne łaźnie publiczne w Rzymie

7) Starożytni Grecy nie lubili się myć. Nacierano ciało oliwą, po czym wraz z brudem zeskrobywano z ciała. Z kolei w Japonii i krajach Dalekiego Wschodu należało się kąpać, aby nie obrażać bogów.

8) Poppea, żona Nerona kąpała się w wannie, w oślim mleku. Aby ją zapełnić, podobno trzeba było wydoić pół tysiąca oślic.

9) Coś, co można nazwać SPA, zaczęło działać w starożytnym Rzymie. Kąpano się w termach (łaźniach) i była to nie tylko kąpiel, ale też okazja do rozrywki i spotkań towarzyskich. W oddzielnych, ogrzewanych pomieszczeniach parowała gorąca woda, a po wizycie tutaj, kąpano się w zimnej wodzie.

Historia kąpieli w Polsce

10) Podobno król Władysław Jagiełło kąpał się nie rzadziej, niż co trzy dni. Wielki Książę Litewski – Książę Witold robił to codziennie.

11) W Polsce słowo wanna pojawiło się w dokumencie z XV wieku. Najpierw było niemieckie słowo „die Wanne”, które trafiło z języka łacińskiego (balneum). Słowo oznaczało: naczynie do kąpieli, łaźnia.

12) W XVII wieku w Warszawie były dwie łaźnie miejskie. Tymczasem w 1735 r. w sporo większym Amsterdamie, była tylko jedna.

wanna wolnostojąca wanny ciekawostki historia
Wanny ciekawostki: wanna wolnostojąca

13) W XVIII-wiecznej Warszawie na kąpiel mogli sobie pozwolić najbogatsi. Woda specjalnie przywieziona przez handlarzy była droga, a ta ze studzien często była śmierdząca.

14) Podobno w 1902 r. w Krakowie jedna łazienka przypadała na 70 rodzin, a w Warszawie było wtedy 10 tys. łazienek (pomieszczeń). W wielu domach wanny służyły głównie jako miejsce, do którego wkłada się brudną odzież i bieliznę.

Pierwsze łazienki i uzdrowiska

15) W czasach średniowiecza ludzie mieli się modlić, a nie tracić czas na kąpiele. Uważano, że człowiekowi wystarczy obmycie ciała podczas chrztu, a potem już nie trzeba się kąpać. Zmieniło się to XVIII wieku, gdy zrozumiano, że człowiek potrzebuje zadbać o swe zdrowie i wygląd.

16) To wtedy zaczęły powstawać pierwsze uzdrowiska. Kąpiele w ciepłej wodzie uznawano wówczas za zbytek, ale wart statecznego człowieka. Dodamy, że w XVIII wieku obok sypialń w pałacach zaczęto budować dodatkowe pomieszczenia – łazienki. U królów i arystokratów były to wręcz salony kąpielowe.

17) Rozwój przemysłowy i cywilizacyjny sprawił, że pod koniec XIX wieku coraz częściej do budynków doprowadzano kanalizację – dopływ bieżącej wody oraz odpływ ścieków. Łazienki jako oddzielne pomieszczenie w mieszkaniu, stawały się coraz bardziej powszechne.

jacuzzi wanna z hydromasażem statek wycieczkowy
Jacuzzi czyli wanny z hydromasażem na statku wycieczkowym

Fakty o wannach. Rodzaje wanien

18) Wanna żeliwna jest trwała i solidna, jednak zimna i nieprzyjemna w dotyku – zanim zostanie napełniona ciepła wodą. Wanna stalowa jest pokryta farbą emaliową.

19) Pierwszą wannę akrylową stworzono w Australii, w 1947 roku.

20) Wanny z hydromasażem (jacuzzi), to całkiem niedawny wynalazek. Opatentował go w 1968 roku Roy Jacuzzi (Włoch mieszkający w USA). Pierwsze jacuzzi wyprodukowano w 1970 roku.

21) Natryski (prysznice) wbrew pozorom nie spowodowały zmniejszenia zainteresowania kąpielami w wannach. Za prysznicami przemawia mniejsze zużywanie wody.

22) Na zwiększenie chęci do kąpieli miały wpływ dwa wynalazki: podgrzewacz wody (1868 r.) i elektryczny podgrzewacz wody (1889 r.).

Wanny ciekawostki

23) Wynalazek Johna Michaela Kohlera na długo zmienił świat wanien. W 1883 r. stworzył on wolnostojącą, żeliwną wannę pokrytą szkliwem. Kąpano w niej… konie. Później mniejsze wanny zaczęto produkować dla ludzi.

24) Pod koniec XIX wieku wymyślono składaną wannę. Po złożeniu, stawała się łóżkiem albo dużym stołem.

wanny ciekawostki historia wanna ręcznik baterie
Ten widok zna każdy z nas. Wanny ciekawostki

25) W „Odysei” Homera Odyseusz relaksował się w wannie. Jednak była to literacka fikcja.

26) Królowa francuska Maria Antonina (1755-1793) kąpiele brała po przespanej nocy, a służba do wanny przynosiła jej śniadania. Wolnostojąca wanna stała w salonie, miała pokrywę z której wystawała głowa, aby woda szybko nie stygła.

27) To podczas kąpieli w wannie Archimedes odkrył prawo, nazwane potem Prawem Archimedesa. Wyskoczył wtedy z wanny mokry, krzycząc: Eureka! (Znalazłem!).

28) Kiedyś obawiano się kąpieli w łaźniach miejskich. Twierdzono, że można tam zarazić się chorobą zakaźną (np. syfilisem), a kobiety miały tam zachodzić w ciążę. To m.in. dlatego w XVIII w. zaczęto w Europie zamykać łaźnie miejskie.

29) Łazienkę w Pałacu Westminsterskim w Londynie kazał zamontować król Edward II. Było to w XVIII wieku.

Wanny ciekawostki i historia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Historia odkurzacza
> Ciekawostki o żelazkach
> Dowcipy o dywanach