Wesoły Wieżowiec Polska

gmach Wesoły Wieżowiec w Chełmie

Poniższe teksty, to część zestawu archiwalnych tekstów na temat Wesołego Wieżowca (Happy Skyscraper) w Polsce. Były umieszczone w poprzedniej wersji portalu Sadurski.com i zawierały zdjęcia.

Wieżowiec PDH stanął na Jasnej Górze

Partia Dobrego Humoru postawiła swój wieżowiec w Częstochowie, u stóp Jasnej Góry.

Najpierw Nowy Jork, teraz Częstochowa. Można powiedzieć, miasta – symbole. Drugi Wesoły Wieżowiec Partii Dobrego Humoru, a pierwszy postawiony w Polsce, stanął u stóp Jasnej Góry w Częstochowie. Jego ojcem chrzestnym jest Sławomir Lizoń – satyryk, członek Partii Dobrego Humoru. Mieszkaniec tego miasta, więc właśnie tu postawił „wieżowiec”. Człowiek słusznej postury niczym King Kong, co widać na zdjęciu powyżej.

Jak widać, nasz wieżowiec wielkością nie może konkurować ze słynną wieżą klasztoru, do którego co roku ciągnie niezliczona liczba pielgrzymek. I bynajmniej nie było to jego zamiarem. Najmniejszy wieżowiec Częstochowy jest po prostu mniejszy od wszystkiego, co w tym mieście dotychczas wybudowano. I co do tego nikt nie może mieć najmniejszej wątpliwości!
2013

Partia postawiła trzeci wieżowiec

Najmniejszy wieżowiec Niemodlina (woj. opolskie) stanął przed Ośrodkiem Kultury.

17 listopada 2012 r. w Niemodlinie odbyła się kolejna impreza edycja międzynarodowej imprezy satyrycznej o nazwie „Karpik”. Nie byle jaka, bo dziesiąta czyli jubileuszowa. Oczywiście nie zabrakło na niej członków i sympatyków Partii Dobrego Humoru, poza tym wręczono kolejne legitymacje partyjne.

Postawiono też trzeci (po Nowym Jorku i Częstochowie) Wesoły Wieżowiec. Jego ojcem chrzestnym został satyryk Michał Graczyk, a wieżowiec stanął przed Ośrodkiem Kultury. Miał stanąć w „bardziej niemodlińskim” miejscu, niestety o tej porze roku wcześnie robi się ciemno, a na przybyłych z całej Polski uczestników już czekała dłuuuga, wesoła impreza.
2012-11-19

Wesoły Wieżowiec w Kielcach

Przed zabytkowym UFO w centrum miasta.

Kielce, to 200-tysięczne miasto, będące stolicą województwa świętokrzyskiego. Przed odwiedzeniem Kielc Wesoły Wieżowiec zastanawiał się, w którym miejscu najbardziej chciałby się sfotografować. Które jest oryginalne, niebanalne i jest godną zapamiętania wizytówką miasta? Pałac Biskupów Krakowskich, ulica Sienkiewicza, Rynek, a może jeden z zabytkowych kościołów? Wybór padł na bardzo charakterystyczny obiekt w centrum miasta, bo przypominający latający talerz czyli UFO.

Budynek dworca PKS w Kielcach przy ul. Czarnowskiej budowano w latach 1975-1984. Ma 14 metrów wysokości, okala go wiata średnicy 80 metrów, pod którą stają autobusy i wsiadają do nich pasażerowie. Zdziwicie się, ten socjalistyczny obiekt przypominający UFO, obecnie jest zabytkiem.

Kielce są 195. punktem na mapie świata, które odwiedził podróżujący, uśmiechnięty wieżowiec z papieru.
2014-02-22

Wesoły Wieżowiec w Łodzi

Stanął na… waginie przed Teatrem Wielkim czyli…

Licząca 700 tysięcy mieszkańców Łódź leży w centralnej Polsce i jest jednym z największych miast kraju.

Pierwsza pisemna wzmianka o wsi Łodzia pochodzi z 1332 roku, a w 1423 roku Łódź uzyskała prawa miejskie. Przez bardzo długi okres czasu było tu wyjątkowo spokojnie; w 1777 roku w 66 domach mieszkało 265 mieszkańców. W 1820 roku, wraz z nadejściem ery uprzemysłowienia Europy, miasteczko Łódź zaczęło się szybko rozwijać – pojawiły się manufaktury wytwarzające materiały do produkcji odzieży. W 1830 roku mieszkało tu 4 tys. osób, 35 lat później 40 tysięcy, a w roku 1900 już 400 tysięcy osób. Po II wojnie światowej liczba mieszkańców zmniejszyła się z 670 tys. (przed wojną) do 300 tysięcy.

Obecnie Łódź, to m.in. duży ośrodek kulturalny – jest tu 6 uczelni państwowych i ponad 20 prywatnych, jest Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna i Filmowa i Wytwórnia Filmów Fabularnych. Dlatego Wesoły wieżowiec Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party) postanowił sfotografować się przed Teatrem Wielkim w Łodzi (na placu Henryka Dąbrowskiego). W miejscu gdzie równocześnie ponad 1000 osób może oglądać przedstawienia teatralne, baletowe oraz podziwiać opery i operetki.

Nasz wieżowiec stanął na krawędzi fontanny przez teatrem, którą Łodzianie ze względu na kształt nazywają… waginą.
2013-11-19

Wieżowiec PDH w Chełmie

W Wielkanoc nasz wesoły wieżowiec tym razem trafił do Chełma (woj. lubelskie).

Blisko 70-tysięczny obecnie Chełm prawa miejskie uzyskał w 1392 roku, jednak ciekawych zabytków sprzed wieków jest tu jak na lekarstwo czyli mniej niż niewiele. Gdzie więc w tym mieście miał stanąć Wesoły Wieżowiec? Wybraliśmy miejsce, które w Chełmie znają wszyscy i potocznie nazywają je: kościół na górce.

Budowle na wzgórzu znajdującym się w środku Chełma, są widoczne widoczne niemal z każdego miejsca tego miasta. Ich najważniejszą częścią jest Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny czyli kościół zbudowany z połowie XVIII wieku, w stylu późnobarokowym. Obok kościoła jest wysoka, wolnostojąca dzwonnica, a także zabudowania parafii.

gmach Wesoły Wieżowiec Chełm ciekawostki atrakcje zabytki Polska
Wesoły Wieżowiec przed gmachem w Chełmie

Wieżowiec Partii Dobrego Humoru stanął tu w święta Wielkanocne. A ponieważ w tym roku były one wyjątkowe (sypnęło śniegiem mocniej niż przed Bożym Narodzeniem) i trudno było przedrzeć się przez wszechobecne góry śniegu, najlepszym ujęciem okazało się to, zrobione na zaspie śnieżnej przy jezdni, która była… kilka razy wyższa od „wieżowca”. Zdecydowaliśmy się jednak pokazać trzy ujęcia z bazyliką w tle, które widać powyżej.
2013-04-01

Wieżowiec przy wieży

Stołpie koło Chełma. Stanął tu 48. wieżowiec Partii Dobrego Humoru.

Dojeżdżając samochodem do Chełma od strony Lublina, nie sposób jej nie zauważyć. Kamienna wieża w miejscowości Stołpie jest najstarszym zabytkiem romańskim (koniec XII wieku) na wschód od Wisły. Ale chyba niezbyt ważnym, skoro zaraz obok stoi prywatny dom, a obok niego kolejne. Trzeba się mocno natrudzić, aby zrobić zdjęcie zabytkowej wieży, na którym nie będzie dachu jednego z sąsiednich domów.

Nie wiadomo czy wieża miała charakter obronny czy religijny. A może jedno i drugie. W każdym razie, na najwyższej kondygnacji znajdowała się… kaplica. Sto lat później wieża uległa pożarowi i nie zastała już odbudowana. W 1925 r. wieże podziwiał marszałek Józef Piłsudski, a w 2013 r. trafił tu Wesoły Wieżowiec Partii Dobrego Humoru.
2013-05-12

> Tu więcej na temat wieży w Stołpiu

Wieżowiec PDH w Bielsku-Białej

Pierwszą setkę Wesołych Wieżowców zamyka ten w Bielsku-Białej.

Pod koniec lipca Wesoły Wieżowiec dotarł do Bielska-Białej, za sprawą członka Partii Dobrego Humoru, Leszka Kotwicza. Odwiedził kilka miejsc: Ratusz, Teatr Polski i Dom Kultury Włókniarzy, gdzie odbywa się cykliczna impreza satyryczna „Wrzuć na luz”. Nie trafił pod remontowany obecnie zamek, bo nie lubi fotografować się z rusztowaniami. Na wieżowcowej liście Bielsko-Białą wpisaliśmy na 99-ej pozycji.

Bielsko-Biała, to 170-tysięczne miasto na południu Polski, w województwie śląskim.
2013-08-06

Wieżowiec przy klasztorze

Wesoły Wieżowiec PDH na początku maja 2013 r.stanął pod zespołem klasztornym cystersów w Sulejowie (woj. łódzkie).

W Podklasztorzu – dzielnicy Sulejowa (powiat piotrkowski, województwo łódzkie) znajduje się jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce. W jego skład wchodzą: XIII-wieczny kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego, wschodnie skrzydło klasztoru z sześcioma basztami (Mauretańska, Rycerska, Attykowa, Krakowska, Muzyczna i Opacka). Obok są też ruiny południowego skrzydła opactwa z XVI wieku.

Środkowa kolumna portalu kościoła jest trochę zeszlifowana. Podobno dlatego, że rycerze zdążający pod Grunwald ostrzyli na niej swoje miecze.
2013-05-07

Pierwszy wieżowiec w Wąchocku

Nowy Jork, Rzym, Sydney… Do metropolii, w których stanął wesoły wieżowiec PDH, właśnie dołączył Wąchock.

Czy Wesoły Wieżowiec Partii Dobrego Humoru sprawi, że będą kolejne dowcipy o tym miasteczku? Nawet jeśli tak się stanie, ani sołtys ani mieszkańcy, nie będą mieli nic przeciwko temu. Wiemy o tym, bo gdzie jak gdzie, ale w Wąchocku na żartach się znają.

2 maja 2013 r. szef partii, satyryk Szczepan Sadurski znów trafił do Wąchocka, gdzie był jednym z jurorów dorocznego turnieju kabaretowego „O koło sołtysa”. Ale zanim trafił do siedziby Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury (obchodzącego właśnie swoje 40-lecie) zrobił symbolowi tej najzabawniejszej organizacji świata sesję fotograficzną. Wesoły Wieżowiec trafił przed przydrożną tablicę z nazwą miasta, przed Opactwem Cystersów (stoi tu od XII wieku) oraz przed Pomnik Sołtysa (stoi trochę krócej).
2013-05-03

Wieżowiec PDH we Wrocławiu

Kolejne miasto Polski, w którym stanął Wesoły Wieżowiec Partii Dobrego Humoru.

Nie było niestety czasu, aby trafić pod najwyższy wieżowiec w Polsce (Sky Tower we Wrocławiu, 212 metrów wysokości), ale jeszcze tu wrócimy. Dotarliśmy za to z naszą tekturową „siedzibą” na wrocławski Rynek, pod budynek opery i pomnik Bolesława Chrobrego. Zdjęcia mamy oryginalne, bo zrobione już po zmroku. Wiał wiatr, Wesoły Wieżowiec co chwila się przewracał, ale udało się. Wrocław zdobyty!
2013-04-02