Włodawa ciekawostki atrakcje zabytki woj. lubelskie

Niezwykłe ciekawostki o Włodawie, woj. lubelskie

Czas czytania:2 minut/y, 39 sekund/y

Z czego słynie miasto Włodawa ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, co zobaczyć we Wodawie

Włodawa

1) Włodawa, to 13-tysięczne miasto w województwie lubelskim. Jest tu siedziba powiatu włodawskiego. Miasto leży nad rzekami: Włodawka i Bugiem, przy granicy z Białorusią.

Włodawa ciekawostki z historii

2) Włodawa prawa miejskie uzyskała w 1534 roku. Wiadomo, że już w XIII wieku był tu gród księstwa halicko-wołyńskiego.

3) W 1648 roku wojskie Chmielnickiego zajęły Włodawę i zamordowały wielu mieszkańców.

4) Po utracie niepodległości przez Polskę, Włodawa znalazła się w zaborze austriackim. Po kongresie wiedeńskim znalazła się pod zaborem rosyjskim.

5) Rzeczpospolita Włodawska została utworzona w 1939 roku, z rozkazu generała Franciszka Kleeberga (1888-1941). Był to wtedy ostatni obok Warszawy i Helu bastion Rzeczypospolitej.

6) Podczas II wojny światowej większość mieszkańców Włodawy narodowości żydowskiej została zgładzona przez Niemców, w obozie w Sobiborze.

7) Duży pożar w 1964 roku stawił 80. drewnianych budynków Włodawy. Drewniana zabudowa wciąż wówczas dominowała w mieście.

ulica Kościelna kościół św. Ludwika we Włodawie
Włodawa. Fragment ulicy Kościelnej i kościół św. Ludwika. Foto: Adam Kołkowski / cc by-sa 4.0

Włodawa zabytki, co zobaczyć

8) Rzymskokatolicki barokowy kościół św. Ludwika zbudowano we Włodawie w latach 1739-1752. Wnętrze pokrywa późnobarokowa polichromia, wykonana w latach 1780-1786.

9) Prawosławna, klasycystyczna Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy zbudowano w latach 1840-1843. Początkowo była świątynią unicką.

Cerkiew Narodzenia Włodawa ciekawostki atrakcje zabytki
Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Włodawa ciekawostki. Foto: Arvedui89 / cc by-sa 4.0

10) Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, obecnie Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie, utworzono w 1981 roku. Dawne synagogi żydowskie stały się budynkami muzealnymi. Głównym budynkiem jest późnobarokowa Wielka Synagoga, stojąca przy ul. Czerwonego Krzyża 7. Obok stoi Mała Synagoga, zbudowana pod koniec XVIII w oraz Synagoga typu bet midrasz, z 1928 roku.

muzeum Wielka Synagoga Włodawa ciekawostki atrakcje zabytki
Wielka Synagoga. Włodawa ciekawostki, foto: Adam Kołkowski / cc by-sa 4.0

11) Oryginalnym budynkiem Włodawy jest Czworobok, w którym niegdyś były kramy i jatki. Jest to XVIII-wieczna budowla na planie kwadratu, mająca w środku dziedziniec. Na tym dziedzińcu w powieści Henryka Sienkiewicza pojedynkowali się Bohun z Wołodyjowskim.

12) Na placu wokół Czworoboku w 2011 r. otwarto dwie fontanny: Trzech Kultur (która ma podkreślać wielokulturowość miasta) i tzw. Dry Plaza, z dyszami podświetlającymi tryskającą wodę różnymi kolorami.

Czworobok we Włodawie zabytki atrakcje
Czworobok we Włodawie. Foto: Bazie / cc by-sa 3.0

13) Kolumnę toskańską postawiono we Włodawie w 1766 roku. Od 2012 r. jest zabytkiem.

14) W Parku Miejskim, na terenie dawnego cmentarza żydowskiego, stoi pomnik sapera. Odsłonięty w 1986 r. monument upamiętnia przysięgę żołnierzy saperów I Armii Wojska Polskiego w listopadzie 1944 r. we Włodawie.

Włodawa ciekawostki, które warto znać

15) MLKS Włodawianka założono w 1923 roku, początkowo jako klub sportowy Sokół, a potem Włodawija.

16) Od 1973 r. we Włodawie zaczęły działać Nadbużańskie Zakłady Garbarskie, zatrudniające ok. 1 tys. pracowników. Zbudowano dla nich osiedle mieszkaniowe przy ul. Chełmskiej.

17) Przez Włodawę przebiega Nadbużański szlak rowerowy (czerwony). Ma 288 km długości i biegnie od Janowa Podlaskiego do Hrubieszowa.

18) Współczesny kościół rzymskokatolicki Najświętszego Serca Jezusowego (ul. Chełmska 20) zbudowano na przełomie XX i XXI wieku.

19) Blisko Włodawy jest wieś Okuninka, nad jeziorem Białym. To miejscowość letniskowa, do której w wakacje przyjeżdżają rzesze wczasowiczów, nie tylko z woj. lubelskiego.

Włodawa ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Chełmie
> Krasnystaw ciekawostki

Ukraina miasto Odessa ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post Odessa – ciekawostki o mieście na Ukrainie
ciekawostki o jasnowidzach koniec świata przepowiednie jasnowidz Następny post Fascynujące ciekawostki o jasnowidzach