Wodzisław Śląski – 21 ciekawostek
Miasto Wodzisław Śląski ciekawostki, historia, zabytki, atrakcje Wodzisławia Śląskiego. W skrócie – wszystko, co powinieneś wiedzieć o Wodzisławiu Śląskim
Wodzisław Śląski – informacje
1) Wodzisław Śląski, to ok. 50-tysieczne miasto w województwie śląskim, nad rzeką Lesznicą (Leśnicą). Jest tu siedziba powiatu wodzisławskiego.
2) Nazwa miasta pochodzi od staropolskiego męskiego imienia Wodzisław. Prawdopodobnie miejscowość powstała z inicjatywy księcia piastowskiego Władysława I Hermana, który w latach 1082-1102 panował nad Polską i Śląskiem.
3) Wodzisław Śląski prawa miejskie uzyskał w 1257 roku. To wtedy sprowadzono do miasta przedstawicieli zakonu minorytów.
4) Wodzisław Śląski podzielony jest na 9 dzielnic: Jedłownik Osiedle, Jedłownik-Turzyczka-Karkoszka, Kokoszyce, Nowe Miasto, Osiedla XXX-lecia – Piastów – Dąbrówki, Radlin II, Stare Miasto, Wilchwy i Zawada.
Wodzisław Śląski – zabytki, atrakcje
5) Kościół pw. Św. Trójcy zbudowano w XIV wieku dla franciszkanów, a obecnie jest świątynią ewangelicką. To najstarszy budynek Wodzisławia Śląskiego i jeden ze starszych kościołów na Górnym Śląsku.
6) Zespół klasztorny franciszkanów (stoi przy ul. Minorytów) powstawał od 1257 roku, a obecne zabudowania pochodzą głównie z XVII wieku. Zespół składa się z gotyckiego, ewangelickiego kościoła Świętej Trójcy (zbudowanego po wielkim pożarze, w którym spłonęła duża część zabudowy Wodzisławia Śląskiego) oraz barokowego budynku klasztornego.
7) Centralnym placem Wodzisławia Śląskiego jest rynek. Został wytyczony w 1257 r., zaraz po lokacji miasta. Ma kształt kwadratu o wymiarach 96×96 metrów. Kiedyś stał tu średniowieczny ratusz, pręgierz i głęboka studnia. Nad zabudową rynku góruje wieża stojącego przy nim Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W sąsiedztwie są też inne zabytki – wspomniany już dawny klasztor franciszkanów, dawna synagoga, zamek wodzisławski, także pomnik powstańców śląskich, o których za chwilę.
8) Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (ul. Kościelna 1) to budowla neogotycka wybudowana w latach 1909-1911 w miejscu wcześniejszego kościoła.
9) Klasycystyczny Pałac Dietrichsteinów zbudowany w latach 1742-1747 stoi przy ul. Wilhelma Kubsza 2. Powstał w miejscu średniowiecznego zamku z XIII wieku. Od 1971 r. jest tu siedziba Muzeum Miejskiego. Można w nim poznać historię miasta i Ziemi Wodzisławskiej.
10) Przy obecnej ulicy Targowej stoi dawna synagoga, zbudowana w 1826 roku, w miejscu wcześniejszej synagogi. Spłonęła podczas pożaru w 1822 roku. W okresie międzywojennym społeczność żydowska była już nieliczna, więc budynek zakupili przedstawiciele Związku Powstańców Śląskich, którzy przebudowali go na Dom Powstańca. Podczas II wojny światowej było tu kino Czar. Obecnie jest tu sklep.
11) Przez Wodzisław Śląski przebiega geograficzny równoleżnik 50° N. Przy ul. Bugumińskiej znajduje się obelisk aby uświadomić oglądającym, że równoleżnik przebiega właśnie w tym miejscu.
12) Budowę zespołu pałacowo parkowego w Wodzisławiu Śląskim-Kokoszycach (ul. Pałacowa 53) ukończono w 1822 r. Jego pierwszym właścicielem był Wilhelm Franz von Zawadzki. Obecnie jest tu Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny im. bpa Stanisława Adamskiego.
13) W 1975 r. na wodzisławskim Placu Wojciecha Korfantego odsłonięto Pomnik Powstańców Śląskich. Na tablicy obok wyryto: “W hołdzie mieszkańcom Ziemi Wodzisławskiej walczącym o odzyskanie niepodległości Polski, uczestnikom ruchu oporu w kraju i za granicą, więźniom hitlerowskich obozów koncentracyjnych i stalinowskich łagrów, pomordowanym i represjonowanym w okresie PRL – społeczeństwo”.
14) Neogotycki budynek ratusza będący siedzibą władz miasta wzniesiono w 1879 r. i początkowo był siedzibą Sądu Grodzkiego. Stoi kilkaset metrów od wodzisławskiego rynku.
Grodzisko i baszta
15) Na północny wschód od centrum Wodzisławia Śląskiego, w dzielnicy Stare Miasto, jest Grodzisko czyli las i wzgórze.
16) W 1867-1868 r. Edward Brauns, ówczesny właściciel Wodzisławia Śląskiego, wybudował na Grodzisku neogotycką Basztę Rycerską (zwaną też Wieżą Romantyczną), która ma ok. 20 metrów wysokości. Od 1925 r. była tu restauracja i punkt widokowy. W 1938 r. baszta zaczęła popadać w ruinę. W latach 90. XX wieku po odremontowaniu pełniła funkcję punktu widokowego, potem została podpalona. W 2012 r. znów została odremontowana.
Wodzisław Śląski ciekawostki
17) Patronem Wodzisławia Śląskiego od 1536 roku jest św. Wawrzyniec z Rzymu, diakon i męczennik chrześcijański żyjący w III w.n.e.
18) W średniowieczu Wodzisław Śląski był jednym z największych miast Górnego Śląska.
19) W 1990 r. w Wodzisławiu Śląskim mieszkało ponad 113 tys. ludzi czyli ponad 2 razy więcej niż obecnie.
20) Odra Wodzisław, to piłkarska drużyna, która w latach 1996-2010 występowała w Ekstraklasie. Klub założono w 1922 r., a piłkarze Odry rozgrywają mecze na stadionie MOSiR przy ul. Bogumińskiej 8. Obiekt otwarto w 1958 roku, może pomieścić 7400 widzów, w tym jest 3500 miejsc siedzących.
21) Balaton, to miejsce wypoczynkowo-rekreacyjne na terenie Wodzisławia Śląskiego. Na terenie ponad 50 ha są lasy, zbiornik wodny (jezioro Balaton) z plażą. Jest wypożyczalnia sprzętu wodnego, można tu łowić ryby, są parkingi.
Wodzisław Śląski ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Rybnik
> Pszów
> Żory
> Jastrzębie Zdrój