Neuschwanstein – zamek jak z bajki. Ciekawostki
Słynny zamek Neuschwanstein i jego niezwykła historia. Informacje i ciekawostki o zamku Neuschwanstein w Bawarii
1) Jest tak malowniczy i oryginalny, że jego zmodyfikowany wizerunek znalazł się w czołówce wszystkich filmowych bajek Disney’a, był na monetach i znaczkach. Nazywany jest “zamkiem z bajki”.
2) Znajduje się w miejscowości Schwangau (ponad 3 tys. mieszkańców), niedaleko Füssen w południowej Bawarii (Niemcy), w pobliżu granicy z Austrią.
3) Zamek, to symbol Bawarii i jeden z najsłynniejszych budynków w Niemczech. Nic dziwnego, że co roku przyjeżdża tu ponad milion turystów (nawet 10 tys. osób dziennie). Właścicielem zamku jest Wolny Kraj Bawaria (Freistaat Bayern).
4) Zamek składa się szeregu budynków, rozmieszczonych na grzbiecie skały. Ma niesymetryczną konstrukcję. Nie ma cech charakterystycznych dla średniowiecznych zamków obronnych. Centralną częścią kompleksu i głównym budynkiem mieszkalnym jest budynek pałacowy w zachodniej części dziedzińca. Z platformy widokowej można podziwiać Wyżynę Bawarską.
5) Zamek wcale nie jest taki stary. Jego budowę rozpoczęto w 1869 roku. Warto wiedzieć, że w tym miejscu stały niegdyś dwa średniowieczne zamki.
6) Zamek zbudowano dla Ludwika II (1845-1886), od 1864 r. króla Bawarii. Jego pełne nazwisko: Ludwig Friedrich Wilhelm von Wittelsbach. Nazywano go Ludwikiem Szalonym i Bajkowym Królem. Był ekscentrykiem i miłośnikiem sztuki. Został uznany za niepoczytalnego i pozbawiono go tronu. Nie wiadomo czy jego śmierć była samobójstwem, czy został zamordowany. Zmarł, zanim zakończono budowę zamku, ale wcześniej przez 172 dni dni w nim mieszkał.
7) Początkowo zamek był nazywany: Neue Burg Hohenschwangau (Nowy Zamek Hohenschwangau). Obecna nazwa została mu nadana w 1886 roku . Nawiązuje do wygasłego w XVI wieku rodu „panów na Schwangau”.
8) Pierwszy projekt opracował Christian Jank. Jego działo kontynuowali Eduard Riedel i Georg von Dollmann.
9) Wiele razy, wraz z postępem prac, zwiększał się koszt budowy zamku. Z planowanych 3,2 mln marek, budowa pochłonęła niemal 6,2 miliona. Ludwik II musiał zaciągać kredyty. Wydłużał się też termin zakończenia budowy.
10) Ludwik II nie zamierzał udostępniać zamku zwiedzającym, jednak już 6 tygodni po jego śmierci zwiedzali go turyści. Wpływy pozwalały na regulowanie zapłaty długów, które pochłonęła budowa.
11) Obie wojny światowe szczęśliwie ominęły zamek. Był w nim magazyn dzieł sztuki zagrabionych we Francji. Pod koniec wojny ukryto w nim złoto ze skarbca Reichsbanku. W ostatnich dniach wojny zostało ono przetransportowane w nieznane miejsce.
12) Zamek Neuschwanstein jest najczęściej fotografowaną budowlą w Niemczech. Z zewnątrz, bo w środku nie można robić zdjęć.
13) Jak dotrzeć do zamku? Pieszo, autokarem lub bryczką konną.
Zamek Neuschwanstein ciekawostki (c) Sadurski.com
Inne zamki:
> Zamek w Matsumoto, Japonia
> Kronborg, Dania
> Zamek w Osace, Japonia
> Kasr al-Charana, Jordania
> Troki, Litwa