Urząd Miasta Zduńska Wola ciekawostki województwo łódzkie atrakcje zabytki pomnik Piłsudski

Zduńska Wola – ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 48 sekund/y

Zduńska Wola ciekawostki i najważniejsze informacje o Zduńskiej Woli. Historia, zabytki, atrakcje, co warto zobaczyć

1) Zduńska Wola, to ponad 40-tysięczne miasto w województwie łódzkim. Jest tu siedziba powiatu zduńskowolskiego i gminy. Leży nad rzeką Pichną, dopływem Warty, 45 km na zachód od Łodzi.

Zduńska Wola – z historii miasta

2) Na tych terenach ludzie mieszkali już w XIV wieku, a prawa miejskie Zduńska Wola otrzymała w 1825 roku. Początkowo miasto było ośrodkiem przemysłu włókienniczego.

3) Wiosną 1940 r. Niemcy utworzyli w Zduńskiej Woli żydowskie getto. Zostało zlikwidowane w sierpniu 1942. Wywieziono wtedy większość osób do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, a 150 osób rozstrzelano na miejscu.

4) W 1955 roku powierzchnia Zduńskiej Woli znacznie się powiększyła, po dodaniu do niej okolicznych miejscowości: Stęszyce, Rozomyśl, Osmolin Wieś, Osmolin Kolonie i Zduny. W kolejnym roku utworzono powiat miejski Zduńska Wola. Podobnie było w 1973 roku – wówczas dodano Karsznice, sołectwo Krobanówek, część wsi Henryków, Krobanów, Marzenin i Bilew.

bazylika kościół Zduńska Wola ciekawostki atrakcje zabytki
Bazylika Wniebowzięcia NMP. Zduńska Wola ciekawostki

Zduńska Wola zabytki, co zobaczyć

5) Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Sanktuarium św. Maksymiliana wzniesiono w latach 1872-1891, w miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła z 1782 roku.

6) Neogotycki zbór Kościoła Chrześcijan Batystów (ul. Dąbrowskiego 22) zbudowano w latach 1901‒1902. Obecnie oprócz funkcji religijnych są tu także organizowane wystawy sztuki.

7) Dawny cmentarz żydowski otwarty w 1826 r. znajduje się przy ul. Kaczej i ma 2 ha powierzchni. Zachowało się blisko 3 tysiące nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1832 roku.

8) Przy ul. Złotnickiego 23 stoi świątynia braci morawskich zbudowana w 1926 roku.

9) Przy ul. Stefana Prawdzic Złotnickiego 7, w willi z lat 30. XX wieku mieści się Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Zostało założone w 1980 roku.

10) Przy ul. Kolejowej 6 na osiedlu Karsznice od 1993 r. znajduje się Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych. Są tu różnego rodzaju parowozy i lokomotywy. Od 2015 r. skansen jest filią Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

11) W Zduńskiej Woli przy ul. św. M.Kolbego 9 stoi dom tkacki, w którym urodził się Maksymilian Maria Kolbe, właściwie Rajmund Kolbe (1894-1941) – franciszkanin, męczennik okresu II wojny światowej. Tak naprawdę jest to zrekonstruowany budynek mieszkalny. Obecnie jest tu muzeum jemu poświęcone.

12) Maksymilian Kolbe jest patronem Zduńskiej Woli. Przy bazylice na ul. Kościelnej stoi jego pomnik.

13) W Zduńskiej Woli stoją pomniki m.in. Józefa Piłsudskiego, pomnik poległych w walce w obronie ojczyzny, pomnik Jana Pawła II.

kościół ewangelicki Zduńska Wola ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół ewangelicki przy ul. Kościuszki w centrum Zduńskiej Woli

Zduńska Wola ciekawostki

14) Najstarsza zachowana pisemna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1394. Pisano wtedy zamiennie o Zdunach i Woli, choć chodziło o tę samą miejscowość.

15) W 1995 r. Zduńska Wola miała największą liczbę mieszkańców w swej historii: blisko 46 tysięcy.

16) W Zduńskiej Woli w 1892 r. założono Browar Staropolski. W 210 r. uwarzono tu piwo o rekordowej ilości alkoholu: 21%.

17) W granicach miasta znajduje się Las Paprocki o powierzchni 68 ha, natomiast w centrum Zduńskiej Woli, przy Dworku Złotnickich, znajduje się Park Miejski.

18) W 1945 r. założono Klub Sportowy “Pogoń Zduńska Wola“, mający sekcję piłki nożnej i lekkoatletyki.

19) W Zduńskiej Wili są dwa stadiony miejskie: przy ul. Łaskiej 90-92 i ul. Stefana Okrzei 1-5.

Zduńska Wola ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Urząd Miasta i pomnik J.Piłsudskiego w Zduńskiej Woli

Zobacz też:
> Kutno
> Łowicz
> Łask

Włochy ciekawostki największe miasta Włoch Italia Poprzedni post 10 największych miast Włoch
Hilding Anders materace Gliwice dzieci łóżko Następny post Materace w Gliwicach – kiedy stary wymienić na nowy?