30 lat SPAK – wkrótce uroczysta gala

spak wystawa

17 stycznia 2018 r. w Teatrze Rampa przy ulicy Kołowej 20, w Warszawie, odbędzie się Gala 30-lecia Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Będzie to już siódma duża impreza SPAK-u w gościnnym Teatrze Rampa, kierowanym przez dyr. Witolda Olejarza

SPAK powstało w 1987 r. z inicjatywy legendarnego karykaturzysty i grafika Eryka Lipińskiego, wówczas już od 9. lat dyrektora stworzonego przez siebie Muzeum Karykatury. Gala jest nieco opóźniona w stosunku do rocznicy kalendarzowej, ale przecież to… impreza satyryków. W ramach Gali, oprócz krótkiego i zabawnego podsumowania minionego 30-lecia, będzie miało miejsce kilka innych wydarzeń.

1. Otwarcie międzynarodowej wystawy pokonkursowej Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny „Wolność”, jaki SPAK zorganizował z okazji swego 30-lecia. Na konkurs wpłynęło 1257 prac 378 autorów z 56 krajów świata. Odbędzie się również uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu, których fundatorami są m. in: MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel, Media Corporation sp. z o. o. (m. in. producent programu „Jaka to melodia”), Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie, Drukarnia Attyla w Zamościu i inni. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 160 prac 100 autorów z 33. krajów. Wystawie towarzyszyć będzie obszerny katalog, z reprodukcjami wszystkich prezentowanych na wystawie prac. Kuratorem konkursu jest obecny Prezes SPAK Witold Mysyrowicz, zaś kuratorem wystawy szef Galerii Sztuki Rampa Adam Bojara.

spak wolność konkurs rysunek satyryczny

Anderi Popov (Rosja) – 1 nagroda, Nikola Listes (Chorwacja) – 2 nagroda. Konkurs „Wolność”

2. W czasie Gali wręczone zostaną doroczne, prestiżowe Nagrody SPAK: Ery’2015 oraz Eryk’2016. Laureatami Eryków są: pośmiertnie, wybitny rysownik Julian Bohdanowicz, nestor polskich rysowników Bohdan Butenko, poznańska Fundacja Satyry Europejskiej „Koziołki” oraz jej szef Dariusz Łabędzki, a także zasłużeni rysownicy Jacek Frąckiewicz i Wiesław Lipecki.

3. Zostanie również zaprezentowana książka, wydana przez SPAK z okazji jubileuszu „30 lat SPAK”, w której w sposób syntetyczny, przy pomocy minimum słów i maksimum obrazków przestawiono 30-letnią historię SPAK-u w jej najistotniejszych aspektach.

4. W ramach Gali odbędzie się również aukcja charytatywna rysunków satyrycznych, na którą swe prace przekazali członkowie Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

5. Odbędzie się promocja książeczki autorskiej Prezesa SPAK, Witolda Mysyrowicza – „Witold Mysyrowicz-Plakaty”. Autor zajmuje się rysowaną satyrą i karykaturą, projektuje również plakaty – niekoniecznie satyryczne. W publikacji zostanie zaprezentowanych ponad 150 jego plakatów.

6. Galę zakończy koncert estradowo-satyryczny w wykonaniu przyjaciół SPAK-u.