Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ananasie
Jak wygląda i smakuje ananas – już wiesz. Pora dowiedzieć się czegoś więcej. W Sadurski.com ciekawostki o ananasach
Ananas – podstawowe informacje
1) Ananas (ananas jadalny), to jeden z najpopularniejszych owoców na świecie. W 86% składa się z wody, a 100 gram owocu to 45 kalorii.
2) Ananas może mieć nawet 5 kg wagi. Miąższ ananasa okrywa charakterystyczna łupina, na czubku ma pióropusz długich, sztywnych liści. Rośnie na grubej łodydze, długości ok. metra, której wyrastają długie, kłujące liście.
3) Jest spożywany jako świeży owoc, wyrabia się z niego dżemy, soki i kompoty, jest też wykorzystywany przez przemysł kosmetyczny. (kremy antycellulitowe, peelingi, kosmetyki likwidujące przebarwienia).
4) Głównymi producentami ananasa są: Hawaje, Brazylia, Meksyk, Kostaryka, Tajlandia i Chiny.
Z historii ananasa
5) Ananas uprawiany był w Ameryce, skąd przywiózł go do Europy Krzysztof Kolumb w 1493 roku.
2) Z Ameryki ananas dotarł też do Indii, Afryki Południowej, Filipin i innych tropikalnych krajów.
3) W XVIII wieku ananasa próbowano hodować w Anglii, w szklarniach. W Polskie Kazimierz Poniatowski (1721-1800) hodował ananasy w szklarni, w ogrodach Frascati w Warszawie.
4) Niesprzyjający klimat na naszym kontynencie powoduje, że ananas nie jest uprawiany w Polsce, poza wyspami Azorami, należącymi do Portugalii.
Dlaczego jedzenie ananasa jest zdrowe?
5) Ananas zawiera bromelinę (mieszaninę egzymów), która działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, przyspiesza gojenie ran, wzmacnia układ immunologiczny i łagodzi infekcje układu oddechowego oraz temperaturę podczas gorączki.
6) Przyspiesza przemianę materii, oczyszcza organizm z toksyn.
7) Ananas, to źródło wielu witamin, szczególnie witaminy C. Zawiera dużo błonnika. Świeży ananas ułatwia wchłanianie leków.
8) Owoc ananasa, to także źródło wielu składników mineralnych (wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor, sód i cynk).
Ananasowe ciekawostki
9) Gdy posolisz ananasa, robi się jeszcze bardziej słodki.
10) Zamek w szkockim Dunmore ma kopułę, która wygląda jak owoc ananasa.
11) Spożywanie ananasa daje organizmowi dużo dobrego, jednak owoc ten nie jest dobry dla cukrzyków (szybko podnosi poziom glukozy we krwi), a już na pewno nie powinni oni jeść ananasów z puszki, w zalewie cukrowej). Nie jest też dobry dla alergików – tych uczulonych na seler, pszenicę, koper włoski i pyłki traw.
12) Ananas jest jednym z owoców uważanych za afrodyzjak. Niektórzy proponują wycisnąć sok z dojrzałego ananasa, dodać łyżkę miodu, białego wina orz nieco soku pomarańczowego.
13) Rodzaje ananasa? W polskich sklepach najczęściej można kupić ananasa cayenne, najczęściej z Portoryko. Z Brazylii sprowadzany jest ananas pernambuco.
14) Ananas który jest większych rozmiarów, jest bardziej soczysty.
15) Dla wygody niektórzy do potraw używają kawałki ananasa z puszek. Mają mniej witamin niż owoce świeże, do tego więcej kalorii, bo są w zalewie cukrowej.
Ananas na Azorach
16) Mieszkańcy wysp Azorów z lekceważeniem odnoszą się do ananasów “przyjezdnych”, które nazywają abacaxi. Są większe i cięższe, mają większy pióropusz i kosztują 2 razy taniej niż ananasy z Azorów. Azorskie ananasy (Ananas de Sao Miguel lub Cayenne) są mniejsze, bardziej żółte i bardziej aromatyczne.Azorskie ananasy są uprawiane w szklarniach,m gdyż tak rosną i owocują szybciej.
Ciekawostki o ananasach: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o bananach
> Ananas morski
> Limonka (limetka)