Mleczko, Istambuł, Rysownik Roku 2009

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Mleczko na Walentynki

Od 1 lutego klienci odwiedzający gdyński Klif, będą mogli oglądać ekspozycję 40 rysunków Andrzeja Mleczko

Rysunki Andrzeja Mleczko były już chyba wszędzie. Być może ostatnim miejscem, gdzie ich jeszcze nie było, jest Centrum Handlowe Klif w Gdyni. Przez 2 tygodnie, od 1 do 14 lutego 2010 r. można tu będzie oglądać ekspozycję rysunków tego autora. W czterech miejscach centrum będzie pokazanych 10 rysunków, zatem łącznie będzie ich 40. Ich tematyka będzie krążyła wokół spraw damsko-męskich.

Kulminacyjnym punktem dwutygodniowej ekspozycji będą Walentynki czyli Dzień Zakochanych. W przeddzień tego święta, 13 lutego, goście gdyńskiego Klifu będą mogli wygrać 5 rysunków Andrzeja Mleczki, uzupełnionych o jego własnoręczny autograf.
2010-01-28

Wszechświat w Jedwabnie

Pokonkursowa wystawa rysunku satyrycznego „Odkryj swój Wszechświat” 30 stycznia 2010 trafi do miejscowości Jedwabno

Pod koniec roku 2009 w Olsztynie zaprezentowano pokonkursową wystawę „Odkryj swój Wszechświat”. Konkurs ten zorganizowano z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii.

Wkrótce wystawa, na którą złożą się prace 56. autorów, trafi do miejscowości Jedwabno (woj. warmińsko-mazurskie), gdzie będzie eksponowana w Gminnym Ośrodku Kultury. Wernisaż, który odbędzie się 30 stycznia o godz. 18.00, uświetnią artystycznie występy Zbigniewa Rojka i Wiesława Niderausa.
2010-01-27

Bohdanowicz Na drabinie

„Rybom cześć” to tytuł wystawy rysunku satyrycznego Juliana Bohdanowicza, którą otwarto we Włocławku

22 stycznia (piątek) 2010 r. w Galerii Humoru i Satyry „Na drabinie” we Włocławku otwarto wystawę rysunków satyrycznych Juliana Bohdanowicza z Warszawy. Wystawa rozpoczyna jedenasty rok działalności galerii.

Julian Bohdanowicz (ur. 1942 r.) ma na swoim koncie dużą liczbę publikacji prasowych, nagród i wystaw. W latach 1961-67 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zadebiutował w tygodniku satyrycznym „Szpilki” w roku 1969. W latach 1979-81 i 1988-90 był kierownikiem graficznym tego czasopisma.
2010-01-24

Katalog z Istambułu

Do Polski dotarły pocztą egzemplarze pokonkursowego katalogu 29th Nasreddin Hodja – międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego, z udziałem polskich rysowników

Gruby, ponad 300-stronicowy, kolorowy katalog, a w nim kilkaset rysunków, nadesłanych z całego świata na konkurs. To podsumowanie 29 edycji międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego w Istambule, Turcja. Katalog trafił właśnie do nas pocztą.

Znajdujemy w nim „polskie” ślady. Wśród zdjęć robionych podczas obrad jury, które odbywało się pół roku temu w Istambule, są zdjęcia ze Szczepanem Sadurskim, jedynym Polakiem wśród dziesiątki jurorów. Są nagrodzone prace Grzegorza Szumowskiego i Jerzego Głuszka (Honour Prize).

Wśród 319. uczestników konkursu, których prace opublikowano w katalogu i wymieniono na liście uczestników konkursu, znalazły się też nazwiska kolejnych Polaków. Są to: Bohdan Butenko, Paweł Kuczyński, Andrzej Graniak, Mirosław Hajnos, Zbigniew Kołaczek, Józef Jurczyszyn, Jacek Frąckiewicz, Sławomir Łuczyński, Maciej Trzepałka, Zygmunt Zaradkiewicz i Ireneusz Parzyszek.
2010-01-14

Gazu, gazu – wyniki konkursu

„Gazu, gazu – zdrowo i wesoło” – pod tym tytułem odbył się organizowany w Jarosławiu konkurs rysunku satyrycznego, którego wyniki publikujemy

W dniu 7 stycznia 2010 r., w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu, zebrało się Jury konkursu w składzie:
– Henryk Cebula, rysownik satyryk – przewodniczący jury
– Marek Gliwa, rysownik satyryk
– Krzysztof Krzych, artysta plastyk
– Mariusz Gilarski, Prezes Stowarzyszenia MSiR „Alpejczyk”
wnikliwie obejrzało 40 prac rysunkowych 17 autorów z Polski i Ukrainy, a następnie przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

• I nagroda – Bartłomiej Belniak (PL), Gorlice – za pracę bez tytułu
• II nagroda – Zbigniew Piszczako (PL), Olsztyn –  za zestaw 3 prac
• III nagroda – Daniel Strzelczyk (PL) Wolin –  za pracę „LAS-WE-GAZ”
• Wyróżnienie – Jacek Frąckiewicz (PL) Widawa – za prace: „Międzynarodowi poszukiwacze”, „Szejk Kataru”
• Wyróżnienia:
– Dariusz Pietrzak (PL) Murowana Goślina – za pracę bez tytułu
– Jacek Lanckoroński (PL) Kielce – za pracę „Teraz Polska”
– Maciej Trzepałka (PL), Zabrze – za prace: „Wesoły gazownik”, „Alpejczyk interdyscyplinarny”
– Mikołaj Dmytruch (UA), Tarnopol – za zestaw prac
– Tadeusz Krotos (PL), Gliwice – za pracę bez tytułu

• Jurorzy powyższego konkursu ocenili także prace nadesłane na konkurs fotograficzny „Gazu, gazu – sportowa, zdrowo i wesoło”. Przyznano:
– I nagroda – Arkadiusz Szadkowski, Łódź
– II nagroda – Grzegorz Baltazar Kajdrowicz, Przemyśl
– III nagroda – Marek Dudkiewicz, Łódź
Wyróżnienia: Oliwia Szadkowska Anna Łukaszczyk, Katarzyna i Andrzej Buryło.

• W trzecim konkursie plastycznym „Moja ulubiona dyscyplina sportu” nagrodzono:
– I nagroda – Tomasz Chęć
– II nagroda – Kazimierz Schope
– III nagroda – Anita Karlak
Wyróżnienia: Angela Wawrzyk, Tomasz Kurdziel, Marta Ziomka, Ewelina Słupska.
2010-01-09

Rysownik Roku 2009

Według „Pudelka dla rysowników” Szczepan Sadurski to najpopularniejszy polski rysownik satyryczny roku 2009. Wierzyć czy nie?

W portalu Sadurski.com, jeśli chodzi o tematykę związaną z rysunkiem satyrycznym, odnotowujemy informacje i fakty (wystawy, konkursy, publikacje, udokumentowane i potwierdzone ciekawostki). Będąc w bezpośrednim kontakcie z twórcami, cieszymy się z ich sukcesów zawodowych. Plotki pozostawiamy tym, którzy się nimi na co dzień pasjonują, bo mają wiele wolnego czasu. I podobnie jak inni rysownicy zajęci swoją pracą, nie dementujemy plotek, a nawet ewidentnych kłamstw na własny temat. Bo liczymy na inteligencję internautów.

Dziś wyjątkowo postanowiliśmy odnotować podsumowanie jednego z niszowych, plotkarskich blogów, piszących m.in. o rysownikach.

Okazuje się, że to nie Mleczko, Sawka czy Raczkowski są według twórców tej strony najpopularniejszymi rysownikami w Polsce. Rysownikiem, który w minionym, 2009 roku przykuwał zdecydowanie największą uwagę twórców blogu, jest… Szczepan Sadurski. Był on bohaterem największej liczby newsów, a jego nazwisko w ostatnich miesiącach wymieniono tam kilkaset razy. Częściej niż nazwiska szeregu rysowników razem wziętych.

O dziwo, Szczepan Sadurski na „Pudelku dla rysowników”, jest bohaterem większej liczby newsów niż na Sadurski.com. Może to oznaczać, że twórcy plotkarskiej strony wiedzą o nim więcej niż on sam. Widocznie jest dla nich osobą szczególną i wartą tego, aby poświęcać mu mnóstwo własnego czasu, pisząc długie plotkarskie „newsy” średnio raz w tygodniu, przy okazji polecając swoim klientom jego osobę.
2010-01-08