rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Antyżydowskie rysunki, Liban i Wrocław

Czas czytania:2 minut/y, 42 sekund/y

Antysemickie rysunki

Antysemickie rysunki na wystawie

Satyryczna wystawa “Obcy i niemili” do końca stycznia 2014 r. w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie

W Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma (Warszawa, ul. Tłomackie 3/5) od 15 października 2013 r. trwa wystawa “Obcy i niemili. Antysemickie rysunki z prasy polskiej 1919–1939″. Zgromadzono na niej ponad 300 antysemickich rysunków satyrycznych opublikowanych w polskiej prasie przedwojennej, w latach 1919-1939. Rysunki te publikowała głównie prasa prawicowa, lecz satyra antyżydowska była wówczas częstym tematem w wielu polskich tytułach prasowych. Niektóre miały spore nakłady, np. Kurier Poznański czy Dziennik Bydgoski ukazywały się w nakładzie 25-30 tys. egzemplarzy.

Oczywiście rysunki antysemickie ukazywał się też w prasie satyrycznej (np. Mucha, Szczutki, Żółta Mucha, Pokrzywy). Niektórych może to zaskoczyć, ale wśród autorów takich rysunków były również nazwiska znanych ówczesnych karykaturzystów, np. Jerzy Zaruba, Maja Berezowska, Kamil Mackiewicz.

Należy dodać, że temat antyżydowski w przedwojennej rysunkowej satyrze był obecny nie tylko w prasie polskiej. Kirekiri – czasopismo satyryczne Austro-Węgier już w XIX wieku publikowało rysunki antysemickie, potem były pisma francuskie, a po I wojnie światowej najostrzejszą satyrę antysemicką można było znaleźć na łamach prasy niemieckiej, m.in. Der Stürmer.

Skąd pomysł na taką wystawę? Profesor Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego tłumaczy: Antysemityzm był w Polsce wielkim problemem. Nie możemy na to zjawisko zamykać oczu.
2013-10-16. Antysemickie rysunki

Cebula wygrał w Libanie

W Bejrucie rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs rysunku satyrycznego na temat tego kraju

W budynku Ministerstwa Turystyki w Bejrucie rozstrzygnięto konkurs, którego tematem była “Turystyka w Libanie“. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele ministerstwa, artysta Redwan Al Ferekh – koordynator konkursu, dziennikarze oraz publiczność. Zwyciężył rysunek Henryka Cebuli z Polski. Poniżej pełna lista nagrodzonych.

I – Henryk Cebula – Polska
II – Mahmoud Barkhordari – Iran
III – Anas El Lakkis – Liban
Certyfikaty: Peyman Joudzadeh – Iran, Bahman Jalali – Iran
Nagroda dodatkowa: Raed Khalil – Syria
Nagroda honorowa: Subhia – Liban
2013-11-17

Rysunki przed aresztem

9 listopada 2013 – wystawa rysunku satyrycznego przed… aresztem śledczym w Warszawie

W sobotę, 9 listopada o godz. 16.00 odbędzie się “Wystawa rysunku (prawie) satyrycznego” Tomasza Wiatera, zatytułowana “Bez łachy”. Miejsce wernisażu jest oryginalne, gdyż odbędzie się od przed Aresztem Śledczym Olszynka Grochowska (Warszawa, ul. Chłopickiego 71 A).
2013-11-07

Zaproszenie na Karpika 2013

W dniach 15-16 listopada 2013 r. kolejny Karpik w Niemodlinie. Oto program imprezy

Wszystko o karpiach, do tego rysunek satyryczny na światowym poziomie – tam w skrócie można opisać to, co wkrótce będzie się działo w Niemodlinie na Opolszczyźnie. Wśród atrakcji imprezy – wręczenie nagród oraz otwarcie międzynarodowej wystawy rysunku satyrycznego (11th International Cartoon Contest “Karpik 2013), odsłonicie kolejnych tablic na Ścianie Satyryków w Ośrodku Kultury oraz występ Kabaretu Skeczów Męczących.

Imprezę wspiera honorowo Partia Dobrego Humoru, która zaznaczy swoją obecność na tej satyrycznej imprezie.
2013-10-21

Głuszek & Głuszek we Wrocławiu

Między 17 a 31 października 2013 r. można będzie we Wrocławiu oglądać wystawę Andrzej Głuszka i Jerzego Głuszka

Andrzej i Jerzy Głuszek. Malarstwo, Grafika ilustracyjna – to tytuł wystawy, jaka zostanie otwarta 17 października 2013, o godz. 17.30 w Galerii Enthusiastic (Wrocław, ul. Damrota 33a/33). Wystawa potrwa do końca października. Na wystawie można będzie zobaczyć nowe prace malarskie Andrzeja Głuszka oraz grafiki ilustracyjne autorstwa Jerzego Głuszka.
2013-10-17

Antysemickie rysunki i inne informacje w archiwum portalu: (c) Sadurski.com

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post SPAK – Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Witold Mysyrowicz, Janusz Stanny, Ryszard Druch