Antywirus na Androida — 5 najlepszych antywirusów na telefon

antywirus Android smartfon antywirusy smartfony na smartfona

Wszyscy wiedzą (lub powinni już wiedzieć), że potrzebujemy pakietu antywirusowego na swoim komputerze. Istnieje wiele zagrożeń i złośliwych oprogramowań, które mogą doprowadzić do poważnych problemów. A co ze smartfonem lub tabletem? Czy telefon z Androidem potrzebuje antywirusa?

Krótka odpowiedź brzmi: TAK. Potrzebujemy aplikacji zabezpieczającej nas na smartfonie lub tablecie. W przypadku wszystkich urządzeń istnieją luki w zabezpieczeniach. I pomimo tego, że oprogramowania w smartfonach są stale aktualizowane, nie zawsze uda się zapobiec wszystkim problemom.
Antywirus na Android

Android jest najczęściej używanym systemem operacyjnym na świecie, a to oznacza, że posiadanie najlepszych aplikacji zabezpieczających i narzędzi antywirusowych dla Androida zainstalowanych na urządzeniu jest niezbędne, ponieważ system operacyjny Google jest często atakowany przez złośliwe oprogramowanie ze względu na jego popularność. Nieważne jakiego oprogramowania używamy na telefonie lub tablecie z Androidem, dobrze byłoby mieć na swoim urządzeniu program antywirusowy lub aplikację zabezpieczającą.

Przedstawiamy 5 najlepszych programów antywirusowych. Kolejność przypadkowa.

Avast Mobile Security

Avast, gigant antywirusowy, wykorzystał swoje znaczne umiejętności do stworzenia aplikacji wykraczającej poza zwykły skaner. Dodatkowe funkcje w darmowej wersji obejmują blokadę połączeń, zaporę ogniową, a nawet zabezpieczenie przed kradzieżą, umożliwiające zdalne zablokowanie lub wyczyszczenie urządzenia w przypadku zaginięcia.

Aplikacja była płatna, ale teraz jest darmowa, jednak w darmowej wersji trzeba być gotowym na reklamy. Aby je usunąć, możemy zapłacić niewielką miesięczną lub roczną składkę. Kolejną bardzo przydatną funkcją premium jest „blokowanie aplikacji”, dzięki której urządzenie poprosi o podanie kodu PIN przed otwarciem niektórych aplikacji. Zapobiega to automatycznemu uruchamianiu złośliwego oprogramowania, które często atakuje aplikacje z bankowością internetową.

Bitdefender Antivirus

Bitdefender to znana nazwa w świecie programów antywirusowych, a sam nowy i bezpłatny program jest wyjątkowo lekki. W rzeczywistości nie działa w tle, co zwalnia zasoby systemowe i oszczędza żywotność baterii. Oznacza to, że musimy zaplanować skanowanie lub uruchomić je ręcznie, aby być bezpiecznym. To powiedziawszy, wszystkie nowe aplikacje pobrane na urządzenie są automatycznie skanowane. Kolejną zaletą tej aplikacji jest to, że jest gotowa do pracy zaraz po jej zainstalowaniu – nie jest wymagana dodatkowa konfiguracja.

AVG

AVG antywirus na Androida to bogata w funkcje aplikacja zabezpieczająca. Oprócz podstawowej funkcji antywirusowej zawiera również skaner bezpieczeństwa Wi-Fi, blokadę aplikacji i magazyn zdjęć, które pomagają chronić nasze pliki. Istnieje również wiele innych funkcji, takich jak zwiększanie wydajności, które ma na celu przyśpieszenie niepotrzebnych procesów, wyłączenie ustawień rozładowywania baterii, a także usuwanie niepotrzebnych plików, takich, które są często spotykane w folderach tymczasowych i pamięci podręcznej.

Uwzględniono również zabezpieczenia antykradzieżowe, takie jak możliwość śledzenia zgubionego telefonu za pomocą Google Maps, a nawet zdalne zablokowanie go za pomocą wiadomości blokującej. Jeśli będziemy mieć wrażenie, że nasz telefon został skradziony, możemy nawet sprawić, że wyemituje głośny odgłos. Jeśli to nie wystarczy, istnieje opcja, która sprawia, że telefon wykonuje również selfie każdego, kto bezskutecznie próbuje odblokować telefon i wysyła obrazy pocztą e-mail, a także może nagrywać dźwięk. Dodatkowe funkcje bezpieczeństwa obejmują możliwość zablokowania telefonu, jeśli ktoś spróbuje zmienić kartę SIM, a nawet zdalnie wyczyścić zawartość telefonu i karty SD, jeśli obawiamy się, że ktoś inny mógł go odblokować bez autoryzacji.

McAfee Security & Power Booster

McAfee to kolejna znana nazwa, jeśli chodzi o oprogramowanie antywirusowe na PC i podobnie jak w przypadku komputerów, ta aplikacja na Androida – McAfee Mobile Security – również nie zawodzi. Oprócz samego skanera antywirusowego bezpłatne funkcje obejmują śledzenie zgubionego urządzenia, a także zdalne blokowanie i czyszczenie danych. Jeśli nasze urządzenie zostanie skradzione, aplikacja może nawet zrobić zdjęcie złodzieja. Inne najważniejsze cechy to możliwość skanowania aplikacji w celu sprawdzenia, czy ujawniają poufne informacje i blokowania ich w razie potrzeby. McAfee zablokuje również dostęp do potencjalnie złośliwych stron internetowych, a także pozwoli stworzyć czarną listę uciążliwych rozmówców i SMS-ów.

Kaspersky Mobile Antivirus

Kaspersky ma reputację naprawdę wielkich graczy, takich jak Bitdefender. Darmowa wersja tej aplikacji bezpieczeństwa ma imponujące funkcje i jest bardzo dobra w wykrywaniu złośliwego oprogramowania, z wykrywalnością 99,9% według badań AV-Test z listopada 2018 r. Kaspersky Antivirus & Security będzie również próbował zablokować złośliwe strony lub łącza przed kliknięciem, aby zapobiec zainfekowania urządzenia. Kluczową funkcją jest obsługa Android Wear, która upraszcza zarządzanie bezpieczeństwem.

VPN – wyższy poziom bezpieczeństwa

Nie ma wątpliwości co do tego, że posiadanie systemu antywirusowego w telefonie z Androidem jest bardzo ważne, ale można zapomnieć również o ochronie podczas przebywania w internecie. Do tego najlepiej przyda się wirtualna sieć prywatna, czyli VPN. Oprogramowanie pozwala na całkowicie anonimowe korzystanie z internetu poprzez szyfrowanie naszych połączeń.

Przygotowanie artykułu: Piotr z topvpn.pl

Zobacz też:
> Dowcipy o telefonach komórkowych