rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Rysunki w australijskim muzeum, Cartoon Museum

Czas czytania:4 minut/y, 18 sekund/y

Australia i inne informacje na temat karykatury i rysunku satyrycznego

Rysunkowa satyra w australijskim muzeum

Muzeum Narodowe w Canberra (Australia) regularnie prezentuje rysunki satyryczne i propaguje sztukę karykatury

Prasa jest ważną częścią kultury Australii, a rysunki satyryczne i karykatury komentujące m.in. tematy polityczne, są częścią tej kultury. Dlatego Muzeum Narodowe w Canberra (miasto w południowo-wschodniej Australii) od 10. lat prezentuje widzom wystawy rysunku satyrycznego twórców australijskich – zarówno w swoim gmachu, jak i w innych miejscach kraju (wystawy objazdowe). Te wystawy przygotowuje National Museum of Australia we współpracy z Museum of Australian Democracy. Oczywiście drukowane są katalogi wystawy, a rysunki trafiają na internetową stronę muzeum.

Wystawy te są okazją, aby popularyzować sztukę karykatury wśród australijskiej młodzieży. Muzeum organizuje doroczny konkurs rysunku satyrycznego dla uczniów gimnazjów i szkół średnich, a najlepsze prace prezentowane są potem na internetowej stronie muzeum. Nauczyciele korzystają z tego wsparcia, więc rysunki z wystaw stają się okazją do ciekawego wykorzystania tej dziedziny sztuki w programach nauczania w australijskich szkołach.
2011-07-17. Australia

Nowy dyrektor Muzeum Karykatury

Od 15 lipca 2011 r. stanowisko dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie pełni Zygmunt Zaradkiewicz

Marek Wojciech Chmurzyński nie jest już dyrektorem Muzeum Karykatury. Po kilkunastu latach pracy, został odwołany ze stanowiska na własną prośbę. Został też odznaczony Srebrnym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Równocześnie, zarządzeniem z dnia 13 lipca 2011 r. podpisanym przez Zastępcę Prezydenta m.st. Warszawy Jacka Wojciechowicza, na stanowisko dyrektora Muzeum Karykatury powołano Zygmunta Zaradkiewicza. Będzie on pełnił tę funkcję od 15 lipca 2011 r. do 31 sierpnia 2014 r.

Zygmunt Zaradkiewicz (ur. 1951), absolwent ASP w Warszawie, znany rysownik (publikował m.in. w Szpilkach, ilustrował książki, jest laureatem szeregu nagród w Polsce i za granicą).

Portal Sadurski.com gratuluje, życząc wielu nowych pomysłów na działania Muzeum Karykatury.
2011-07-19

The Cartoon Museum w Londynie

Sadurski.com przedstawia: The Cartoon Museum w Londynie

Cartoon Museum otwarto w 2006 roku i mieści się w centrum Londynu, bardzo blisko słynnego British Muzeum, na Little Russell Street, pod numerem 35. Znajduje się tu blisko 2 tysiące rysunków, komiksów i karykatur,  jakie powstały od XVIII wieku aż po dzień dzisiejszy. Są wśród nich działa takich artystów, jak Hogarth, Gillray, Donald McGill, a także artystów współczesnych, m.in. Mela Calmana, Stevena Bell’a i Petera Brooks’a. W zbiorach jest też 5 tys. książek i 4 tys. komiksów oraz zbiór filmów animowanych. Muzeum jest prowadzone przez organizację charytatywną Cartoon Art Trust.

The Cartoon Museum można oglądać od wtorku do soboty w godzinach: 10.30 – 17.30 oraz w niedziele w godz. 12.00 – 17.30. Bilet dla osób dorosłych kosztuje 4 funty, studenci i młodzież do 18 wchodzą bezpłatnie.

Strona internetowa: cartoonmuseum.org
2011-07-12

Wystawa Fedorowicza w Wadowicach

Do końca lipca 2011 w Wadowicach można oglądać wystawę rysunku satyrycznego Jacka Fedorowicza

„Rysunki sprzed ćwierć wieku. Grafiki Jacka Fedorowicza” – to tytuł wystawy, która dzięki katowickiemu oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej trafiła do Biblioteki Publicznej w Wadowicach (woj. małopolskie). Ekspozycję można oglądać w Sali Konferencyjno-Wystawienniczej Biblioteki Publicznej (Wadowice, ul. Legionów 1) do końca lipca 2011 r.

Na wystawie prezentowane są rysunki Fedorowicza z lat 1980-1987, więc jest tu wiele rysunków związanych ze stanem wojennym, Solidarnością, generałem Jaruzelskim, Urbanem, ZOMO. Jest też komiks “Solidarność” – 500 pierwszych dni”. Ponieważ obecnie nie wszystkie rysunki (szczególnie dla osób młodych) mogą być zrozumiale, uzupełniono je o dodatkowe wyjaśnienia, umieszczone obok.
2011-07-08

> Satyra stanu wojennego

Mysyrowicz wygrał w Zielonej Górze

Wyniki 13. Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego, organizowanego w Zielonej Górze. Tematem była “Biblioteka”

Rozstrzygnięto 13. Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny. Tym razem tematem konkursu była BIBLIOTEKA. Na konkurs nadesłano 743 prace 334 autorów z 51 państw.

Jury w składzie:
– Julian Bohdanowicz (Polska) – rysownik, satyryk (przewodniczący jury)
– Ryszard Błażyński (Polska) – LSMDK DEBIUT, honorowy dyrektor konkursu
– Andrzej Buck (Polska) – LSMDK DEBIUT – prezes, WiMBP im. C.Norwida w Zielonej Górze – dyrektor
– Jerzy Głuszek – rysownik, satyryk
– Lubomir Lichy (Czechy) – rysownik, satyryk
– Michał Ogórek (Polska) – dziennikarz, satyryk
– Krzysztof Rutkowski (Polska) – dziennikarz, satyryk
– Alicja Błażyńska – LSMDK DEBIUT (sekretarz jury))
nominowało 28 prac do nagród i wyróżnień (regulaminowych oraz sponsorskich) i postanowiło przyznać 4 nagrody główne:

• GRAND PRIX – Witold Mysyrowicz (Polska)
• I NAGRODA – Grigori Katz (Izrael)
• II NAGRODA – Paweł Kuczyński (Polska)
• III NAGRODA – Kfir Weizman (Izrael)

Nagrody i wyróżnienia sponsorskie zostaną podane w terminie późniejszym – po dokonaniu wyboru z nominowanych prac przez fundatorów nagród.
2011-07-04

Zwycięski plakat Wosik

Magdalena Wosik zwyciężyła w konkursie Galerii Plakatu AMS “Dzisiaj Polska”, promujący polską prezydencję w UE

Rozstrzygnięto 11. edycję konkursu Galerii Plakatu AMS, tym razem zorganizowanego pod hasłem “Dzisiaj Polska!”. Celem konkursu było wyłonienie najlepszego plakatu, który będzie promował Polskę podczas naszej prezydencji w Unii Europejskiej. Wygrał plakat Magdaleny Wosik. Od 1 lipca można go będzie oglądać na citylightach firmy AMS w całej Polsce. Zwyciężczyni powiększyła stan swojego konta bankowego o 7 tys. złotych.

Dodamy, że Magda Wosik ma na swoim koncie nagrody za udział w konkursach rysunku satyrycznego. Jest też jednym z uczestników otwartej kilka dni temu w Ustroniu Morskim międzynarodowej wystawy rysunku satyrycznego “10 lat Partii Dobrego Humoru”.

Jury wyróżniło także plakaty Agaty Kulczyk, Filipa Tofila, Jacka Staniszewskiego, Moniki Prus i Pawła Piotrowskiego. Przyznano także nagrody specjalne.
2011-06-30

Australia i inne informacje w archiwum portalu: (c) Sadurski.com

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Janusz Stanny, informacje o artystach i rysownikach
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Butenko, Gawłowski, Satyrykon