Bractwa kurkowe w Polsce – wszystko, co trzeba wiedzieć
Bractwa kurkowe ciekawostki i fakty – historia i współczesność. Symbol bractw, stroje, jak zostać członkiem bractwa kurkowego. Kim jest król kurkowy?
Bractwa kurkowe ciekawostki z historii
1) Bractwo Kurkowe, to jedno z najstarszych stowarzyszeń w Polsce. Organizacja ma charakter paramilitarny. Pierwsze bractwa kurkowe powstały na przełomie XIII i XIV wieku. Ich członkami byli mieszczanie, którzy w razie ataku wroga mieli bronić murów miejskich. Byli szkoleni w walce i obsłudze broni.
2) Rzemieślnicy byli wówczas podzieleni na cechy (np. szewców, kaletników, snycerzy, itp). Każdy z tych cechów odpowiadał za stan przydzielonych mu murów miejskich, baszt i bram. W przypadku ataku, obsadzał je uzbrojonymi mieszczanami. W ten sposób powstała struktura obronna poszczególnych miast.
3) Średniowieczne organizacje mieszczańskie o tym samym charakterze, działały też w innych krajach Europy.
4) Bractwa kurkowe działają w Polsce od średniowiecza. Przerwami był okres rozbiorów Polski oraz okres II wojny światowej. Od połowy XIX wieku bractwa mogły działać w zaborze austriackim.
Symbol bractw kurkowych i Król Kurkowy
5) Symbolem bractw kurkowych jest srebrny lub blaszany kur w koronie. Dlaczego akurat on? Niegdyś ćwiczono strzelanie do celu. Tym celem był kur, później też tarcza z narysowanym kurem. Początkowo ćwiczono strzelanie z łuku, później z kuszy, a jeszcze później z broni palnej.
6) Zwycięzca, który najcelniej trafiał do kura, zdobywał tytuł Króla Kurkowego. Do dziś poszczególne bractwa kurkowe organizują zawody strzeleckie i co roku najcelniejszy strzelec otrzymuje zaszczytny tytuł Króla Kurkowego.
Stroje bractw kurkowych
7) Członkowie bractw kurkowych na oficjalne uroczystości zakładają specjalne stroje. Ubiory różnią się, w zależności od regionu Polski. Często są to kontusze i nakrycia głowy, nawiązujące do dawnych strojów polskiej szlachty. Zakładane są też specjalne łańcuchy oraz rozmaite emblematy i odznaki, przymocowane na wysokości piersi.
Jak zostać członkiem bractwa kurkowego
8) Obecnie aby zostać członkiem jednego z działających w Polsce bractw kurkowych, trzeba być osobą niekaraną oraz mieć dwie osoby wprowadzające. Ręczą one za tę osobę oraz zaznajamiają przyszłego członka bractwa ze zwyczajami panującymi w organizacji. Z powyższego wynika, że bractwa są organizacjami o charakterze elitarnym.
Bractwa kurkowe w Polsce i Europie
9) Zjednoczenie Historycznych i Strzeleckich Bractw Kurkowych Rzeczypospolitej, zrzesza bractwa kurkowe z całej Polski. Powstało w 1990 roku i ma siedzibę w Krakowie. Jest podzielone na 10 okręgów geograficznych (pomorski, śląski, krakowski, itp). W ramach tych okręgów działa szereg bractw kurkowych.
10) Europejskie Stowarzyszenie Strzelców Historycznych (EGS) zrzesza 3-5 milionów członków (znaleźliśmy różne dane). Są wśród nich także członkowie bractw kurkowych z Polski. Co 3 lata stowarzyszenie organizuje zawody o tytuł króla strzelców.
Krakowskie Bractwo Kurkowe
11) W 1257 r. w Krakowie powstało Krakowskie Bractwo Kurkowe, jedno z najstarszych bractw kurkowych na ziemiach polskich (dodamy, że to w Poznaniu powstało w 1253 roku).
12) Narodowy Bank Polski w 2018 r. wyemitował 10-złotową monetę. Upamiętnia ona 760-lecie Bractwa Kurkowego w Krakowie.
Kolejne ciekawostki o bractwach kurkowych
13) Członków bractw kurkowych płci męskiej nazywa się braćmi, a kobiety – siostrami. Członkami bractw kurkowych są osoby różnych profesji, a każde z bractw ma swój sztandar. Należy płacić wpisowe oraz comiesięczne składki.
14) Bractwa kurkowe przyjmujące w swe szeregi członków honorowych, m.in. znanych polityków i hierarchów kościelnych. Są / byli wśród nich m.in.: Jan Paweł II, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Georg Bush (prezydent USA).
15) W 1793 r. wybrano ostatniego króla kurkowego I Rzeczypospolitej. Nazywał się Stanisław Piątkowski.
Bractwa kurkowe ciekawostki + zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Krótkie ciekawostki historyczne
> Ciekawostki o turniejach rycerskich