Krótkie ciekawostki historyczne

krótkie ciekawostki zaskakujące fakty historyczne średniowiecze rycerze dowcipy o nauczycielach historii

Krótkie ciekawostki historyczne

Historia, przeszłość i jej fascynujące ciekawostki. Sadurski.com zaprasza na kolejną porcję ciekawostek; tym razem są to ciekawostki historyczne

Ciekawostki historyczne starożytność

* Nie każdy wie, dlaczego w czasach cesarza Nerona spłonął Rzym. Otóż cesarz kazał zagrodzić najkrótszą drogę prowadzącą na największe ówczesne targowisko. Wzburzyło to Rzymian na tyle, że wzniecili ogień.

* W starożytnym Rzymie były 144 latryny publiczne (tzw. forica).

* Pierwsze zwierzęta człowiek udomowił 16 tys. lat temu, w Mezopotamii i Chinach. Prawdopodobnie najpierw próbowano udomowić wilki.

krótkie ciekawostki historyczne starożytny Rzym Colosseum

Colosseum w Rzymie pamięta czasy starożytne. Krótkie ciekawostki historyczne

Ciekawostki historyczne średniowiecze

* W średniowieczu rycerze często nadawali swym mieczom imiona. Na przykład legendarny król Artur miał Excalibura („miecz światła”), a król Bolesław III Krzywousty miał Żurawia. Koronacyjny miecz królów Polski nazywał sieSzczerbiec.

* W nieudanej inwazji na Anglię (1069-1070) wśród atakujących byli m.in. najemni wojowie zwerbowani na ziemiach polskich. Polską rządził wtedy król Bolesław Śmiały.

> Tu więcej o średniowieczu

Historia i wojny

* Między 1600 a 1945 rokiem Polska była okupowana lub walczyła o wolność 43 razy.

* Spośród 1763-ech udokumentowanych wojen jakie miały miejsce na świecie, siedem procent (123) z nich toczono z powodów religijnych.

* W XX wieku z powodu wojen zginęło blisko 150 milionów ludzi. Blisko połowa z nich (65 – 75 milionów) zginęło podczas II wojny światowej.

krótkie ciekawostki historyczne rycerze średniowiecze

Zamki i średniowieczni rycerze do dziś wzbudzają nasze zainteresowanie. Krótkie ciekawostki historyczne

Królowie i zabójstwa

* Spośród 1513 królów Europy żyjących między rokiem 600 a 1800, aż jedna czwarta zmarła gwałtowną śmiercią. Najczęściej byli oni mordowani, ginęli na polach bitew lub na polowaniu.

* W Szkocji między 889 a 1994 r. zamordowano aż piętnastu z siedemnastu władców.

* W VIII w. w hrabstwie Northumberland (północna Anglia) gwałtowną śmiercią zmarło czternastu z piętnastu rządzących.

II wojna światowa ciekawostki

* 7 września 1940 r. podczas bitwy o Anglię polscy piloci z Dywizjonu 303 w ciągu 10 minut zestrzelili 18 samolotów nieprzyjaciela. Tego rekordu nikt potem nie pobił.

* 35 procent żołnierzy wystawionych przez Kanadę do II wojny światowej było Indianami.

* Podczas II wojny światowej w szeregach amerykańskich sił zbrojnych służyło 18 tysięcy dentystów. 20 z nich zginęło.

* W Bałtyku znajduje się 50 tysięcy ton bomb i pocisków z okresu II wojny światowej. Są tu również dawne arsenały broni chemicznej, zatopione kilka lat po wojnie przez Brytyjczyków i Rosjan.

* W latach 40. XX wieku doktor Geyser z Nowego Jorku przy użyciu promieni RTG usuwał kobietom zbędne owłosienie z twarzy. Eksperyment medyczny zakończono po wybuchu bomb atomowych w Hiroshimie i Nagasaki. Nie tylko ów lekarz uświadomił sobie wtedy, jak groźne jest dla człowieka promieniowanie.

* Adolf Hitler urodził się 129 lat po tym, jak urodził się Napoleon. Doszedł do władzy 129 lat po tym jak do władzy doszedł Napoleon. Zaatakował Rosję 129 lat po tym, jak zrobił to Napoleon.

* W 2 dni po kapitulacji III Rzeszy w 1945 roku, w Moskwie zabrakło wódki.

* Bomba atomowa została zrzucona nad Hiroszimą z wysokości 9.500 metrów, a wybuchła na wysokości 580 metrów.

* W 2005 roku polsko-brytyjska komisja historyczna znalazła w brytyjskich archiwach notatkę. Napisano w niej, że 45 proc. brytyjskich doniesień wywiadowczych okresu II wojny światowej pochodziło z polskich źródeł, z czego 85 proc. określono jako „wysokiej lub bardzo wysokiej jakości”.

krótkie ciekawostki historyczne II wojna światowa Normandia

II wojna światowa, plaża w Normandii. Krótkie ciekawostki historyczne

Brytyjski historyk i publicysta Ben Macintyre, autor książek o II wojnie światowej:
– Wkład Polski w zwycięstwo aliantów podczas II wojny światowej był niezwykły, a może nawet decydujący, ale przez wiele lat był haniebnie pomniejszany, zepchnięty w cień zimnowojennej polityki. Polacy walczyli obok Brytyjczyków w Afryce Północnej, pod Monte Cassino i Arnhem. Co dwunasty pilot w bitwie lotniczej o Wielką Brytanię był Polakiem. Ogółem ok. 250 tys. żołnierzy służyło w siłach brytyjskich.

* Do chwili obecnej przetrwało 9 samolotów Messerschmitt Me 262, które wyprodukowały hitlerowskie Niemcy. Był to samolot myśliwski o napędzie odrzutowym, bardzo skuteczny w boju. Alianci zestrzelili 100 tych samolotów, podczas gdy piloci Messerschmitta Me 262 zestrzelili aż 900 samolotów aliantów.

* W końcu lat 30-ych XX wieku okolicach miejscowości Zernikow (Brandenburgia) w Niemczech dokonano nasadzeń nowych roślin. Między innymi drzewami iglastymi, posadzono wówczas 140 modrzewi, które jesienią zmieniają kolor igliwia. W 1992 r. w wyniku obserwacji zdjęć lotniczych tego obszaru odkryto, że wspomniana grupa modrzewi jesienią ma kształt wielkiej swastyki. Po upublicznieniu tego faktu, w miejsce to przybywały pielgrzymki neonazistów. Z powodu sporów własnościowych co do terenu, modrzewie wycięto w roku 2000. Podobnych miejsc było więcej; przed wielu laty w Ząbkowicach Śląskich nasadzeniami drzew w kształcie swastyki uczczono Hermana Goeringa.

Inne ciekawostki historyczne

* System liczenia lat od narodzin Chrystusa pojawił się w 525 roku.

* Pierwszy w Polsce znaczek pocztowy pojawił się 1 stycznia 1860 r.

* W IV wieku do grobowca włożono ciało zmarłego władcy Karii, króla Mauzolesa. Od jego nazwiska pochodzi słowo: mauzoleum.

* Leonardo da Vinci potrafił równocześnie jedną ręką malować, a drugą pisać.

* W 1939 r. własny samochód miało 1,2 promila Polaków.

* „Nikt nie będzie płacił za to, żeby w godzinę dostać się z Berlina do Poczdamu, skoro na swoim koniu można przebyć tę samą drogę w jeden dzień”. (Wilhelm II, król pruski na temat kolei, rok 1864)

Krótkie ciekawostki historyczne: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Higiena w średniowieczu
> Polski kamuflaż wojskowy przed 1939
> Starożytny Egipt ciekawostki