Ciekawostki motoryzacyjne, które zadziwią!
Najszybszy samochód świata, pierwszy wypadek samochodowy – te i inne ciekawostki motoryzacyjne, które zaskoczą niejednego miłośnika samochodów, znajdziesz w tym artykule
Henry Ford – wielki człowiek motoryzacji
1) Jedną z najciekawszych postaci w historii motoryzacji jest Henry Ford. Znany jest przede wszystkim z wprowadzenia taśmy montażowej, która zrewolucjonizowała produkcję samochodów. Dzięki temu średni czas potrzebny do wyprodukowania jednego pojazdu zmniejszył się z ponad 12. godzin do zaledwie półtorej godziny. Ford był także pionierem w zakresie wynagrodzeń. wprowadził płacę minimalną na poziomie pięciu dolarów dziennie dla swoich pracowników, co było niemal dwukrotnością ówczesnej przeciętnej stawki.
Pierwszy masowo produkowany samochód
2) Samochód Ford Model T, często nazywany „Kareta motoryzacji”, podbił serca Amerykanów. Jego produkcja rozpoczęła się w 1908 roku i trwała do 1927 roku. Był to pierwszy samochód, który stał się masowo dostępny na rynku, a dzięki swojej prostocie i niezawodności zdobył dużą popularność. Jego nieskomplikowana konstrukcja sprawiła, że mógł być łatwo naprawiany przez właścicieli, co również przyczyniło się do jego sukcesu komercyjnego. Wyprodukowano 15 milinów aut tego modelu w różnych kolorach, z wyjątkiem koloru czarnego.
Rekordy prędkości
3) W 1899 roku Camille Jenatzy, belgijski kierowca i konstruktor, jako pierwszy człowiek przekroczył barierę prędkości 100 km/h w pojeździe nazwanym La Jamais Contente, co po francusku oznacza „nigdy zadowolona”. Co ciekawe, ten pojazd był… elektryczny.
Silniki samochodowe
4) Na początku XXI wieku futurystyczną wizją wydawały się samochody elektryczne, które obecnie są coraz popularniejsze. Pionierem w tej dziedzinie jest Tesla, firma założona przez Elona Muska. W 2008 roku wprowadziła ona na rynek Tesla Roadster, pierwszy w pełni elektryczny samochód sportowy o zasięgu ponad 300 km na jednym ładowaniu.
Najszybszy samochód świata
5) Samochód Thrust SSC, napędzany silnikiem odrzutowym, ustanowił w 1997 roku rekord prędkości. Na pustyni Black Rock w Nevadzie osiągnął prędkość 763 mil na godzinę (czyli około 1228 km/h). Thrust SSC był pierwszym pojazdem, który przekroczył barierę dźwięku na lądzie.
Pierwszy samochód bez skrzyni biegów
6) W 2016 roku podczas wystawy samochodowej w Genewie, firma Koenigsegg zaprezentowała model Regera, który charakteryzował się innowacyjnym układem napędowym. Zamiast tradycyjnej skrzyni biegów zastosowano tam system Direct Drive, eliminujący konieczność zmiany biegów, co pozwoliło na jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie mocy jednostki napędowej.
Film “Szybcy i wściekli”
7) Filmy takie jak „Szybcy i wściekli” nie tylko promują sporty samochodowe, ale także przyczyniają się do wzrostu zainteresowania motoryzacją. W 1968 roku na ekrany kin wszedł kultowy dziś „Bullitt” z niezapomnianą sceną pościgu z udziałem Forda Mustanga GT Fastback. To dziś ikona filmów akcji.
Krótkie ciekawostki motoryzacyjne
8) Pierwszy wypadek samochodowy miał miejsce w 1891 roku. Dwa samochody zderzyły się ze sobą w stanie Ohio, USA.
9) W 2021 roku na świecie było ponad 1,4 miliarda zarejestrowanych samochodów osobowych. Gdyby ustawić je w szereg, kilkukrotnie oplotłyby Ziemię.
10) Samochód DeLorean DMC-12 z lat 80. stał się kultowy dzięki filmowi „Powrót do przyszłości”. Charakteryzował się drzwiami otwieranymi do góry oraz nadwoziem wykonanym z nierdzewnej stali. Choć produkowano go tylko przez krótki okres czasu, dzięki filmowi stał się symbolem lat 80.
11) Najstarszym zarejestrowanym i wciąż działającym samochodem na świecie, jest De Dion-Bouton Dos-A-Dos. Wyprodukowano go w 1884 roku, zarejestrowano w Wielkiej Brytanii i podziwiano go na różnych wydarzeniach motoryzacyjnych.
12) Jednym z najdroższych samochodów świata jest wyprodukowany w 2013 roku samochód Mercedes-Benz, model SLS AMG. Dlaczego jest taki drogi? Karoserię pokryto lakierem ze złota 24-karatowego.
13) Pierwszym seryjnie produkowanym samochodem hybrydowym, była Toyota Prius, która zadebiutowała na japońskim rynku w 1997 roku.
14) Toyota Corolla to jeden z najlepiej sprzedających się samochodów na świecie. Od wprowadzenia modelu na rynek w 1966 roku, sprzedano ponad 44 milionów egzemplarzy.
15) Spirit of Ecstasy, charakterystyczny symbol samochodów Rolls-Royce, zdobi maski aut tej firmy od 1911 roku.
Ciekawostki motoryzacyjne: (c) Sadurski.com / Zsz
Na górnym zdjęciu: rok 1920, linka produkcji samochodów Ford
Zobacz też:
> Automatyczna skrzynia biegów
> Auto zabytkowe – rejestracja
> Autozłom na polskich drogach