Fascynująca historia loterii na świecie
Kilkaset ostatnich lat w historii świata, to niebywały sukces loterii. Organizowano je chyba wszędzie, a możliwość wysokich wygranych do dziś elektryzuje wyobraźnię wielu ludzi. Oto niesamowite ciekawostki o loteriach i ich historii. Pierwsze loterie, wysokie wygrane i przekręty – krótka historia loterii
Loterie są stare jak świat
1) Loterie czyli wykorzystywanie przypadków losowych stosowano w różnych okolicznościach. Losowano przydział konkretnej działki ziemi, wykonanie niechcianej pracy, nawet sądy losowo decydowały o winie pozwanego lub jej braku. Losowe decyzje można nawet znaleźć w Starym Testamencie.
2) Gdy w VI w. n.e. powstał Koran, zakazywał on wyznawcom islamu hazardu i loterii. Z kolej starożytni Rzymianie często odwoływali się do losu i godzili się na niego, bo “los tak chciał”.
3) Rzymski cesarz Oktawian August organizował loterie. Odbywały się one podczas uczt, udział był związany z tzw. wpisowym (wpłatą) i można było wygrać drobne upominki. Potem loterie organizował cesarz Neron. Można było wygrać niewolników, nieruchomości, nawet statki. Później coś w rodzaju loterii organizowali wędrowni kupcy.
Ciekawostki o loteriach w średniowieczu
4) W średniowieczu, aż do XVI wieku w Germanii zdarzało się, że ślepy los decydował o wyroku sądu.
5) W 1515 r. środki uzyskane z loterii zorganizowanej w Brukseli, pozwoliły na rozbudowę miasta i wzmocnienie murów obronnych. Sukces przedsięwzięcia oraz zwiększenie puli wygranych (a także ceny za losy) spowodował, że w połowie XVI w. Flandria zorganizowała pierwszą (nazwijmy to profesjonalną) loterię. Mniej więcej w tym samym czasie we Włoszech powstała loteria o nazwie Bianca carta (Biała karta).
6) Loterie wkroczyły nawet do świata polityki. W XVI wieku każdy mieszkaniec Szwajcarii mógł kupić los i liczyć na to, że zostanie jednym z 90. senatorów. Dzięki loterii obsadzono cały senat.
Historia loterii we Francji i przekręt króla
7) XVI-wieczny, nadwyrężony wojnami budżet królestwa Francji w 1539 r. postanowiono uzupełnić wpływami z loterii. Był to przy okazji ruch, który ograniczy odpływ kapitału z Francji, związany z kupowaniem losów loterii organizowanych w innych krajach.
8) Loteria zorganizowana w 1658 r. sfinansowała Szpital Główny w Paryżu. Wkrótce król Ludwik XIV zorganizował własną loterię. Nieprzypadkowo jej zwycięzcami zostali… król Ludwik XIV i osoby z jego najbliższej świty. Gdy inni wpadli we wściekłość, wyniki loterii unieważniono.
9) Większość kościołów zbudowanych w Paryżu na przełomie XVII i XVIII wieku, sfinansowano z loterii. Organizowano też wtedy loterie, które wspomagały biedne sieroty.
10) Przychód z loterii zasilał rządowe wpływy za czasów Napoleona. Były to tak duże kwoty, że Napoleon zarządził organizowanie loterii w każdym podbitym przez wojska francuskie kraju. Od 1814 r. francuska loteria przynosiła straty. Zakończyła działalność w 1836 roku.
Loterie w USA i Niemczech
11) Wraz z napływem osadników do Stanów Zjednoczonych, w XVIII wieku wraz z nimi dotarła moda na loterie. Sprzedawano losy loterii hiszpańskiej i angielskiej, a w 1746 r. swoją loterię zorganizowało miasto Nowy Jork. Przyniosła stratę, ale nie zniechęciło to organizatorów loterii w kolejnych miastach USA. Już w 1747 r. wprowadzono zakaz organizowania loterii przez osoby prywatne. Wpływy z kolejnych oficjalnych loterii finansowały m.in. budowę dróg, budynków, itp. Kolejne regulacje prawne wprowadzono w 1819 roku.
12) Pierwszą znaną loterię w Niemczech zorganizowano w Augsburgu, w 1470 roku. Potem loterie organizowano w następnych miastach. Loterię typu lotto po raz pierwszy uruchomiono w Berlinie, w 1763 roku. Tego typu loterie w najbliższych latach organizowano w wielu niemieckich miastach. W Hamburgu powstała nawet gazeta Lottologie.
13) W 1938 r. wszystkie niemieckie loterie przejął Gleichschaltung, który zakończył działalność w 1945 roku. Już 2 lata później zaczęto organizować kolejne loterie w Niemczech.
Loterie w Rosji
14) Błyskawiczna popularność loterii w Rosji zaczęła się wraz z upadkiem Związku Radzieckiego. W latach 90-ych XX w. działało tu niemal 300 loterii. Najciekawszą wygraną miał być pobyt w rosyjskiej stacji kosmicznej, na orbicie okołoziemskiej. Co ciekawe, potem okazało się, że część ówczesnych loterii organizowała rosyjska mafia.
15) W lutym 2009 r. 100 milionów rubli wygrał na loterii mieszkaniec Petersburga. W 2016 roku 3 i pół raza wyższą kwotę wygrał mieszkaniec obwodu nowosybirskiego.
Ciekawostki o loteriach: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o lustrach
> Portrety pamięciowe ciekawostki