ciekawostki świąteczne-zwyczaje Wigilia Boże Narodzenie święty Mikołaj

Boże Narodzenie. Ciekawostki świąteczne

Czas czytania:5 minut/y, 19 sekund/y

1. Zakupy świąteczne i nastrojowa muzyka

O tym, że muzyka mocno sprzyja tworzeniu świątecznego nastroju, od dawna wiedzą reklamodawcy i sprzedawcy. Nie przypadkiem już od listopada w telewizji oraz centrach handlowych co rusz słychać klimatyczne świąteczne piosenki i – rzadziej – kolędy. W końcu to dobre samopoczucie ma skłaniać nas do chętniejszego wydawania pieniędzy. I chociaż jest to niewątpliwie przejaw komercjalizacji świąt, która niekoniecznie musi nam się podobać, nie da się ukryć, że w dużym stopniu to właśnie świąteczna muzyka sprawia, że okres Bożego Narodzenia jest dla nas okresem szczególnym.

Boże Narodzenie święta Last Christmas Wham Mariah Carey
Boże Narodzenie, to okres kolęd i świątecznych przebojów

2. Świąteczna kariera karpia

Karp nie zawsze królował na wigilijnym stole. Jeszcze przed 1939 r. występował jako jedno z wielu rybnych dań, nie wyróżniając się specjalnie na tle pozostałych pyszności pokroju śledzia czy łososia. Dopiero w czasach PRL za sprawą ministra przemysłu i handlu, Hilarego Minca, spopularyzowano hasło „Karp na każdym wigilijnym, polskim stole”. W połowie lat 50. I 60. wdrożono plan, który skutkował masowym otwieraniem stawów hodowlanych. Karp jako ryba łatwo dostępna ostatecznie znalazł się na liście polskich tradycji wigilijnych.
> Wigilijny karp – więcej ciekawostek

karp ciekawostki o karpiu Wigilia gatunki karpia
Karp, wigilijna ryba rodem z PRL-u

3. Zwyczaje wigilijne – liczba dań

Podobno liczba potraw na wigilijnym stole nawiązuje do słowiańskich zwyczajów. 12 potraw na uczcie przesilenia zimowego, organizowanej w tym samym czasie co obecna Wigilia, było dziękczynieniem za zbiory. Inne podania wskazują, że liczba ta symbolizowała każdego z Apostołów, a rybne potrawy nawiązywały do symbolu chrześcijaństwa. Historycy zaś podają, że taka ilość dań pojawiała się tylko na bogatych, magnackich dworach i wyznaczała status społeczny gospodarzy, pozwalało to też na obejście postnych nakazów. Niezależnie jednak od źródła, wielu Polaków nadal kultywuje tę tradycję, dokładając wszelkich starań, aby wigilijna kolacja składała się z 12 potraw.
> Historia Bożego Narodzenia

stół wigilijny ozdoby wigilia dekoracje stołu wigilijnego
Udekorowany stół wigilijny, to zapowiedź rodzinnej, polskiej Wigilii

4. Święty Mikołaj istniał naprawdę

Prawdziwy św. Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku i był biskupem Myry, czyli miejscowości, która obecnie nazywa się Demre. Dzięki zamożnym rodzicom otrzymał on w spadku znaczny majątek, którym chętnie dzielił się z biednymi. Mieszkańcy cenili go za pobożność i miłosierdzie, a także widzieli w nim cudotwórcę. Według legendy wskrzesił on trzech młodzieńców, zabitych za nieuregulowanie rachunku za nocleg w gospodzie.

Z postacią Mikołaja z Myry związana jest jedna z najpopularniejszych tradycji wigilijnych. Swój majątek przeznaczył on na zapewnienie posagu trzem ubogim siostrom, które dzięki temu mogły wyjść za mąż. Każdej z nich wrzucił przez komin sakiewkę ze złotem. Traf chciał, że najstarsza z córek suszyła w tym czasie skarpety na kominku. Podarunek trafił prosto do skarpety i tak powstała bożonarodzeniowa tradycja.

Legenda Świętego Mikołaja odżyła na nowo w XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Równocześnie w Finlandii, a dokładniej w Laponii, pewien dziennikarz uczynił z Mikołaja bohatera radiowej audycji. W rezultacie, ten przemiły starszy pan stał się tak popularny, że w Laponii powstała Wioska Świętego Mikołaja.
> Święty Mikołaj – więcej ciekawostek

święty Mikołaj ciekawostki o świętym Mikołaju Gwiazdor
Świętego Mikołaja kochają nie tylko dzieci. Bo przynosi prezenty!

5. Boże Narodzenie czy Wielkanoc?

Święta Zmartwychwstania Pańskiego obchodzi w Polsce 92 proc. osób, a lubi 62 proc., podczas gdy Boże Narodzenie o 14 proc. osób więcej. Wielkanoc jest obojętna co piątemu respondentowi, podczas gdy Wigilia nie wywołuje żadnych emocji wśród 12 proc. badanych. Odpowiedzi: „Nie lubię” w przypadku Wielkanocy udzieliło 18 proc. zapytanych, grudniowych świąt nie lubi 12 proc. ankietowanych.
(Badanie ”Zwyczaje i wydatki świąteczne Polaków”, Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIK i BIG InfoMonitor, listopad 2017)
> Przysłowia na Boże Narodzenie

6. Boże Narodzenie w domu czy w podróży?

65% Polaków podróżuje w okresie świątecznym – głównie, aby spędzić ten czas z rodziną (48%) oraz w celach turystycznych (14%). Połowa badanych przeznaczyłaby wszystkie pieniądze wydawane normalnie na święta, aby zamiast tradycyjnego spędzania Bożego Narodzenia wybrać się w podróż. 69% respondentów jest gotowych zamienić tradycyjne prezenty na rodzinną wycieczkę, często warunkiem jest jednak znalezienie wyjazdu w atrakcyjnej cenie.
(Wyniki badania Opinium Research, listopad 2017 rok)

7. Świąteczne iluminacje świetlne w miastach

Zwyczaj ozdabiania ulic i domów tysiącami kolorowych żarówek przyszedł do Polski z USA i z roku na rok rozwija się coraz bardziej. Już nie tylko największe miasta z okazji Świąt prześcigają się w coraz bardziej wymyślnych iluminacjach.

W Warszawie najwięcej uwagi poświęca się udekorowaniu Traktu Królewskiego i ogromnej choince na Starym Mieście – to w sumie prawie 20 kilometrów ulic. Tysiącami światełek rozbłyska także Park Wilanowski. Prace montażowe zwykle zaczynają się już na początku listopada – wszystko po to, żeby w wyznaczonym, grudniowym terminie zachwycić wszystkich skalą wydarzenia. Jednak iluminacje świąteczne to duży wydatek dla budżetu miasta.

jarmark bożonarodzeniowy Warszawa jarmarki bożonarodzeniowe
Jeden z jarmarków bożonarodzeniowych w Warszawie

8. Boże Narodzenie we Włoszech

Boże Narodzenie we Włoszech to czas kolorowych jarmarków, świątecznych iluminacji i chwil spędzonych przy kubku południowego specjału, pod postacią grzańca, czyli vin brulè. W Italii okres świąteczny rozpoczyna się już 8 grudnia. Wówczas papież – biskup Rzymu pojawia się pod pomnikiem Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny na Placu Hiszpańskim, dając tym samym znak, by w domach pojawiło się bożonarodzeniowe drzewko i szopka.

Z uwagi na głębokie więzy rodzinne, Włosi bardzo starannie wybierają upominki dla najbliższych. Najczęściej są to kosze wiklinowe wypełnione luksusowymi produktami – wina, oliwa z oliwek, ocet balsamiczny, sery, wędliny, makaron, słodycze czy kawa.

9. Boże Narodzenie na Węgrzech

Zwyczaj kupowania i ozdabiania choinki przyszedł na Węgry z Niemiec. Pierwsze drzewko pojawiło się w mieście Martonvásár za sprawą Teresy Brunszwickiej, która przybyła tam, aby założyć w 1828 roku przedszkole. Początkowo tradycja ta była kultywowana głównie w arystokratycznych domach, z czasem stając się obowiązkowym punktem świąt.

Dawniej czas do upragnionych świąt symbolizowały nazwy nadawane kolejnym tygodniom grudnia. Pierwszy był papierowy, drugi brązowy, następny – srebrny, a ostatni przed Wigilią – złoty. Jego nadejście oznaczało, iż jest już najwyższa pora, aby zrobić ostatnie przedświąteczne porządki i zakupy, a także wybrać i kupić choinkę.

bombki choinkowe ciekawostki ozdoby Boże Narodzenie choinka
Bombki choinkowe i ozdoby świąteczne, to zapowiedź dekorowania świątecznego drzewka

10. Laponia – dom świętego Mikołaja

Laponia rozciąga się w arktycznym regionie północnej Norwegii, Finlandii i Szwecji. „Święty” jest w swojej rezydencji w trakcie sezonu bożonarodzeniowego w finlandzkiej, znanej na cały świat willi Mikołaja w Rovaniemi. Można się tam przejechać saniami ciągniętymi przez renifery, podstemplować pocztówki w prywatnym biurze pocztowym Świętego Mikołaja, obejrzeć elfy w trakcie pracy i nauczyć się pieczenia pierników z Panią Mikołajową. To nie jedyne miejsce, w którym można przyłapać Mikołaja przy pracy. Widywany jest również w kilku podobnych wioskach rozmieszczonych w północnej Norwegii i Szwecji.

Tekst: Sadurski.com, na podstawie InfoWire.pl

Zobacz też:
> Bombki świąteczne ciekawostki
> Wigilijny stół i dekoracje
> List do św. Mikołaja

SsangYong Korando Poprzedni post Nowy SsangYong Korando
dżdżownica ciekawostki dżdżownice informacje Następny post 20 ciekawostek o dżdżownicach