Świecące drzewa
Ale drzewa!
Widziałeś świecącego robaczka świętojańskiego? Wkrótce będą też świecić rośliny, więc nie będą potrzebne latarnie, aby w nocy było widno
Rzeczy, o których do niedawna czytaliśmy w książkach science-fiction, wkrótce staną się rzeczywistością. Jedną z takich rzeczy są… świecące rośliny. Naukowcy prowadzą już zaawansowane prace nad stworzeniem diod bioluminescencyjnych. Co to takiego?
Już teraz jest możliwe wprowadzenie do tkanki roślinnej nanocząsteczek złota – czyli malusieńkich, niewidocznych gołym okiem “kawałeczków” złota, wielkości 10 nanometrów (jeden nanometr, to miliardowa część metra). Dzięki temu liście roślin świecą w ciemności!
Wszystko wskazuje na to, że ta technologia, jako pożyteczna, będzie wykorzystywana na co dzień. Dzięki temu wynalazkowi, zbędne staną się lampy ustawione obecnie przy ulicach i drogach, które aby świecić, potrzebują żarówek i prądu. Być może kolejnym krokiem będzie stworzenie różnego rodzaju produktów, które nie potrzebują energii, aby działać.
Świat bez prądu? Bez elektrowni atomowych, cieplnych, wodnych i innych? Bez kopalń, szybów naftowych i towarzyszącemu temu zanieczyszczeniu środowiska? Czy możemy to sobie wyobrazić?
Świecące drzewa – informacja na Sadurski.com od listopada 2010
Drzewo – wieloletnia roślina o zdrewniałym jednym pędzie głównym (pniu) albo zdrewniałych kilku pędach głównych i gałęziach tworzących koronę w jakimkolwiek okresie podczas rozwoju rośliny. Do drzew zaliczają się największe rośliny lądowe. Grupa ta nie jest taksonem – grupuje tylko organizmy roślinne podobne morfologicznie i funkcjonalnie. Od innych roślin drzewiastych (krzewów i krzewinek) różnią się posiadaniem pnia lub pni rozgałęziających się dopiero od pewnej wysokości.