Krzysztof Kolumb Ameryka Polak polska flaga Polski

Krzysztof Kolumb był Polakiem?

Czas czytania:1 minut/y, 37 sekund/y

Sensacyjna informacja historyka z USA, autora biografii odkrywcy Ameryki – Krzysztofa Kolumba

Krzysztof Kolumb prawdopodobnie urodził się w Genui w domu przy Porta dell’Olivella, pomiędzy 25 sierpnia a 31 października 1451 roku. Był synem genueńskiego tkacza i drobnego kupca, Domenico Colombo. Tak brzmi oficjalna wersja jego biografii, którą możemy wyczytać między innymi w Wikipedii.

Od dziś ta wersja stoi pod znakiem zapytania, w związku z tym, co twierdzi historyk, profesor Manuel Rosa – wykładowca na Duke University w stanie Karolina Północna (USA). Po przestudiowaniu wielu średniowiecznych dokumentów, na co poświęcił 20 lat swego życia, w opublikowanej właśnie biografii odkrywcy Ameryki, Rosa napisał coś, co spodoba się nam, Polakom.

Otóż młodziutki polski król Władysław III (ur. 1424) w 1444 roku wcale nie zginął w bitwie z Turkami pod Warną (stąd jego późniejszy przydomek: Władysław Warneńczyk). Bitwę przeżył i ukrył się Maderze, wyspie należącej do Portugalii. Tam dwudziestoletni Władysław III wziął ślub z portugalską szlachcianką. Z tego związku w 1451 r. narodził się syn Krzysztof, którego znamy jako Krzysztof Kolumb.

Niektórzy mogą przyjąć te informacje z niedowierzaniem, ale… jak to możliwe, że tkacz i drobny kupiec z Genui miał pieniądze na wszechstronne wykształcenie syna? Jak to możliwe, że nisko postawiony w ówczesnej hierarchii Krzysztof, wziął za żonę córkę portugalskiego arystokraty, po czym ruszył na podbój świata? Poza tym – skąd wśród śniadych brunetów północno-zachodniej części Włoch wziął się rudy chłopiec o jasnej cerze i niebieskich oczach? Wreszcie – skąd w herbie rodziny drobnego kupca wzięła się korona, podobna do korony z herbu polskiego króla?

Profesor Manuel Rosa chce dowieść swego twierdzenia, w prosty sposób: zrobić badanie DNA szczątków króla Władysława Jagiełły, ojca Władysława III, znajdujących się na Wawelu i porównać je ze szczątkami z grobu Kolumba w katedrze w Sewilli. Wtedy dowiemy się, czy odkrywca Ameryki Krzysztof Kolumb był Polakiem.

Na ilustracji: Krzysztof Kolumb wg Sebastiano del Piombo
Informacja na Sadurski.com od listopada 2010

Zobacz też: 
> Ciekawostki o Amerykanach
> Nowy Jork ciekawostki
> Statua Wolności w Nowym Jorku

świecące drzewa zieleń rośliny przyroda jesienne przysłowia z jesienią Poprzedni post Świecące drzewa
debrzno straż miejska mandaty fotoradary Następny post Firma Straż Miejska czyli Debrzno i radary