Fakty na temat snów – cz. 3

fakty na temat snów ciekawostki o snach wszystko o snach

50 ciekawostek o snach. Fakty na temat snów – część 3

50 ciekawostek o snach – wszystko o snach. Ciekawostki o spaniu. Twoje sny ciekawostki o snach, fakty na temat snaów. Twoje sny – odpowiadamy na najważniejsze pytania związane ze snami

5. Fakty na temat snów – pytania o sny

Czy ilość snu ma związek z narodowością?

Zbadano, że spośród Europejczyków największymi śpiochami są Francuzi. Średnio śpią 530 minut, czyli prawie 9 godzin na dobę. To drugi wynik na świecie, bo najwięcej śpią Chińczycy – średnio 9 godzin na dobę. Najkrócej śpią Japończycy – tylko 434 minuty, czyli niewiele ponad 7 godzin.

Czy można nadrobić brak snu?

Niektórym się wydaje, że jeśli w dni powszednie mało spali, to w weekend to sobie wyrównają i wreszcie będą wyspani. Jednak organizm ma swój rytm. Po kilku „nie przespanych nocach” większa ilość snu w kolejnym dniu nie wpłynie korzystnie. Nie wyrównasz tym braków snu, jakie nastąpiły w dniach wcześniejszych. Wystarczy, że będziesz spać tyle, co zwykle.

Czy Księżyc ma związek z długością snu?

Naukowcy stwierdzili, że gdy księżyc jest w pełni, ludzie śpią o kilka minut krócej i mają płytszy sen. Nawet, jeśli śpią w pokoju bez okien i nie interesują się tym, w jakiej fazie jest Księżyc.

Czy w ciągu doby organizm jest tak samo wypoczęty?

Nie. Zwykle organizm najbardziej potrzebuje snu między godziną 15 a 17 oraz między 3 a 5 rano. Najbardziej jesteśmy pobudzeni o godz. 13 oraz o godz. 1 w nocy.

Czy dobrze jest zasnąć w środku dnia?

W krajach południa Europy robiona jest sjesta. W ciągu dnia ludzie ucinają sobie 1-2 godzinną drzemkę, po czym wracają do kolejnych zajęć.

6. Pytania o sny dla dociekliwych – fakty na temat snów

Co to jest faza REM?

REM (ang. Rapid Eye Movement), inna nazwa: sen paranoidalny, to jedna z kilku faz snu. To właśnie podczas niej pojawiają się marzenia senne – czyli coś, co nazywamy snami. Faza REM zajmuje około 25% czasu snu. Ta faza – czyli czas, gdy mamy sny, trwa od 5 do 30 minut i powtarza się co 90 minut. Dlatego jeśli śpisz przez kilka godzin, występuje wtedy kilka faz. Masz kilka lub kilkanaście snów.

ciekawostki o snach sny o spaniu fakty na temat snów

Fascynujące fakty na temat snów

Co to jest paraliż senny?

W fazie REM (podczas snu paradoksalnego) czyli podczas gdy mózg człowieka ma marzenia senne, mięśnie człowieka są sparaliżowane czyli następuje paraliż senny. Prawdopodobnie dzieje się tak, żeby człowiek podczas snu nie próbował wykonywać ruchów, które mu się śnią (np. pływanie czyli ruchy rękami i nogami, boksowanie, kopanie kogoś). Ale jak wiemy, zdarza się, że człowiek przez sen wykonuje jakieś ruchy lub niewyraźnie mamrocze, bo śni mu się, że z kimś rozmawia.

Czy dłużej się uczyć, czy jednak lepiej pójść spać?

To pytanie dla studentów i osób, które do późnej pory uczą się czegoś. Ponieważ spanie służy regeneracji ciała i umysłu, podczas snu mózg układa sobie wszystko co zapamiętał w ciągu dnia, lepiej nie powtarzać sobie wielokrotnie czegoś (bo w tej sposób lepiej zapamiętasz), ale po nauczeniu się czegoś – po prostu połóż się spać i wypocznij. To właśnie brak snu może spowodować, że to, czego intensywnie się uczyłeś, zapomnisz.

Czy mogę mieć sen-serial?

Niektórzy podczas nocy mają jeden długi, fabularny sen. W kolejnej fazie snu następuje jego ciąg dalszy. Tak przynajmniej wydaje się osobie śniącej – że przez całą noc śniła tylko jeden długi sen. Zwykle ma to związek z tym, co wydarzyło się minionego dnia. Na przykład intensywnie nad czymś pracowałeś, ta praca bardzo cię pochłaniała. Potem myślałeś o tym przed snem. A potem, we śnie, wciąż to „robisz”. Pewnie dlatego zdarzało się, że np. naukowiec próbujący znaleźć odpowiedź na jakieś pytanie związane z jego działalnością naukową, podczas snu znajdował coś, co podsuwało mu podpowiedź związaną z rozwikłaniem problemu, który nie mógł rozwiązać w ciągu dnia.

Czy mogę mieć wpływ nad treścią snów? Kontrolować sny?

Niektórzy próbują wpływać na treść, fabułę swoich snów, jednak nie jest to najlepszy pomysł. Sen każdemu ma służyć do wypoczynku, regeneracji ciała i umysłu, a nie do badań nad snami.

ciekawostki o spaniu sny fakty na temat snów

Niektóre fakty na temat snów są bardzo interesujące

Wkrótce: Fakty na temat snów – część 4

Dowiesz się m.in.:
– Czy wszyscy miewają koszmary senne?
– Czy zwierzęta też mają sny?
– Czy sny kobiet i mężczyzn są inne?
– Ile można wytrzymać bez snu?
– Czy brak snu może spowodować jakieś choroby?
– Dlaczego podczas snu niektórzy zgrzytają zębami?
– Czy można nadrobić brak snu?
– Czy dzieci też mają koszmary senne?

Fakty na temat snów i ciekawostki, które powinieneś poznać