Panele fotowoltaiczne – ciekawostki, historia
Fotowoltaika ciekawostki o panelach fotowoltaicznych. Energia ze Słońca wciąż zyskuje na popularności i coraz więcej o niej wiemy. Czy aby na pewno? W Sadurski.com ciekawostki o panelach fotowoltaicznych. Historia, teraźniejszość i przyszłość fotowoltaiki
Fotowoltaika ciekawostki i historia
1) W 1839 r. Edmond Becquerel, wówczas 19-letni francuski fizyk podczas przeprowadzania badania zauważył, że gdy na zbiornik do elektrolizy padają promienie Słońca, elektrody zaczynają wytwarzać napięcie. Bardzo małe, ale jednak. Odkrycie zjawiska fotowoltaicznego przez kolejnych 130 lat było jedynie ciekawostką, o której uczono studentów. Do tematu postanowiono powrócić w latach 70. XX wieku. Światowy kryzys rynku ropy naftowej i szybko rosnące jej ceny spowodowały, że zaczęto szukać nowych sposobów wytwarzania energii.
Panele fotowoltaiczne – ciekawostki
2) Paneli fotowoltaicznych jest coraz więcej i coraz lepiej rozumiemy, że warto wykorzystywać energię, która nieustannie do nas trafia z nieba. Obliczono, że wystarczyłoby panelami fotowoltaicznymi pokryć 1% powierzchni Ziemi, aby wyprodukować 3 razy więcej energii, niż potrzebuje światowy przemysł i wszyscy ludzie.
3) Zanieczyszczone, zakurzone panele fotowoltaiczne – to utrata energii 6 do 8%. Dlatego warto sprawdzać ich stan, choć opady deszczu co jakiś czas obmywają ich powierzchnię. Zwykle jednak panele podczas montażu ustawiane są pod takim kątem, aby opady z nieba same odpowiednio zadbały o ich stan.
4) Wiele osób sądzi, że gdy niebo jest pochmurne, instalacja fotowoltaiczna zasypia i nie produkuje energii. Nieprawda. W dni pochmurne wciąż do paneli docierają promienie słoneczne i instalacja wciąż produkuje energię elektryczną. Tyle, że średnio o połowę mniej, a przy całkowitym zachmurzeniu o 80-90% mniej niż w dni słoneczne.
Fotowoltaika – statystyki i rekordy
5) Ile promieni słonecznych do nas trafia? 10 tysięcy razy więcej, niż potrzebuje światowa gospodarka. Albo inaczej: w ciągu doby do Ziemi trafia więcej energii słonecznej, niż cały świat może jej wykorzystać przez cały rok.
6) I jeszcze inne statystyki: dziennie na każdy metr kwadratowy Ziemi trafia tyle promieni słonecznych, że można by z nich wyprodukować 3 do 7 kWh energii elektrycznej.
7) Na świecie trwa wyścig o to, które państwo przechwyci więcej energii ze Słońca. Budowane są coraz większe instalacje, produkujące coraz więcej energii. Na 10 km kwadratowych zbudowano w Kamuthi (Indie) kompleks paneli, który dostarcza energię do 150 tysięcy domów. Na pustyni Sahara powstaje jeszcze większy kompleks. Wyprodukowana w nim energia ma wystarczyć do codziennego funkcjonowania miliona ludzi. W Chinach przy tamie Longyangia na powierzchni 25 km kwadratowych w 2017 r. powstał kompleks produkujący 850 MW energii. Tymczasem w dystrykcie Tumakuru (Indie) na ponad 52. kilometrach kwadratowych powierzchni powstaje park, którego panele wyprodukują do 2000 MW energii.
Przyszłość fotowoltaiki
8) Panele fotowoltaiczne z docierającej do nich energii słonecznej są w stanie przekonwertować na energię do 40% słońca czyli mniej niż połowę. Jest kwestią czasu, aby te wartości były coraz większe. Pracują nad tym naukowcy (i być może także sztuczna inteligencja).
9) Niektórych estetów razi widok granatowego koloru paneli fotowoltaicznych, np. na czerwonym dachu domu. Wkrótce to się zmieni, gdyż specjaliści tworzą obecnie panele fotowoltaiczne, które będą dostępne w każdym możliwym kolorze. Niestety, będzie się to wiązało ze zmniejszeniem ilości produkowanej energii. Nawet o 10 procent. Cóż – nie każdego da się zadowolić.
10) Naukowcy wciąż pracują nad ulepszeniami, także w fotowoltaice. Wiele na to wskazuje, że powstanie całkiem nowy materiał, do którego będą trafiały promienie słoneczne i dzięki któremu będzie powstawać energia. Będzie znacznie lżejszy niż obecne panele fotowoltaiczne i będzie go można montować niemal wszędzie.
Fotowoltaika ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Energia odnawialna – ciekawostki
> Ciekawostki o sklepach internetowych
> Elektrośmieci ciekawostki