góra Giewont ciekawostki Tatry

Góra Giewont – ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 33 sekund/y

Góra Giewont w Tatrach. Najważniejsze informacje i ciekawostki o Giewoncie

Giewont – informacje

1) Giewont ma wysokość 1894 m.n.p.m. i jest najwyższym wierzchołkiem Tatr Zachodnich. Masyw Giewontu kształtował się głównie w epoce jury i kredy.

2) W grani Giewontu są trzy wzniesienia: Mały Giewont, Wielki Giewont oraz Długi Giewont. Od północy Giewont opada stromą, wapienną ścianą, która ma około 600 metrów wysokości.

3) Nie wiadomo na pewno skąd wzięła się nazwa Giewont. Jest możliwe, że tak jak w przypadku innych szczytów tatrzańskich, nazwa pochodzi od nazwiska góralskiego – rodu Giewontów.

góra Giewont ciekawostki Tatry
Panorama Tatr Zachodnich, na horyzoncie z prawej Giewont

Giewont i legendy

4) Od wielu wieków mieszkańcy tatrzańskich wiosek wiązali z Giewontem ludowe podania i legendy. Według jednej z nich, w jaskiniach góry śpią rycerze króla Bolesława Śmiałego. Inna historia, mniej popularna opowiada, jakoby w grocie zamieszkiwał mnich, strzegący niewyobrażalnego bogactwa.

Krzyż na Giewoncie

5) Na szczycie Wielkiego Giewontu znajduje się metalowy krzyż. Został zamontowany przez parafian Zakopanego na pamiątkę rocznicy urodzin Jezusa.

6) Niestety krzyż ściąga pioruny podczas burz, dlatego ważne jest zapoznanie się z prognozowaną pogodą. Krzyż na Giewoncie poddawany był renowacjom, a w 2007 roku został wpisany do rejestru zabytków.

góra Giewont ciekawostki Tatry
Góra Giewont i metalowy krzyż na jej szczycie

Wycieczki na Giewont

7) Giewont przyciąga turystów. Zdarza się, że wycieczka jest opłacona życiem, zwłaszcza, gdy wędrówki podejmuje się osoba bez doświadczeń wspinaczkowych. Tym, którzy dotrą szczęśliwie na szczyt, trudy osłodzi zapierający dech w piersiach widok.

8) Choć wycieczka na Giewont nie wymaga super kondycji, zejście może być trudne, ze względu na śliskie skały. Na szczyt prowadzi tylko jeden szlak z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy. Na samą przełęcz prowadzi kilka dróg. Ruch na Giewont jest jednokierunkowy, co usprawnia przemieszczanie się turystów.

9) Wchodząc na Giewont pamiętajmy, że możemy spotkać po drodze dzikie zwierzęta. Takie sytuacje nie należą do rzadkości, dlatego warto wiedzieć, jak należy się zachować, aby uniknąć ataku, np. niedźwiedzia.

10) Wielu turystów wprost z Kasprowego Wierchu udaje się na Giewont. Nic dziwnego, bowiem wędrówka trwa około 3 godziny. Uwaga, pogoda w górach i przyległych miejscowościach potrafi być kapryśna. Wybierając się na wycieczkę, musimy być przygotowani na każdą pogodę. W tym celu pomocna może być nauka odczytywania pogody w górach i zauważanie potencjalnego zagrożenia.

góra Giewont ciekawostki Tatry dowcipy kawały humor baca górale żarty
Góra Giewont widziana od strony Zakopanego. Z prawej głowa “rycerza” i krzyż

Kolejne ciekawostki o Giewoncie

11) Na Giewoncie nie ma żadnej kolejki linowej, a na samym szczycie mamy niewiele miejsca. Mimo tego, odwiedzający Tatry nie chcą rezygnować ze zdobycia legendarnego Wielkiego Giewontu. Satysfakcja z samodzielnie pokonanej drogi jest niesamowitym przeżyciem.

12) Pomiędzy ścianami Giewontu mieszkają kozice, którym góry stwarzają możliwość przetrwania mroźnej i surowej zimy. Oprócz kozic, natrafimy też na rzadkie okazy roślin, takie jak potrostek alpejski, wierzba oszczepowata czy szarota Hoppego.

13) Tatrzański Park Narodowy, w skład którego wchodzi Giewont został utworzony w 1955 roku. Od tej pory Giewont odwiedziło mnóstwo turystów, nie tylko z Polski. Szacuje się, że dziennie szczyt zdobywa średnio 1000-1100 osób. Najwięcej turystów odwiedziło Giewont w 2019 roku.

Góra Giewont ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o góralach
> Dowcipy o Giewoncie
> Zakopane

kamień nazębny ciekawostki Poprzedni post Kamień nazębny – 10 ciekawostek
minimalna stawka godzinowa praca Następny post Minimalna stawka godzinowa – co warto wiedzieć?