Niemcy Gifhorn ciekawostki Muzeum Wiatraków

Gifhorn – miasto w Saksonii. Nie tylko Muzeum Wiatraków

Czas czytania:2 minut/y, 45 sekund/y

Gifhorn – najważniejsze informacje i ciekawostki. Historia, zabytki i atrakcje. Co zobaczyć odwiedzając niemieckie miasto Gifhorn?

Gifhorn informacje

1) Gifhorn, to ponad 40-tysięczne miasto w Dolnej Saksonii (Niemcy), położone u zbiegu rzek Ise i Aller. Znajduje się 15 km od Wolfsburga.

Młyny i wiatraki wodne w Gifhorn

2) Prawdopodobnie największą atrakcja miasta jest Międzynarodowe Muzeum Młynów i Wiatraków Wodnych (Internationales Wind- und Wassermühlen-Museum), malowniczo położone nad kanałami i stawami, w północnej części Gifhornu. To największy na świecie skansen z wiatrakami i młynami wodnymi. Znajduje się tu 16 oryginalnych lub wiernie odtworzonych młynów oraz wiatraków wodnych z 12. krajów świata.

Wśród nich są m.in. zabytkowy wiatrak z parku Sanssouci w Poczdamie, wiatrak Rembrandta z Leiden, holenderski czterobiegowy młyn ze Zevenhuizen, irlandzki młyn z Wexford i ukraiński wiatrak Natascha. Są także: rekonstrukcję wiatraka z paryskiego Montmartre, młyn z Framlingham (Anglia), wiatrak Don Kichota z La Manchy, a nawet dwa perskie wiatraki z Iranu. Do tego wiatraki z Korei, Tajwanu i Serbii.

3) Ze zmielonej na miejscu mąki wypiekany jest chleb, wedle dawnych receptur. Na terenie muzeum można też zobaczyć 50 małych modeli, przedstawiających młyny z całego świata. Muzeum zostało założone w 1980 roku, jest położone na 16 hektarach ziemi.

Niemcy Gifhorn ciekawostki Muzeum Wiatraków
Gifhorn ciekawostki: Muzeum Wiatraków

4) W muzeum – skansenie stoi też drewniana cerkiew św. Mikołaja (na zdjęciu powyżej), wierna replika rosyjskiej świątyni prawosławnej z połowy XVIII wieku, która znajduje się w skansenie pod Moskwą. Replika została wybudowana w Gifhorn, w 50. rocznicę zakończenia wojny jako symbol pojednania Niemców i Rosjan. 28-metrowej wysokości cerkiew ma osiem kopuł, częściowo pozłacanych. Wstęp jest płatny dodatkowo.

5) Przed Muzeum stoi pomnik – 10-tonowej wagi Dzwon Wolności z brązu, symbolizujący dawny podział Europy i Niemiec. Budowę zaczęto w 1996 r. po tym, jak były prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow i jego żona Raissa umieścili tu kamień węgielny.

Zamek, inne zabytki i atrakcje w Gifhorn

6) W 1525 roku zbudowano w Gifhorn renesansową rezydencję księcia Franciszka z Brunszwiku i Lüneburga (był nim w latach 1539-1549). Nazywa się Welfenschloss. W zamku jest m.in. muzeum historyczne, gdzie można poznać bliżej dzieje tego miejsca. W zamku odbywają się też koncerty i wydarzenia kulturalne.

Niemcy Gifhorn ciekawostki zamek
Gifhorn ciekawostki: fragment zamku

7) Budynek starego ratusza (stoi na rogu Torstraße i Cardenap) zbudowano w 1562 roku. Jest tu Ratsketler czyli biuro informacji turystycznej.

8) Steinweg, to deptak w centrum miasta. Stoi tu m.in. kościół św. Mikołaja (Sl. Nicolaikirche) zbudowany w latach 1733-1744. W jego wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz oraz rokokowe organy z 1748 roku.

9) Przy deptaku stoi też Kavalierhaus (Dom kawalera). To budynek z 1546 roku, jest więc najstarszym po zamku zabytkiem miasta. Wewnątrz mieści się muzeum.

Przed Kavalierhaus w 1986 r. ustawiono Kamień milowy, wyznaczający skrzyżowanie historycznego szlaku solnego z Lüneburga przez Gifhorn do Brunszwiku z historycznym szlakiem zbożowym z Magdeburga przez Gifhorn do Celle. Kamień milowy wskazuje odległości w starych milach pruskich (1 mila = 7532,5 metra).

10) Wieżę ciśnień w Gifhorn zbudowano w 1910 roku, a jej zbiornik mieścił 150 tys. litrów wody. Na górę prowadzi 120 spiralnych schodów lub winda. To punkt widokowy, a przy okazji kawiarnia.

11) Jest też drugi punkt widokowy – 12,5-metrowej wysokości wieża sprzed ponad stu lat, zbudowana na wzniesieniu. Wieżę nazwano Müller, od nazwiska byłego burmistrza miasta.

Gifhorn ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Hamburg
> Kulmbach
> Magdeburg

marony kasztany jadalne ciekawostki kasztan jadalny Poprzedni post Kasztany jadalne – wszystko, co należy wiedzieć
dwór Łochów ciekawostki zabytki atrakcje Następny post Łochów na Mazowszu – ciekawostki