Ciekawostki o czeskim miasteczku Harrachov
Czeskie miasteczko Harrachov leżące tuż przy granicy z Polską, to raj dla narciarzy. Stoki, skocznie narciarskie, atrakcje Harrachova – co warto zobaczyć?
Harrachov – informacje
1) Harrachov, małe miasto w północnych Czechach, znajdujące się zaledwie 4 km od granicy z Polską, niedaleko Szklarskiej Poręby. Mieszka tu ok. 2 tys. mieszkańców.
2) Kiedyś było tu drogowe przejście graniczne Jakuszyce – Harrachov.
3) Osadę założono w XVII wieku i początkowo nazywała się Dörfl. Na początku XVIII w. nazwę zmieniono na Harrachsdorf, a potem na Harrachov.
4) Nazwa miasteczka nawiązuje do nazwiska jego dawnych właścicieli, szlacheckiego rodu Harrachów, pochodzącego z Dolnej Austrii.
Harrachov – skocznie narciarskie i narciarze
5) Pierwszą skocznię narciarską zbudowano tu w 1920 roku. Ale zanim to się stało, hrabia Harrach przywiózł do miasteczka narty, które podobno były pierwszymi nartami w państwie Czeskim. Potem zorganizowano tu (pierwsze w Czechach) wyścigi narciarskie.
6) Ze względu na położenie w górach, miasto jest przyjazne do uprawiania sportów zimowych. Po obu zboczach Čertovej Hory (Czarciej Góry) znajdującej się powyżej miasta, zbudowano kompleks skoczni narciarskich Čerťák. W jego skład wchodzi kilka skoczni, w tym wielka tzw. mamucia skocznia K-185. Odbywały się na niej zawody Puchar Świata w skokach narciarskich, a Adam Małysz dwukrotnie był tu najlepszy. Odbywały, gdyż obecnie (rok 2020) są w złym stanie i czekają na remont.
7) Trybuny skoczni wybudowano w 1980 roku i mogą pomieścić nawet 50 tys. widzów. W 2009 roku zainstalowano sztuczne oświetlenie.
8) Na Czarcią Górę można wjechać wyciągiem krzesełkowym.
9) W Harrachovie jest szkoła narciarstwa biegowego, a narciarze mogą zimą zjeżdżać na nartach trasami, których łączna długość przekracza 7 kilometrów.
Z czego jeszcze słynie Harrachov?
10) Harrachov, to ponad 300-letnia tradycja produkcji szkła. Wciąż działa tu huta szkła Novosad a syn, założona w 1712 roku. Jest tu m.in. hala hutnicza z piecami, zabytkowa szlifiernia szkła. Na ekspozycji można zobaczyć sporą ilość produktów szklanych, stworzonych tu na przestrzeni trzech wieków. Jest też sklepik, a nawet mini browar. Degustując piwo można obserwować proces powstawania produktów szklanych powstających obok.
11) W Harrachovie znajduje się wodospad Mumlawa, na rzece o tej samej nazwie. Spływa kilkoma kaskadami po granitowym podłożu z wysokości 10. metrów. Obok jest taras widokowy. To malownicze miejsce, więc będąc w Harrachovie, trzeba wybrać się tu na spacer. Koniecznie pamiętając o założeniu sportowego obuwia.
12) Blisko miasta znajduje się niecodzienna atrakcja. Na górze Bily Kopiec w 1929 roku zasadzono modrzewie, układające się w kształt liczby 10. W ten sposób uczczono 10-lecie powstania Czechosłowacji. W 2018 roku do liczby 10 zasadzono kolejne drzewa i w ten sposób dodano na końcu zero. Uczczono w ten sposób 100-lecie powstania republiki. Liczba najbardziej efektowna jest jesienią, gdy modrzewie zmieniają kolor igieł i ich kolor wyróżnia się kolorem od reszty drzew iglastych rosnących w pobliżu.
13) U podnóża góry Ptačinec znajduje się Muzeum Górnictwa, działające od 2003 roku. Trasa turystyczna ma ok. 1 km długości.
14) Harrachov ma połączenie kolejowe z Tanvald. Kursuje tu kolejka zębata (uznana za zabytek techniki, jeździła od 1902 roku). Podczas podróży można podziwiać krajobrazy Gór Izerskich i Karkonoszy, z wieloma tunelami i wiaduktami.
15) W Harrachovie jest kościół św. Wacława, zbudowany w latach 1822-1828. Wewnątrz jest ołtarz z 1864 r. i żyrandol z 1828 roku.
16) Podczas spaceru uliczkami Harrachova turyści mają okazję dowiedzieć się z plansz ścieżki edukacyjnej hrabiego Jana Harracha o lokalnej historii pszczelarstwa.
17) Obok harrachowskiej fabryki szkła stoi pseudogotycka kaplica, zbudowana z miejscowego granitu w 1901 r. przez hrabiego Jana Harracha. W jej środku jest szklany dzwon, zrobiony w tej fabryce. Wcześniej w tym miejscu od 1730 r. stała drewniana kaplica. Odbywały się w niej msze święte, dopóki nie zbudowano kościoła. W 1786 r. kaplicę rozebrano i w jej miejscu postawiono krzyż.
Na koniec
18) W centrum miasta większość miejsc parkingowych jest płatna i nie ma ich dużo. Samochód można zaparkować na centralnym parkingu Harrachov. Znajduje się za dworcem kolejowym, około 1 km od stoków narciarskich. Opłata za parkowanie samochodu jest droższa niż w innych czeskich miastach (25 koron czyli ok. 5 zł za 30 minut), ceny w sklepach też są wyższe.
19) Informacja turystyczna (Informační centrum Harrachov) – adres: Harrachov 442.
Ciekawostki o czeskim mieście Harrachov i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Hradec Kralove
> Adrspach – skalne miasto
> Jablonec nad Nysą