Hong Kong metro. Jak dojechać z lotniska do centrum
Ponieważ lotnisko w Hongkongu znajduje się 35 km od miasta, najlepszym sposobem dotarcia do city jest podróż kolejką metra linii Airport Express. Linia zaczyna trasę na Asia World Expo, po chwili jest stacja Airport (tu wsiadasz), potem dwie stacje oraz końcowa – Hong Kong
Podróż z lotniska do stacji Hong Kong trwa ok. pół godziny i jest tak szybka, że chwilami zatyka uszy, jakbyś jechał szybką windą. Obok rzędów miejsc siedzących (po obu stronach wagonu) przewidziano spore wnęki na bagaże, obok drzwi. Nad przejściem zamontowano elektroniczną tablicę, na której można śledzić w którym miejscu podróży jesteś (zapalające się kolejno żaróweczki). Podczas podróży można załadować komórkę (port USB w oparciu siedzenia przed tobą, jednak nie każdy skład pociągu ma to udogodnienie).
Podróżny po raz pierwszy odwiedzający Hongkong, po drodze ma okazję liznąć widoków, które go tutaj czekają. Góry, zatoka, wieżowce, port towarowy. Przez chwilę widać w oddali wagoniki kolejki do Wielkiego Buddy.
Jak kupić bilet (kartę) na metro
Na lotnisku są specjalne, dobrze wyeksponowane stanowiska, w których można kupić bilet (w zasadzie kartę) na Airport Express. Warto jednak kupić kartę Express Travel Pass (nie mylić z innymi kartami Octopus) uprawniającą do przejazdów czasowych. Na 3 dni, tydzień, itp. Karta trzydniowa obecnie kosztuje 350 dolarów HK, z czego 50 dolarów otrzymasz z powrotem oddając kartę przed opuszczeniem Hongkongu, na lotnisku. (Orientacyjną cenę w złotówkach, uzyskasz dzieląc wspomniane kwoty przez 2). Karta uprawnia do dowolnej liczby przejazdów i przesiadek metrem, w tym przejazdów Airport Express z lotniska i z powrotem. Jeśli dziennie metrem będziesz jechał przynajmniej kilka razy, na pewno taniej będzie kupić tę kartę i jeździć na niej do woli.
Jak korzystać z karty Travel Pass
Wchodząc do Airport Express nie wczytujesz karty. Wystarczy że ją masz w kieszeni. Aktywujesz ją już przy wyjściu ze stacji, na której wysiądziesz. Każdorazowo, przy wejściu i wyjściu ze stacji, przy kołowrotkach, należy przystawić kartę do czytnika. Zwalnia to blokadę i możesz przejść dalej.
Po pierwszym przyjeździe kolejką Airport Express z lotniska, wychodząc ze stacji, aktywujesz zakupioną kartę Express Travel Pass i przechodzisz na stację metra, z której możesz jechać gdzie chcesz. Pamiętaj, że przy każdorazowym wejściu na stację i przy wyjściu z niej, należy przystawić kartę do czytnika. I dobrze pilnuj, żeby karty nie zgubić.
Obok przejść są stojaki z mapkami – schematami połączeń całego metra Hongkongu. Dzięki nim (chyba, że już masz schemat znaleziony w Internecie) dowiesz się, do której linii metra wsiąść i gdzie się przesiąść, aby dotrzeć do celu swojej pierwszej hongkońskiej podróży (czyli zapewne do hotelu).
Oznakowania w metrze
Nazwy stacji metra (zarówna na stacjach, jak i w wagonach) oraz inne napisy, są w dwóch językach: chińskim i angielskim, więc znając angielski nie zgubisz się. Dodatkowo głos z głośników informuje o nazwie najbliższej stacji. W wagonie są też schematy połączeń linii, którą jedziesz. Jeśli jeździłeś już liniami metra w różnych miastach świata – tu jest bardzo podobnie.
Metro w Hongkongu – jak się poruszać?
Linie metra (nazwy na dole tekstu) mają swoje oznakowanie literowe, dodatkowo różnią się kolorami. Tablice umieszczone są nad głowami, a strzałki kierują gdzie trzeba. Musisz tylko uważać, rozglądać się i śledzić, czy w dobrym kierunku idziesz. Niektóre stacje są duże (głównie stacja Hong Kong / Central), więc jeśli coś przeoczysz, będziesz musiał wrócić i iść gdzie należy.
Na dużych stacjach w szybszym i łatwiejszym przemieszczaniu pomagają kilkudziesięciometrowe przejścia ruchome (jedziesz i chwilę nogi mogą odpocząć). W wielu przypadkach są też schody ruchome (chyba, że to mała stacja).
Pamiętaj też, że większe stacje metra mają po kilka wyjść na powierzchnię, które są oddalone od siebie o kilkaset metrów. Nie zawsze od razu trafisz tam, gdzie chcesz.
Hongkong – stacje metra
Już wiesz, że każda stacja metra ma zwykle inną kolorystykę, a np. stacja przy uczelni plastycznej ma kolorowe “obrazy” na ścianach. W przeciwieństwie do niektórych stacji metra w Nowym Jorku, które są małe i niezbyt estetyczne, chyba wszystkie stacje metra w Hongkongu są nowoczesne, niedawno wybudowane lub odnowione. Jest czysto i bezpiecznie. Nie obawiaj się ciemnych zaułków, gdzie czyha na ciebie jakiś bandzior. Tym niemniej, są plakaty ostrzegające przed kieszonkowcami.
Dodatkowe informacje i porady
– Metro jeździ w godzinach 6.00 – 01.00 w nocy i odjeżdża co 10 minut. Czyli w środku nocy nie działa przez kilka godzin.
– Przechodząc z walizką przez “bramkę” staraj się poszukać bramki obok miejsca, gdzie dołem przesuniesz swoją walizkę. W przeciwnym razie sam przejdziesz (albo przejedzie tylko walizka) i kołowrotek drugi raz już się nie przekręci. Zostaniesz ty lub walizka. Na szczęście w czytniku pojawia się informacja, aby pójść do punktu obsługi, gdzie karta zostanie znów aktywowana. Kłopot i stres, ale działa.
– Wagony metra w Hongkongu, w zależności od linii, przemieszczają się pod ziemią, ale czasami jadą też po powierzchni, więc można śledzić widoki (najczęściej to wieżowce).
– W godzinach szczytu (rano i po południu) w wagonach i na niektórych stacjach może być duży tłok.
– Ciekawostką jest króciutka linia Disneyland Resort Line, dowożąca do Disneylandu, której okna wagoników (oraz uchwyty wewnątrz wagonów) mają kształt… głowy Myszki Mickey.
Metro w Hongkongu
MTR powstało w 1979 roku. To główny środek transportu w Hongkongu, przewożący dziennie 4 miliony pasażerów. Łącznie jest ponad 200 kilometrów tras i 150 stacji. Linie:
• East Rail Line – kolor jasnoniebieski
• Kwun Tong Line – zielony
• Tsuen Wan Line – czerwony
• Island Line – niebieski
• Tseung Kwan O Line – fioletowy
• West Rail Line – purpurowy
• Ma On Shan – brązowy
• Tung Chung Line – pomarańczowy
• Airport Express – turkusowy
• Disneyland Resort Line – różowy
Tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Waluta Hongkongu – ciekawostki
> Hongkong. 10 atrakcji, które musisz zobaczyć
> Singapur. 100 informacji, które musisz wiedzieć przed podróżą