monety bulionowe inwestycyjne inwestycje

Najpopularniejsze monety bulionowe

Czas czytania:3 minut/y, 29 sekund/y

Monety bulionowe

Osoby, które inwestowały lub myślały o inwestowaniu w złoto, z pewnością słyszały o monetach bulionowych. Osoba planująca zakup złota, staje przed dwiema możliwościami: sztabki oraz monety inwestycyjne, zwane również bulionowymi. Co warto wiedzieć przed nabyciem monet bulionowych? W jaki sposób zwiększyć swoje szanse na bezpieczną i korzystną transakcję?

Inwestowanie w złoto

Inwestycje w złoto od setek lat cieszą się popularnością wśród ludzi na całym świecie. Żółty metal pozwala znacznie lepiej zabezpieczyć swój majątek, niż tradycyjne pieniądze czy nieruchomości. Współczesny inwestor ma do wyboru:

• sztabki złota,
• złotą biżuterię,
• złote monety kolekcjonerskie,
• monety bulionowe.

Osoby, które poważnie myślą o inwestycjach i chcą zwiększyć swoje szanse na bezproblemową sprzedaż złota w przyszłości, sięgają po sztabki i monety bulionowe. Warto pamiętać, że na sztabki złota o dużej wadze mogą pozwolić sobie nieliczni, natomiast zakup mniejszych sztabek ze względu na wysoką marżę, jest nieopłacalny.

Jeśli nie posiadasz dużych oszczędności, bardzo dobrym pomysłem jest zakup monet inwestycyjnych. Obecnie na rynku są m.in. 1-uncjowe monety bulionowe. Dużą zaletą takich monet jest fakt, że w przeciwieństwie do sztabek bardzo trudno jest je podrobić. Uważa się za niemal niemożliwe, zastąpienie złota innym materiałem, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich proporcji monety.

Monety bulionowe – jak je sprzedać?

Gdy inwestujesz w złoto aby zabezpieczyć swój majątek, zależy Ci, żeby w każdej chwili móc je sprzedać po dobrej cenie. Z tego względu rekomendowane jest kupowanie jedynie najpopularniejszych monet bulionowych, a dodatkowo kupowanie ich w sprawdzonych miejscach. Działasz tu inaczej niż w przypadku monet inwestycyjnych. Unikalność jest ostatnią cechą, na której zależy inwestorowi. Warto zdawać sobie sprawę, że największa szanse na znalezienie kupca jest wówczas, gdy inwestor jest w posiadaniu najbardziej znanych monet. Aktualnie warto inwestować w takie egzemplarze, jak:

• pochodzący z Południowej Afryki Krugerrand,
• Wiedeńscy Filharmonicy,
• Amerykański Orzeł,
• Australijski Kangur,
• Kanadyjski liść Klonowy.

Monety bulionowe powinny być w nienaruszonym stanie. Wszelkie, nawet najdrobniejsze zarysowania, obniżają ich wartość rynkową. Dlatego zdecydowanie najlepiej jest przetrzymywać je w plastikowych opakowaniach ochronnych.

Krugerrand najpopularniejszą monetą inwestycyjną świata

Niemal każdy inwestor zainteresowany zakupem złota, chce mieć w swojej kolekcji pochodzące z Południowej Afryki złote Krugerrandy. Te sławne monety bulionowe produkowane są bez przerwy od 1967 roku. Wykonane są z 22-karatowego złota z domieszką miedzi, której zawdzięczają swój czerwony odcień. Na monetach nie ma informacji o konkretnej wartości płatniczej. Wiadomo jedynie, że zawiera ona jedną uncję czystego złota. Warto zapamiętać parametry Krugerrandów, ponieważ dzięki nim można szybko przekonać się, czy moneta jest oryginalna. Jej średnica to 32,77 mm, grubość – 2,84 mm, natomiast waga – 33,930 g.

Wiedeńscy Filharmonicy jedną z najpiękniejszych złotych monet

Wiedeńscy Filharmonicy, to złota moneta bulionowa sławna na całym świecie, ze względu na swoje walory estetyczne. Jej projekt nawiązuje do sławnej austriackiej orkiestry. Sama moneta wykonana jest z czystego, 24-karatowego złota bez żadnych domieszek, dlatego jej kolor znacznie różni się od popularnych Krugerrandów. Waga Wiedeńskich Filharmoników, to dokładnie jedna uncja trojańska. Średnica to 37 mm, a grubość – 2 mm.

Amerykański Orzeł – legendarna moneta z USA

Produkcja złotego Amerykańskiego Orła rozpoczęła się w 1798 roku, jednak ze względów gospodarczych została wstrzymana. Ponownie złote monety z wizerunkiem orła ukazały się na rynku dopiero w 1986 roku. Cechą charakterystyczną tej monety inwestycyjnej jest staranne wzornictwo. Na awersie znajduje się wizerunek kobiety symbolizującej wolność, na rewersie jest orzeł powracający do gniazda. Moneta wykonana jest z 22-karatowego złota, które zmieszane jest z miedzią i srebrem.

Kanadyjski Liść Klonowy – moneta z czystego złota

Moneta bulionowa Kanadyjski Liść Klonowy pojawiła się na rynku w 1979 roku i cieszy się popularnością do dziś. Na jej rewersie znajduje się liść klonowy – symbol Kanady, na awersie znajduje się wizerunek angielskiej królowej Elżbiety II. Moneta wykonana jest z czystego złota i nie zawiera domieszek innych metali.

Australijski kangur – jedna z najbardziej rozpoznawalnych monet bulionowych na świecie

Kolejną dobrze znaną monetą lokacyjną jest Australijski Kangur, produkowany przez mennicę Perth Mint. Moneta wyprodukowana jest ze złota najwyższej próby. Na jej rewersie znajduje się kangur – zwierzę będące symbolem Australii. Na awersie jest wizerunek angielskiej królowej Elżbiety drugiej. Złoty Australijski Kangur waży 31,1 g. Jego średnica to 32,1 mm, grubość to natomiast 2,65 mm.

Monety bulionowe – tekst we współpracy z numizmatyka*orun.pl
Link usunięty 22 maja 2020. Dziękujemy za współpracę. Jeśli chciałbyś ponownej emisji, prosimy o kontakt.

audi e-tron Poprzedni post Audi e-tron na zlocie nad jeziorem Wörthersee
Golf GTI tcr concept Następny post Nowy Golf GTI TCR Concept