Ciekawostki o Jastrzębiej Górze
Z czego słynie Jastrzębia Góra ciekawostki i najważniejsze informacje. Atrakcje Jastrzębiej Góry, co zobaczyć, jak spędzić czas odwiedzając Jastrzębią Górę nad morzem
Jastrzębia Góra
1) Jastrzębia Góra, to wieś w woj. pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Władysławowo. Leży nad Morzem Bałtyckim. Mieszka tu ponad 1 tys. ludzi.
2) To najbardziej wysunięta na północ miejscowość w Polsce. Fakt ten upamiętnia obelisk z wielkim głazem oraz tablicą informacyjną. Został postawiony w 2000 roku i nazwano go Gwiazdą Północy.
3) W wakacje Jastrzębia Góra zamienia się w kurort. Są tu trzy kąpieliska morskie (jedno przy ul. Bałtyckiej, dwa przy ul. Rozewskiej), wiele miejsc noclegowych oraz infrastruktura turystyczna.
4) Nabrzeże Jastrzębiej Góry jest klifowe. Żeby znaleźć się nad brzegiem morza, należy zejść z wysokiego, stromego urwiska. Wysokość klifu przekracza nawet 30 metrów. Przez jakiś czas działała winda. Zejście schodami, to konieczność pokonania w dół, a potem w górę 360. schodów, więc może być męczące. Łagodniejsze zejście na plaże jest przy ul. Bałtyckiej.
5) Nabrzeże jest częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Przygotowano tu ścieżki edukacyjne, szlaki piesze i rowerowe.
Jastrzębia Góra ciekawostki z historii
6) Pierwszy dom zbudowano tu w dwudziestoleciu międzywojennym. Wytyczono wtedy drogi i działki budowlane. Prowadzone badania archeologiczne wykazały, że już w epoce żelaza mieszkali tu ludzie.
7) W 1930 r. w pensjonacie Mewa wypoczywał Józef Piłsudski.
8) Podczas II wojny światowej Niemcy zmienili nazwą osady na: Habichtsberg.
Jastrzębia Góra atrakcje, co zobaczyć
9) Centrum rozrywkowym Jastrzębiej Góry jest Promenada Światowida. Są tu kawiarnie, sklepy, i inne punkty o charakterze rozrywkowym. Jest to także zejście na plażę. W okresie letnim podczas dobrej pogody są tu tłumy turystów. Ostrzegamy, są duże problemy z zaparkowaniem samochodu.
10) W Rozewiu, przy ul. Leona Wzorka 1 (obok granicy z Jastrzębią Górą stoi latarnia morska Rozewie im. Stefana Żeromskiego, mająca wysokość 32,7 metra. Jest to najstarsza latarnia morska polskiego wybrzeża. Jest punktem widokowym, a wewnątrz jest małe muzeum. Obiekt jest czynny od maja do września, wejście jest płatne.
> Ciekawostki o latarniach morskich
11) Obok stoi druga, nieczynna obecnie latarnia morska, zbudowana w latach 1875-1910. Stoją też dwa pomniki: popiersie Stefana Żeromskiego oraz pomnik upamiętniający objęcie Pomorza przez Wojsko Polskie w 1920 roku.
12) Lisi Jar, to ciekawe miejsce Jastrzębiej Góry. Wąwóz ma 350 metrów długości i maksymalnie 50 metrów głębokości. Zbocza porośnięte są starym lasem bukowym. Aby tu dotrzeć, schodzi się schodami.
13) Obok wejścia do Lisiego Jaru, przy ul. Rozewskiej stoi pomnik upamiętniający powrót króla Zygmunta III ze Szwecji. Na szczycie pomnika jest postać orła.
14) Mniejszy i mniej znany Strondowy Jar, znajduje się między ul. Pucką a Drogą Rybacką.
15) Przy ul. Piastowskiej 14 stoi kościół św. Ignacego Loyoli. Zbudowano go w latach 80. XX wieku. W wakacje odbywają się w nim koncerty organowe.
16) Jedną z atrakcji Jastrzębiej Góry jest “dom do góry nogami”. W miejscowości działa też park wodny i Muzeum Figur Woskowych. Zatem pomyślano tu o wakacyjnych atrakcjach dla dzieci i całych rodzin.
Ciekawostki o Jastrzębiej Górze
17) Pilece – tak w języku kaszubskim nazywa się Jastrzębia Góra. Słowo oznacza miejsce wypasania gąsek (pila, to po kaszubsku gąska).
18) Nazwa Jastrzębia Góra nawiązuje do położonej kilka kilometrów dalej Góry Jastrzębskiej (68 m n.p.m.). Poza tym w okolicach mieszkają jastrzębie.
19) Co roku, przez kilkanaście dni czerwca w Jastrzębiej Górze są “białe noce”. Wieczorem Słońce nieznacznie chowa się za horyzontem, więc kolor nieba nie sprawia wrażenia, że jest noc.
20) Będąc w Jastrzębiej Górze, w sezonie można rozważyć wyruszenie w rejs statkiem wycieczkowym po Morzu Bałtyckim. Statki wyruszają m.in. z pobliskiego (8 km) Władysławowa.
21) Punkt Informacji turystycznej znajduje się przy ul. Królewskiej 2.
Jastrzębia Góra ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Jastarnia
> Hel
> Dowcipy o morzu