rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Karykatury Mahometa

Czas czytania:17 minut/y, 39 sekund/y

2007-2010. Prawie wszystko o Karykaturach Mahometa

Protest Iranu w sprawie karykatury

Szwedzkie MSZ potwierdziło, że Iran oficjalnie zaprotestował przeciwko karykaturze, opublikowanej w szwedzkiej gazecie “Nerikes Allehanda”

Lokalna szwedzka gazeta “Nerikes Allehanda” 19 sierpnia 2007 opublikowała głowę proroka Mahometa na ciele psa. W ślad za tą publikacją, 27 sierpnia charge d’affaires szwedzkiej ambasady w Teheranie Gunilla von Bahr została wezwana do irańskiego MSZ. Strona irańska stwierdziła, że rysunki autorstwa Larsa Vilksa obrażają Mahometa.

Według rzecznika MSZ w Sztokholmie, Claes Jernaeus’a, Szwecja nie widzi powodu, by komentować tę sprawę. Szwecja nie zamierza ograniczać wolności mediów.

Sadurski.com przypomina, że w zeszłym roku w kilku krajach muzułmańskich miały miejsce gwałtowne protesty, po publikacji karykatur Mahometa w europejskiej prasie. Pierwszą gazetą, która je opublikowała, była duńska “Jyllands-Posten”.

Siedziba redakcji “Nerikes Allehanda” mieści się w miłym, szwedzkim mieście Örebro.
2007-08-29

Terroryści: zabić karykaturzystę!

Al Kaida przeznaczyła 100 tys. dolarów za głowę Larsa Vilksa, szwedzkiego karykaturzysty, który narysował karykaturę proroka Mahometa

Komunikat wygłoszony przez Abu Omara a Bagdadi, przedstawiciela terrorystycznej organizacji al Kaida w Iraku, brzmi złowieszczo. 100 tys. dolarów nagrody ma otrzymać ten, kto zabije Larsa Vilksa, szwedzkiego karykaturzystę. Na 50 tys. dolarów nagrody wyceniono życie Ulfa Johanssona – redaktora naczelnego szwedzkiej gazety “Nerikes Allehanda”, która opublikowała karykaturę.

18 sierpnia lokalna szwedzka gazeta “Nerikes Allehanda” opublikowała karykaturę proroka Mahometa. Jego głowę karykaturzysta narysował na ciele psa. Publikacja wywołała oburzenie w świecie islamskim. Ostre protesty miały miejsce w Iranie, Pakistanie i Afganistanie. Szwedzkie MZS wyraziło skruchę z powodu niefortunnej karykatury, jednak nie wystarczyło to islamskim fanatykom religijnym. Szwedzki premier odniósł się do sprawy z rezerwą, informując, że w Szwecji panuje wolność wyrażania własnej opinii. Wobec gróźb ze strony al Kaidy, podwyższono stan bezpieczeństwa w największych szwedzkich firmach. Szef firmy Ericsson poprosił zatrudnionych na Bliskim Wschodzie, by nie eksponowali logo firmy i aby uważali, gdzie parkują samochody.

Na razie jedyną ofiarą al Kaidy jest drewniana rzeźba Larsa Vilksa (autora karykatury Mahometa) przedstawiająca psa, znajdująca się na rondzie w mieście Trelleborgu, na południu Szwecji. Tę 7-metrowej wysokości rzeźbę podpalono w ostatnich dniach trzykrotnie.
2007-09-17

3 lata więzienia za karykaturę

Na 3 lata więzienia został skazany były redaktor białoruskiej gazety “Zgoda”, za opublikowanie lutym 2006 roku karykatur proroka Mahometa

Na początku lutego 2006 szereg europejskich gazet przedrukowało karykaturę Mahometa, w geście solidarności dla duńskiego dziennika “Jyllands-Posten”, który wydrukował je jako pierwszy. Ta publikacja stała się powodem gwałtownych protestów w krajach muzułmańskich.

Jedną z gazet, która przedrukowała stworzone w Danii karykatury, była opozycyjna gazeta “Zgoda”, ukazująca się na Białorusi. Przedruk karykatur Mahometa dla białoruskich władz stał się pretekstem do zamknięcia gazety w marcu 2006, chociaż jej redaktor naczelny Alaksiej Korol kilkakrotnie przepraszał społeczność muzułmańską. Odpowiedzialny za wydrukowanie karykatur, zastępca naczelnego Alaksandr Zdzwiżkou uciekł z Białorusi, jednak pod koniec 2007 roku przyjechał. Został natychmiast aresztowany i oskarżony o “rozpalanie nienawiści rasowej i religijnej”.

W Mińsku właśnie zakończył się jego proces. Mimo że białoruskie przepisy mówią, iż za przedruki wydawca nie ponosi odpowiedzialności, Zdzwiżkou został skazany na trzy lata kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Proces odbył się przy drzwiach zamkniętych.

Dotąd nigdzie w świecie, nawet w krajach muzułmańskich, nie skazano nikogo za opublikowanie karykatur Mahometa. Nawet muzułmanie uważają, że wyrok jest bardzo surowy, chociaż są i głosy popierające ten wyrok. Muzułmanie stanowią 0,1 procenta ludności Białorusi.

Gazeta “Zgoda” zanim została zamknięta, ukazywała się w nakładzie 5,5 tys. egzemplarzy i tak jak inne opozycyjne gazety, była kolportowana poza oficjalną siecią dystrybucji.
2008-01-19

Karykatury Mahometa w muzeum

Oryginały karykatur Mahometa wydrukowane w duńskiej gazecie “Jyllands-Posten” w 2005 roku, trafią do duńskiego Muzeum Mediów

Duńska gazeta “Jyllands-Posten” 30 września 2005 opublikowała cykl karykatur, których tematem był prorok Mahomet. Publikacja karykatur była przyczyną zamieszek mniejszości muzułmańskiej w Danii, a potem szeregu państw muzułmańskich i późniejszych reperkusji dyplomatycznych. Karykaturzystom grożono śmiercią. Wkrótce, w geście solidarności, te same karykatury przedrukowały gazety w wielu krajach europejskich.

Oryginały karykatur lada chwila trafią do Muzeum Mediów w Odense (Dania) i staną się stałą częścią ekspozycji. Po jakimś czasie 11 spośród 12 karykatur zostanie zarchiwizowanych w Bibliotece Królewskiej w Kopenhadze. Jedenaście, bo dwunasta została niedawno zlicytowana na aukcji, osiągając cenę 15 tys. koron duńskich (ponad 7 tys. złotych).

Jak informowaliśmy 2 tygodnie temu, przedrukowanie karykatur Mahometa przez białoruską gazetę “Zgoda” stało się pretekstem do jej zamknięcia oraz skazania jej redaktora na 3 lata więzienia.
2008-02-01

Terroryści i karykaturzysta

Ciąg dalszy sprawy związanej z karykaturami Mahometa. W Danii aresztowano kilka osób, które miały wykonać wyrok śmierci na jednym z autorów słynnych karykatur Mahometa

Portal Sadurski.com informował, że ekstremiści islamscy wydali wyrok śmierci na karykaturzystów, którzy stworzyli (słynne już na całym świecie) karykatury Mahometa. O tym, że ten wyrok potraktowano całkiem serio, świadczą najnowsze informacje, jakie dotarły z Danii.

Właśnie resztowano tam kilka osób (prawdopodobnie cudzoziemców), które planowały, jak to określono, “powiązane z terroryzmem zabójstwo”. Ze względu na dobro śledztwa nie zdradzono szczegółów, jednak duńska gazeta “Jyllands-Posten” poinformowała, że celem terrorystów był Kurt Westergaard. To jeden z dwunastu twórców karykatur Mahometa, po opublikowaniu których miała miejsce fala protestów w świecie muzułmańskim dwa lata temu. Kurt Westergaard jest autorem karykatury przedstawiającej Mahometa, który na głowie zamiast turbanu ma bombę.

– Niesamowite, zwykła czynność, którą robiłem każdego dnia, stała się początkiem takiego szaleństwa… Ta obłąkana reakcja na mój rysunek będzie chyba trwać przez całe moje życie – stwierdził na internetowej stronie “Jyllands-Posten” przestraszony Westergaard – karykaturzysta, który aktualnie znajduje się pod ochroną duńskiej policji.
2008-02-12

Terroryści i szwedzki rysownik

Portal Sadurski.com informował o planowanym ataku terrorystycznym na jednego z duńskich autorów karykatur Mahometa. Okazuje się, że ekstremiści prawdopodobnie planowali także zgładzić szwedzkiego rysownika

Nazajutrz po poinformowaniu o zatrzymaniu w Danii trzech mężczyzn (dwóch Tunezyjczyków i Duńczyka marokańskiego pochodzenia) planujących zamach na Kurta Westergaarda, jednego z autorów karykatur Mahometa, szereg duńskich (i nie tylko duńskich) dzienników wydrukowało na pierwszej stronie karykaturę Westergaarda (prorok Mohomet z bombą na turbanie). To protest mediów przeciwko próbom ograniczenia wolności prasy.

Równocześnie w Pakistanie ekstremiści muzułmańscy protestują przeciwko publikacjom tych karykatur w Europie.

Nazajutrz po informacji jaka dotarła z Danii, media szwedzkie poinformowały, że policja bezpieczeństwa SAPO otrzymała sygnały o planowanym zamachu na Larsa Vilksa, autora rysunków Mahometa. Szwedzka policja przez przypadek, podczas przeszukania u emigranta z Bliskiego Wschodu, podejrzanego o współpracę z jednym z zagranicznych ugrupowań terrorystycznych, znalazła dokładny plan domu Vilksa.

Vilks narysował pieska z głową Mahometa w 2006 roku i rysunek ten opublikowała szwedzka prasa. Protestowano wówczas w kilku krajach muzułmańskich.
2008-02-14

Karykatury, które wstrząsają światem

Ciąg dalszy wojny, której początkiem była publikacja w 2006 roku karykatur Mahometa. W Egipcie odwołano międzynarodowy mecz piłkarski, a władze zakazały kolportażu kilku dzienników

Media donoszą o kolejnych zdarzeniach, będących wynikiem publikacji karykatur Mahometa w prasie duńskiej.

Po niedawnym aresztowaniu w Danii kilku osób, przygotowujących zamach na duńskiego rysownika, jednego z autorów słynnych karykatur Mahometa, kilkanaście gazet duńskich w geście solidarności przypomniało tę karykaturę oraz napisało o próbach ograniczania wolności europejskich mediów przez Muzułmanów. Karykaturę Mahometa opublikowało także wiele innych, głównie europejskich gazet, m.in. niemiecki Die Welt i Frankfurter Allgemeine Zeitung, brytyjski The Observer i amerykański Wall Street Journal. Kolportaż tych czterech gazet, sprzedawanych w śladowych ilościach w Egipcie, po opublikowaniu karykatury Mahometa, został przez władze egipskie wstrzymany. Kilka dni wcześniej odwołany został mecz piłkarski, jaki w Egipcie miał się odbyć pomiędzy młodzieżowymi reprezentacjami Danii i Egiptu.

Muzułmanie protestowali przed duńską ambasadą w Dżakarcie. – Wolność słowa nigdy nie powinna być wykorzystywana jako pretekst do obrażania kogoś, kogo czci 1,4 miliarda ludzi na całym świecie – poinformował rzecznik jednego z radykalnych ugrupowań islamskich.

W Pakistanie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych wezwano zastępca ambasadora Danii, którego poinformowano, że publikacja rysunków jest obraźliwa dla muzułmanów i że czują się nią oni bardzo urażeni. Z wielu krajów muzułmańskich słychać głosy niezadowolenia, trwają większe lub mniejsze protesty, wywołanie publikacją karykatur Mahometa.

Tymczasem duński karykaturzysta Kurt Westergaard, na którego planowano zamach, wraz z żoną ukrywający się od listopada w jednym z duńskich hoteli, został poproszony o wyprowadzkę. Dyrekcja hotelu uznała, że jego obecność może grozić terrorystycznym atakiem na hotel. Karykaturzysta wciąż znajduje się pod ochroną duńskiej policji.

Wszystko wskazuje na to, że wokół karykatur Mahometa wiele się jeszcze wydarzy.
2008-02-21

Kolejnym Duńczykom grożą śmiercią

Duńczykom, którzy nazywają się identycznie jak autor karykatur Mahometa, także grożono śmiercią. A w Berlinie zamknięto wystawę duńskich rysowników po groźbach wyznawców islamu

Ciąg dalszy konsekwencji związanych z opublikowaniem karykatur Mahometa w Danii i późniejszych gróźb islamskich terrorystów, grożących śmiercią autorowi najsłynniejszej karykatury.

Jak się okazuje, mężczyzn o imieniu i nazwisku Kurt Westergaard – czyli nazywających się identycznie jak autor najsłynniejszej karykatury Mahometa (Mahomet z turbanem w kształcie bomby), mieszka w Danii około osiemdziesięciu. Mimo, że nic poza imieniem i nazwiskiem nie łączy ich z karykaturzystą, wielu z nich także grożono śmiercią. Podobnie jak wcześniej 73-letni karykaturzysta Kurt Westergaard, oni także otrzymali ochronę policji.

Tymczasem w innym europejskim kraju, w stolicy Niemiec – Berlinie zamknięto wystawę dwóch duńskich rysowników: Jana Egesborga i Pii Bertelsen, którą niedawno otwarto w Galerie Nord znajdującej się w Kunstverein Tiergarten. Plakat zachęcający do odwiedzenia wystawy rozwścieczył młodych wyznawców islamu z Niemiec. W obawie przed poważnym zdemolowaniem miejsca wystawy, organizatorzy zdecydowali zamknąć ekspozycję dla odwiedzających. Sprawa jest badana przez policję.

Jeden z autorów wystawy mówi, że to pierwszy przypadek, kiedy tłum z ulicy cenzuruje wystawę w dużej galerii. Plakat wystawy w zasadzie w nie miał nic wspólnego ze światem arabskim i jak twierdzi jego autor: “Był jednym z czterech, które ośmieszają neonazistowską teorię spiskową (mówiącą, że to Żydzi rządzą światem), i żywą także w świecie arabskim”.

Władze berlińskiej dzielnicy Mitte wyrażają nadzieję, że wystawa zostanie ponownie otwarta.
2008-03-01

Karykatury Mahometa czyli biznes

W Danii sprzedano już 870 replik karykatur Mahometa po 250 dolarów każda. A to jeszcze nie koniec

Dobrze pamiętamy sprawę związaną z karykaturami Mahometa, które w 2005 r. opublikował duński dziennik Jyllands-Posten. Po tej publikacji doszło do protestów w krajach islamskich, a nawet do zamieszek na tle religijnym. Gazety z innych krajów, głównie europejskich, w geście solidarności, również opublikowały te karykatury, co podgrzało atmosferę. Muzułmańscy fanatycy religijni grozili śmiercią jednemu z autorów karykatur, a ambasady duńskie w niektórych krajach stały się obiektem ataków.

Na szczęście po jakimś czasie sprawa przycichła, za to karykatury i ich twórcy stali się sławni. Szczególnie znana jest karykatura przedstawiająca Mahometa z bombą w turbanie, której autorem jest Kurt Westergaard (ur. 1935). Wiele osób chciało ją mieć, więc Westergaard stworzył aż tysiąc replik (wykonanych osobiście karykatur wyglądających tak samo jak opublikowana karykatura i oczywiście sygnowanych autorskim podpisem). Trafiły one do sprzedaży w Galerii Draupner w Skanderborgu (Dania). Dotychczas sprzedano aż 870 sztuk, w cenie 250 dolarów za sztukę, uzyskując ze sprzedaży ponad 200 tys. dolarów.

Obecnie trwają rozmowy z ze słynnym londyńskim domem aukcyjnym Sotheby’s, który zorganizuje aukcję oryginału karykatury. Skoro repliki w tak dużej ilości kupowano po 250 dolarów, należy się spodziewać, że oryginał osiągnie wielokrotnie wyższą cenę. Jeden z amerykańskich kolekcjonerów już teraz deklaruje, że zamierza kupić karykaturę za 150 tys. dolarów.
2009-08-13

Próba zamachu na karykaturzystę

Wrogowie karykatur Mahometa nie odpuszczają. 1 stycznia duńska policja postrzeliła Somalijczyka, który chciał wykonać wyrok śmierci na karykaturzystę Kurta Westergaarda

Pisaliśmy o międzynarodowym skandalu, będącym wynikiem publikacji w 2006 roku karykatur Mahometa w duńskim dzienniku “Jyllands-Posten” oraz w innych europejskich gazetach. Także o planowanym zamachu na duńskiego i szwedzkiego karykaturzystę po ustanowieniu przez Al Kaidę wysokiej nagrody za ich zgładzenie. W lutym 2009 r. aresztowano w Danii kilka osób, które miały wykonać wyrok śmierci na karykaturzyście. Na szczęście karykaturzysta Kurt Westergaard, autor najsłynniejszej karykatury Mahometa, wciąż jest pod opieką duńskiej policji. A to, co się stało wczoraj pokazuje, że Westergaard być długo jeszcze będzie żył pod ochroną policji, w obawie przed wykonaniem wyroku śmierci.

1 stycznia 2010 r. do domu karykaturzysty Kurta Westergaarda w duńskim mieście Aarhus wdarł się zamachowiec, 28-latni Somalijczyk. Przy użyciu siekiery sforsował drzwi domu i chciał nią pozbawić życia karykaturzystę. Ten skrył się w specjalnym pomieszczeniu, przygotowanym na wypadek ataku, skąd zatelefonował po policję. Gdy zamach się nie udał, Somalijczyk próbował zaatakować siekierą jednego z przybyłych na miejsce duńskich policjantów. Policja użyła broni, a zamachowiec został postrzelony. Zatrzymano go pod zarzutem próby zamordowania Westergaarda i policjanta.

Jak ustalono, zatrzymany Somalijczyk miał bliskie kontakty z organizacjami terrorystycznymi, w tym z przywódcami Al-Kaidy w Afryce Wschodniej.

– To nie tylko atak na Kurta Westergaarda, lecz także na nasze otwarte społeczeństwo i naszą demokrację – powiedział duński premier Lars Loekke Rasmussen.
2010-01-02

Konflikt z karykaturami Mahometa – ciąg dalszy

Trzy szwedzkie dzienniki znów opublikowały karykaturę Mahometa po tym, jak zatrzymano fanatyków islamskich planujących zgładzenie szwedzkiego karykaturzysty

Równocześnie w trzech szwedzkich dziennikach: “Dagens Nyheter” i “Expressen” (Sztokholm) w “Sydsvenska Dagbladet” (Malmoe) oraz w ich internetowych serwisach, ukazała się ta sama karykatura Mahometa, autorstwa Larksa Vilksa. Karykatura przedstawia proroka Mahometa jako psa. Tymczasem już samo przedstawienie wizerunku Mahometa uznawane jest przez islam za bluźnierstwo. I szwedzie gazety świetnie o tym wiedzą. Wraz z karykaturą ukazały się teksty na temat wolności słowa oraz wywiady z karykaturzystą Larsem Vilksem. Powiedział, że nie jest przeciwnikiem islamu, ale jest przeciwny, aby tę akurat religię traktować w specjalny sposób.

Skąd ten kontrowersyjny krok szwedzkich mediów, szczególnie w aspekcie protestów wyznawców islamu na świecie w ostatnich kilku latach, związanych z publikacjami karykatur Mahometa w europejskiej prasie? Wczoraj w Irlandii zatrzymano siedmioro muzułmanów w wieku 20-40 lat, którzy planowali zamach na Larsa Vilksa. Przypomnijmy, że organizacja terrorystyczna Al-Kaida w 2007 roku wyznaczyła 100 tys. dolarów nagrody za jego zgładzenie.

Również wczoraj (9 marca) czyli tego samego dnia, gdy zatrzymano niedoszłych zamachowców, duński dziennik “Politiken” opublikował przeprosiny za opublikowanie w 2008 roku karykatury Mahometa. Wywołało o zdziwienie innych duńskich mediów, a nawet premiera Danii Larsa Lokke Rasmussena.

Przypomnijmy też, że 1 stycznia miała miejsce nieudana próba zamachu na duńskiego karykaturzystę Kurta Westergaarda, autora innej karykatury Mahometa.

Komentarz Sadurski.com
• Karykatury, wydawałoby się błaha rzecz, stały się papierkiem lakmusowym konfliktu religijnego. Wszystko wskazuje na to, że wartości świata muzułmańskiego oraz świata wartości europejskich, wyrosłego na fundamentach chrześcijaństwa, nie da się pogodzić. Z jednej strony skrajni fundamentaliści islamscy, który w imię religii nie zawahają się zamordować niewiernych, z drugiej po europejsku rozumiana wolność słowa i demokracja, która wszystkich ludzi i wszystkie religie traktuje na równi. O karykaturach Mahometa i związanych z nimi wydarzeniach, usłyszymy jeszcze nie raz.
2010-03-10

Lars Vilks zaatakowany

Autor karykatur Mahometa został zaatakowany na Uniwersytecie w Uppsali (Szwecja). Interweniowała policja

Lars Vilks, szwedzki rysownik, autor słynnej karykatury Mahometa z głową psa, został zaatakowany, gdy prowadził wykład na temat wolności słowa na Uniwersytecie w Uppsali. W pewnej chwili mężczyzna siedzący w pierwszym rzędzie rzucił się na niego i uderzył głową. Rysownikowi spadły okulary i uderzył o ścianę, na szczęście nic mu się nie stało.

Ale to nie koniec. Gdy w wyniku incydentu przerwano wykład, około 20 osób próbowało zaatakować Vilksa. Interweniowała szwedzka policja, zatrzymano dwie najbardziej agresywne osoby.

Lars Vilks to jeden z autorów karykatur Mahometa, nad którym ciąży wyrok śmierci wydany przez skrajnych islamistów. Niedawno informowaliśmy o nieudanych atakach na Duńczyka Kurta Westergaarda, autora innej karykatury Mahometa.
2010-05-12

Pakistan blokuje Facebooka

Po ogłoszeniu konkursu na karykaturę Mahometa na społecznościowym portalu Facebook, w Pakistanie sąd nakazał blokadę tego portalu

Internauci oburzeni nieudanym zamachem bombowym w Nowym Jorku, który był skierowany przeciwko producentom kraskówki South Park – tu link założyli na portalu Facebook konto “Dzień, w którym wszyscy rysują Mahometa” i zorganizowali konkurs na karykaturę Mahometa, zachęcając wszystkich do nadsyłania swoich rysunków. Ponieważ wszelkie przedstawianie podobizny tego proroka jest przez Islam traktowane jako bluźnierstwo, w krajach muzułmańskich wywołało to protesty. Po złożeniu pozwu przez Forum Islamskich Prawników, decyzją sądu w Pakistanie, nakazano wszystkim dostawcom internetu w tym kraju zablokować dostęp do portalu Facebook do 31 maja.

– Nie chcemy znieważać przeciętnego muzułmanina. Po prostu chcemy pokazać ekstremistom, którzy grożą wyrządzaniem ludziom krzywdy z powodu przedstawiania podobizn Mahometa, że się ich nie boimy. Nie mogą odebrać nam naszego prawa do wolności słowa, próbując uciszyć nas strachem – informują na Facebooku organizatorzy konkursu na podobiznę Mahometa.

Pakistański minister ds. religii Syed Hamid Saeed Kazmi zaproponował, aby rząd zorganizował konferencję państw muzułmańskich, która zajmie się sposobami zapobiegania publikacjom wizerunków Mahometa w przyszłości.
2010-05-20

Karykatura Mahometa w RPA

Tygodnik Mail & Guardian opublikował karykaturę Mahometa. Kolejne protesty muzułmanów, zapowiedzi zamachów terrorystycznych

21 maja 2010 r. (piątek) w Republice Południowej Afryki ukazał się nowy numer tygodnika  “Mail & Guardian”. Opublikowano w nim karykaturę Mahometa, mimo protestów społeczności muzułmańskiej. Południowoafrykańscy teologowie muzułmańscy domagali się przed sądem w Johannesburgu zakazu publikacji tej karykatury, jednak 1 dzień przed publikacją, w czwartek, sąd odrzucił ich wniosek.

Na rysunku satyrycznym autorstwa Jonathana Shapiro, opublikowanym w “Mail & Guardian” ponury Mahomet skarży się psychiatrze: – Inni prorocy mają zwolenników z poczuciem humoru”. Redakcja otrzymała wiele telefonów z protestami. Były wśród nich groźby zabicia autora rysunku.

Za kilkanaście dni rozpoczynają się w RPA piłkarskie mistrzostwa świata. Organizacja terrorystyczna Al-Quaida zapowiedziała niedawno, że planuje wtedy zamachy na piłkarzy duńskich i holenderskich, gdyż w tych krajach opublikowano karykatury Mahometa.

Przypomnijmy w dużym skrócie: religia muzułmańska przedstawianie Mahometa traktuje jako bluźnierstwo. Po publikacjach karykatur Mahometa kilka lat temu w prasie europejskiej, w krajach muzułmańskich miały miejsce protesty i zamieszki. Skrajni islamiści na karykaturzystów wydali wyrok śmierci; dwukrotnie próbowano je wykonać. Po niedawnej emisji jednego z odcinków znanej kreskówki “South Park” w Nowym Jorku udaremniono próbę zamachu bombowego skierowanego przeciwko jej producentom. Kilka dni temu, po ogłoszeniu na Facebooku konkursu na karykaturę Mahometa, Pakistan nakazał dostawcom internetu blokadę tego portalu.
2010-05-23

Facebook przeciwny karykaturom

Portal Facebook po interwencji sądu w Pakistanie wykasował stronę, na której zorganizowano konkurs na karykaturę Mahometa

Portal Sadurski.com pisał niedawno o protestach wyznawców islamu oraz orzeczeniu pakistańskiego sądu w sprawie umieszczeniu na Facebooku profilu, na którym zachęcano do nadsyłania i umieszczania karykatur Mahometa.

Po interwencji sądu w Pakistanie oraz wprowadzeniu blokady Facebooka przez pakistańskich dostawców internetu, właściciel Facebooka przeprosił osoby urażone oraz wykasował stronę, na której zorganizowano “Dzień rysowania Mahometa”. Jak powiedział sekretarz stanu w pakistańskim ministerstwie technologii informacyjnych Najibullah Malik, Facebook zapewnił rząd Pakistanu, że dopilnuje, aby podobne przypadki nie miały miejsca w przyszłości. Jest to chyba pierwszy przypadek, kiedy Facebook postąpił w ten sposób.

Przypomnijmy, że wyznawcy islamu uważają, iż przedstawianie jakiegokolwiek wizerunku proroka Mahometa, jest świętokradztwem.
2010-06-01

Autor karykatury Mahometa emerytem

Kurt Westergaard, autor najsłynniejszej karykatury Mahometa, przechodzi na emeryturę w wieku 75 lat

Rysownik duński Kurt Westergaard od 27 lat tworzy rysunki dla dziennika “Jyllands-Posten”. Rysował oczywiście wiele lat wcześniej, zanim trafił do tej gazety i nie spodziewał się, że wielką popularność zdobędzie dopiero w wieku 70 lat, w dodatku jednym rysunkiem. Bo to już 5 lat, jak “Jyllands-Posten” opublikował dwanaście karykatur proroka Mahometa, co zapoczątkowało serię wielu wydarzeń na świecie, o czym informował portal Sadurski.com. A Westergaard jest autorem tej najsłynniejszej – głowy Mahometa z turbanem w kształcie bomby z palącym się lontem.

W lipcu 2010 r. Kurt Westergaard skończy 75 lat i przejdzie na emeryturę. Ma nadzieję, że ten krok spowoduje, że gazeta “Jyllands-Posten”, jak i on sam, przestaną być celem ataków fundamentalistów islamskich. Przypomnijmy, że po tym, jak islamiści wydali wyrok śmierci za zgładzenie rysownika, kilkukrotnie usiłowano go zgładzić.
2010-06-09

Biografia autora karykatury Mahometa

Kurt Westergaard, autor najsłynniejszej karykatury Mahometa, zapowiedział wydanie swojej autobiografii

O sprawie publikacji karykatur Mahometa w europejskiej prasie (rok 2005) i późniejszych wydarzeń z tym związanych wielokrotnie pisaliśmy w portalu Sadurski.com. Niedawno informowaliśmy, że duński rysownik Kurt Westergaard, autor tej najsłynniejszej karykatury, przedstawiającej Mahometa z bombą na głowie, w wieku 75 lat przechodzi na emeryturę.

Kurt Westergaard właśnie poinformował, że obecnie pisze swoją autobiografię, która zostanie wkrótce wydana w formie książkowej. Na pewno sporą jej część poświęci swojej słynnej karykaturze Mahometa i wydarzeniom z związanym z jej publikacją, w tym próbom nieudanych zamachów na jego życie. Oczywiście w książce zostanie opublikowana jego karykatura Mahometa.
2010-08-14

Angela Merkel pogratuluje karykaturzyście

Autor najsłynniejszej karykatury Mahometa otrzyma w Poczdamie nagrodę dziennikarską za działania na rzecz wolności słowa i prasy

O karykaturach Mahometa, ich autorach i tym, co na świecie działo się w związku z publikacją karykatur Mahometa, portal Sadurski.com informował na bieżąco.

Dziś w Poczdamie (Niemcy) autor najsłynniejszej karykatury Mahometa, duński rysownik Kurt Westergaard, otrzyma dziennikarską nagrodę M100 Media Prize, za “zaangażowanie na rzecz wolności opinii i odwagą w bronieniu demokratycznych wartości mimo zagrożenia życia”.

Uroczystość będzie miała miejsce w pałacu Sanssouci i wezmą udział dziennikarze i wydawcy z największych mediów europejskich, a przemowę wygłosi kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Kurt Westergaard, obecnie emeryt, po publikacji karykatury w 2005 r. w duńskim dzienniku Jyllands-Posten, żył przez kilka lat w strachu. Skrajni islamiści wydali na niego wyrok śmierci, próbowano go zgładzić.
2010-09-08

Nie przeproszę za karykaturę

Duński rysownik, autor najsłynniejszej karykatury Mahometa, odebrał w Niemczech nagrodę stowarzyszenia M100

– Pracowałem zgodnie z tradycjami duńskiej satyry, która nie oszczędza nikogo. Ani królowej, ani premiera, biskupa czy Jezusa. Także Mahometa. Próbowałem wyjaśnić muzułmanom, że gdy traktujemy ich z przymrużeniem oka, tak jak duńskich polityków i inne grupy społeczne, to dobrze, bo oznacza, iż są pełnoprawną część duńskiego społeczeństwa. (…) Satyra zawsze jest prowokacją. (…) Można mnie zabić, zresztą tego próbowano, ale rysunku nie da się zabić – powiedział Kurt Westergaard w wywiadzie opublikowanym w internetowym wydaniu niemieckiego dziennika “Die Welt”. 75-letni rysownik od 5 lat ma policyjną ochronę i próbowano go zgładzić, ponieważ jest autorem karykatury Mahometa.
2010-09-09

INFO
Niniejsza podstrona jest zbiorem newsów na temat karykatur Mahometa, wcześniej w Sadurski.com opublikowanych oddzielnie.

Kolęda polska tekst Mędrcy świata Poprzedni post Mędrcy świata – tekst kolędy
kreskówki ciekawostki Następny post Kreskówki, filmy animowane – ciekawostki